İlçe Tarım, sebze üreticilerini yalnız bırakmıyor

İlçemizdeki sebze üretim alanlarını yerinde ziyaret eden Manisa İl ve Akhisar İlçe Tarım Müdürlüğü uzmanları, çiftçilere teknik bilgiler vererek bazı tavsiyelerde bulundular.

İlçe Tarım, sebze üreticilerini yalnız bırakmıyor

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Manisa il ve Akhisar ilçe müdürlüklerinde görevli konu uzmanı ziraat mühendisleri ilçemizde sebze yetiştiriciliği yapılan alanları birlikte ziyaret ederek hastalık ve zararlı kontrolleri yaptılar. Tarlada çalışan çiftçilere hastalık ve zararlılarla ilgili mücadele yöntemleri ve bitki besleme konularında teknik bilgiler verdiler.

Akhisar genelinde yaklaşık 40 bin dekar alanda sebze üretimi yapıldığı belirtilirken, bu alanın yaklaşık olarak yarısında sanayi tipi domates yetiştiriciliği yapıldığı vurgulanıyor. Ayrıca biber, kavun-karpuz, patlıcan, bamya gibi sebzelerin de ilçe ekonomisinde önemli bir yer tuttuğu ifade ediliyor.

Geçtiğimiz Mayıs ayı başları artmaya başlayıp, 15-20 Mayıs tarihleri arasında uzun yıllar rekorunu kıran aşırı sıcaklık havaların birçok tarım ürünü için olduğu gibi, sebze yetiştiriciliği açısından da bazı olumsuzlukları beraberinde getirdiğini dile getiren uzmanlar, aşırı sıcakların hemen ardından gelen yağışlı dönemin ise özellikle mantari ve bakteriyel hastalıklar açısından bulaşma riskini arttırdığını ve tüm bu durumlara bağlı olarak bitkilerde bir takım fizyolojik sorunlar meydana geldiğini belirtiyorlar.

Manisa İl Tarım ve Akhisar İlçe Tarım Müdürlüğü uzmanlarından oluşan teknik ekipler, saha kontrolleri neticesinde gözlemledikleri ve tespit ettikleri sorunları tarla ziyaretleri esnasında üreticilere anlatarak hastalık zararlılar, yetiştiricilik ve bitki besleme konularında yapılması gerekenler hakkında bilgiler veriyor. Bitkilerin olumsuz hava koşulları ve iklim değişikliklerini asgari seviyede etkilenerek atlatabilmesi için dengeli bitki beslemeyle kök ve sürgün gelişiminin teşvik edilmesini, güçlü bir bitki yapısının tüm olumsuz durumlarla savaşmada etkili olduğu vurgulanıyor.

İlçemizdeki domates tarlalarının tamamına yakını Domates Lekeli Solgunluk Virüsü (TSWV = Tomato Spotted Wilt Virus) adı verilen hastalığa dayanıklı çeşitlerden oluştuğunu, ancak virüse dayanıklı çeşitler yetiştirilse bile domates ve biberler tarlalarında Trips (Thysanoptera) adı verilen zararlı böcek türlerine karşı ilaçlama yapılması gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, Tripslerin de aralarında bulunduğu emici böceklerin virüs hastalıklarını taşımada önemli rol oynadıklarını ifade ediyorlar.

Son yapılan arazi taramalarında ve saha kontrollerinde birçok tarlada domateslerin çiçek salkımlarında ve biberlerin çiçek aksamında Trips populasyonunda yoğunluk olmadığına vurgu yapan teknik heyet, buna karşın ilaçlama yapılamayan tarlalarda ise Trips yoğunluğunun artması nedeniyle çiftçilere Tripsler için ruhsatlı olan bitki koruma ürünleriyle ilaçlama yapılmasını tavsiye ediyorlar.

Akhisar’da muhtelif sebze alanlarına kurulan feromon (böcek cezbedici) tuzaklar ile Domates Güvesi (Tuta absoluta) ve Yeşilkurt (Helicoverpa armigera) zararlılarının takip edildiğini ve bu sayede ilaçlama zamanlarının doğru olarak belirlendiği dile getirilerek, üretim sezonu boyunca tuzak kontrol çalışmalarının devam edeceği belirtiliyor.

Fungal ve bakteriyel sebze hastalıkları için ise iklimsel veri istasyonlarından alınan değerler ve saha gözlemleri neticesinde ilaçlama zamanlarının tespit edildiği ve ilaçlama ilanlarının kayıtlı çiftçilerin cep telefonlarına SMS mesajı gönderilerek ve kurumsal sosyal medya hesapları yoluyla duyurulduğu ifade ediliyor. Bu bakımdan arzu eden tüm çiftçilerin Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne ait (0.552)6882042 numaralı Çiftçi Danışma Whatsapp Hattı üzerinden ücretsiz SMS (Mesaj) Duyuru Sistemine kayıt yaptırmaları tavsiye ediliyor. Bununla birlikte, üreticilerin ilanlarda belirtilen ilaçlama zamanlarına riayet etmesi gerektiği, doğru zamanda ve mutlak surette ruhsatlı bitki koruma ürünleri ile ilaçlama yapmaları tavsiye ediliyor.
 


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber