Lütfen Biraz İlgi Saygı

Akhisar’da 3 tane mezarlık var. Suyolu, Karahöyük dağı ve çevre yolunun yanındaki Şehir Mezarlığı, en eski, şehrin tam içinde kalan Hacıishak Mahallesi sınırları içinde Küçük Sanayi bölgesi sınırında bulunan Reşatbey mezarlığı. Kentin ortasında kalan en eski Reşatbey mezarlığının bakımsızlığının yanında, özel itine gösterilmesi gereken istiklal savaşı gazileri, milletvekilleri ve belediye başkanlarının mezarlarını görenler, “Lütfen biraz ilgi saygı” diyorlar.

Lütfen Biraz İlgi Saygı

Akhisar’da 3 tane mezarlık var. Suyolu, Karahöyük dağı ve çevre yolunun  yanındaki Şehir Mezarlığı, en eski, şehrin tam içinde  kalan  Hacıishak Mahallesi sınırları içinde  Küçük Sanayi bölgesi sınırında  bulunan Reşatbey mezarlığı. Kentin ortasında kalan  en eski Reşatbey  mezarlığının bakımsızlığının yanında, özel itine gösterilmesi gereken istiklal savaşı gazileri, milletvekilleri ve belediye başkanlarının mezarlarını görenler, “Lütfen biraz ilgi saygı” diyorlar.


Bir ada olan Reşatbey mezarlığının, Hacıishak Mahallesi sakinlerinin evlerinin bulunduğu  cephede, mezarlığın  çevre duvarları yol ile aynı seviyede, ve çevre duvarları üzerinde bulunan tel örgüler  yıkıldığı için mezarlık mahalle sakinlerinin çocuklarının  adeta oyun yerine  dönüyor. Mezarlığa  adını veren Türkiye’de sadece 25 kişide bulunan, Yeşil-Kırmızı kurdeleli  İstiklal Madalyasına sahip, hem istiklal savaşına katılan ve ilk Mecliste  Saruhan Mebusu olarak görev yapan Reşatbey’in, yine istiklal Savaşına katılan  İstiklal Madalyalı  Murat Tolun’un,  İstiklal Savaşında Akhisar cephesinde  savaşa katılan  Erzurum’lu  Akhisar’da vefat eden Emekli Tuğbay İsmail Hakkı Yalap’ın, İstiklal Madalyası olan  Akhisar’ın  imarında büyük hizmetleri olan 1920 yıllarda ilk belediye başkanlığı yapan İsmail Bahri Tirelioğlu’nun, TBMM 11. Dönem milletvekilliği yapmış İhsan Yalkın’ın  da mezarları bulunuyor; Reşatbey mezarlığında.

Emekli Tuğ General Cüneyt Kavuncu’nun Akhisar’ da Hava Meydan ve Garnizon komutanlığı yaptığı yıllarda,belediyenin de desteği ile istiklal savaşına katılan, Reşatbey, Murat Tolun ve ilk belediye başkanı  İsmail Bahri Tirelioğlu’nun özgeçmişlerini mermerlerin üzerine ziyaretçilerin bilgilenmesi için  yazdırmıştı.  Emekli Tuğbay İsmail Hakkı Yalap’ın kırılıp parçalanan mezar taşını ve mezarının bakımını yaptırmıştı. Reşatbey’in  Mezar taşındaki eski Türkçe yazının Türkçesini de ayrıca özgeçmişini ihtiva eden  mermer levha  mezar taşının bir cephesine konmuştu. Bu mermer ne yazık ki kısa zamanda  iki parça olarak kırılmış yıllardır  yere konmuş  vaziyette bulunuyor. 2015 yılına kadar Akhisar Belediye yetkililerine devamlı söylenmesine  rağmen, bakım bir türlü yapılmadı. Mezarlıkların Büyükşehir Belediyesine geçmesinden sonra  Büyükşehir Akhisar Koordinatörü Doğan Ensivri’ye de  söylenmesine rağmen  bir türlü  sonuç alınmadı.

Şehrin  merkezinde bulunan Reşatbey  mezarlığındaki  ahrete intikal etmiş yakınlarını ziyarete gelenler, özellikle Akhisarlı  vatanı için çarpışmış, ve hizmet etmiş kişilerin mezarlarının özel olarak bakımının yapılmasını isteyip, “Lütfen biraz ilgi ve saygı” derlerken,  mezarlarının bakımını yapmayan aileleri de  atalarına sahip çıkmaya davet ediyorlar.

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2015, 16:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber