Geçmişten günümüze Çağlak Kalesi

Akhisar, 9 bin yıllık geçmişiyle pek çok medeniyete beşiklik etmiş kadim bir yerleşim yeridir.

Geçmişten günümüze Çağlak Kalesi
Akhisar, 9 bin yıllık geçmişiyle pek çok medeniyete beşiklik etmiş kadim bir yerleşim yeridir.

Akhisar Kalesi de haliyle Seleukos, Bergama, Roma, Bizans, Sasani, Araplar, Beylikler ve Osmanlı dönemlerinde önemli görevler üstlendi.

Saruhan Bey 1315 yılında Akhisar'ı feth edince, Rumlar tarafından kullanılmaması için Akhisar Kalesi'ni yıktırmış, daha sonra tekrar inşaa ettirmiştir. 1402 yılında Timur'un oğlu Emirşah komutasındaki Moğollar tarafından bu kale yakılmıştır. Osmanlı döneminde tekrar inşaa edilen kale 1596 yılında Celali isyanlarında hayli zarar görmüştür.
Ünlü seyyah Thomas Allom 1840 yıllarında Akhisar ve Kalesi'nin bir kaç açıdan gravürünü yaptırmış. 19.yy'ın ortalarında bu kale tekrar yağma ve yıkıma maruz kalmıştır.
2006 yılında Akhisar Orman İşletme Müdürlüğü tarafından mesire alanının bir bölümü olarak inşaa edilen kale, 2015 yılında kimliği belirsiz  kişilerce iç bölümü yakılmıştır.







Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2016, 14:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber