Fidan Üreticilerine Yönelik Seminer

Akhisar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde fide ve fidan üreticilerine yönelik "Bitki Pasaportu Sistemi ve Operatörlerin Kayıt Altına Alınması" konulu bir toplantı gerçekleştirildi.

Fidan Üreticilerine Yönelik Seminer

 

Akhisar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde fide ve fidan üreticilerine yönelik  "Bitki Pasaportu Sistemi ve Operatörlerin Kayıt Altına Alınması" konulu bir toplantı gerçekleştirildi.


İlçe Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen toplantıya İlçe Müdürü Mehmet Akif Şenyürek, Bitki Pasaportu Sisteminde görevli olan teknik elemanlar Nazlı Funda Edremit, Ahmet Kılıç, Tayfun Ursavaş ve Ayhan Öztaş ile fide,fidan ve süs bitkisi üreticileri  katıldı.


Toplantıda İlçe Müdürü Mehmet Akif Şenyürek, 12 Ocak 2011 tarih ve 27813 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan Bitki Pasaportu Sistemi ve Operatörlerin Kayıt Altına Alınması Hakkında Yönetmeliğe atıfta bulunarak, sebze fidesi ,fidan ve süs bitkisi üreten ve bunların satışını yapanların yeni yönetmelikte belirlenen şartlardan bahsederek, üreticilerden  en kısa sürede sisteme dahil olmalarını

istedi.


Konu uzmanı Ziraat Mühendisi N. Funda Edremit, ilgili yönetmelik gereğince; 1 Mart 2012 tarihinde yürürlüğe konulacak olan yeni uygulamalardan ve değişiklikler hususunda üreticilere bilgi verdi.

Toplantıya katılan üreticilere yeni yönetmelik çerçevesinde  köylerde, beldelerde, pazar yerlerinde, cadde ve sokaklarda bitki fidesi, fidan ve tohum satışı yapılamayacağı bildirildi. Bitki tohumlarının sadece İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden ruhsat  almış olan bayilere ait satış yerlerinde satılabileceği vurgulandı. Bitki fidesi ve fidanların ise üretim ruhsatı verilen alandaki yetki alınmış olan satış yerinde satılabileceği belirtildi.


Ayrıca yasal mevzuat gereğince; fidan üretici belgesine sahip olan üreticilerin tüplü veya açık köklü fidanlarını, ilçe merkezinde içinde kum havuzunun bulunduğu, Belediye Başkanlığı  tarafından belirlenen ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün denetiminde olacak bir alanda satabilecekleri, fidan üretici belgesine sahip olmayan kişilerin fidan satmalarının kesinlikle yasak olduğu hususunda fidan üreticilerine yasal uyarıda bulunuldu.


Daha sonra üreticilerden gelen soruların yanıtlanmasının ardından bilgilendirme toplantısı sona erdi.

 
 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber