Cumhuriyetimizin 97. yılı Akhisar'da coşkuyla kutlandı

Cumhuriyetimizin 97. Yıl kutlama törenleri Milli Egemenlik Meydanında yapılan programla coşkuyla kutlandı.

Cumhuriyetimizin 97. yılı Akhisar'da coşkuyla kutlandı

Cumhuriyet'imizin 97. yıl kutlama sabah 09.30 ile 09.50 saatleri arasında Akhisar Öğretmenevi toplantı salonunda, Akhisar Kaymakamı Sabit Kaya, CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Akhisar Hava Meydan ve Garnizon Komutanı İstihkam Albay Mehmet Şahin, Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, Cumhuriyet Başsavcısı Tunay Pulçe tarafından Cumhuriyetimizin 97. yıl kutlama tebriklerini kabul etti.

Milli Egemenlik meydanında saat 10.00’da başlayan Cumhuriyet' in 97. yıl kutlama programı Kaymakam Sabit Kaya, Akhisar Hava Meydan ve Garnizon Komutanı İstihkam Albay Mehmet Şahin, Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, halkın ve okulların Cumhuriyet Bayramını kutlamaları ile başladı. Sunuculuğunu Akhisar Kayhan Ergun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmenleri Ayşin Ceyhan ve Gülseren Sipahi'nin yaptığı programda tören komutanlığını Kayhan Ergun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Ozan Altay yaptı. Saygı duruşu ve Akhisar Belediye bandosu eşliğinde Macide-Ramiz Taşkınlar Fen Lisesi müzik öğretmeni Rengül Yazgan Altay yönetimiyle İstiklal Marşının okunmasıyla program başladı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Akhisar Kaymakamı Sabit Kaya yaptı. Sabit Kaya;" Bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türk Milletinin karakterine en uygun idare şekli” olarak ifade ettiği ve Türk Gençliğini emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 97. yıldönümünü millet olarak coşku ile kutluyoruz. Hepimizin bildiği gibi Osmanlı İmparatorluğu müttefiklerinin Birinci Dünya Savaşından yenilmiş olarak çıkması üzerine, Osmanlı İmparatorluğu yıkıldı. Anadolu dört bir yandan düşmanlarımız tarafından işgal edildi. İngilizler, Fransızlar, İtalyanlar, Yunanlılar Anadolu’yu kendi aralarında paylaştılar. Rumlar ve Ermeniler Anadolu toprakları üzerinde kendilerine ait devletler kurma hayallerine kapıldılar. Ordularımız dağıtılmış, uzun yıllar süren savaşlar neticesinde milletimiz fakrü zaruret içine düşmüş, her yeri ümitsizlik sarmıştı. İşte böyle zor şartlar altında Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs 1919 da Samsun’a çıkarak Kurtuluş savaşını başlattı. Kahramanca sürdürülen savaşlardan sonra Kurtuluş Savaşı kazanıldı. Yurdumuz düşmanlardan temizlendi. Büyük Zaferden sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi 29 Ekim 1923 te yani bugün “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir, İdare usulü halkın mukadderatını, geleceğini tamamen kendisinin idare etmesi esasına dayanır. Türkiye Devletinin idare şekli Cumhuriyettir” ifadeleri ile Cumhuriyeti ilan etmiştir. Mustafa Kemal Atatürk ilk Cumhurbaşkanı seçilmiş ve devletimizin adı da “Türkiye Cumhuriyeti” olmuştur.

Sevgili Akhisarlılar;

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türk Milletinin karakterine en uygun idare şekli olarak tarif ettiği Cumhuriyetimiz kurulduğu günden bu güne kadar hızla güçlenmiş, bizlere büyük ve güçlü devlet olmanın gururunu yaşatmıştır. Kimsenin hayal bile edemeyeceği dev projeleri hayata geçirmiş, Dünyanın en güçlü ekonomileri arasına girmiş, güçlü bir orduya sahip olmuş, milletimizin refah seviyesini ülkeler seviyesine çıkarmış, Türkiye Cumhuriyeti Dünya devletleri arasında hak ettiği saygın yeri almıştır. Elbette daha ulaşmamız gereken nice büyük hedeflerimiz, yapmamız gereken büyük işlerimiz var. Bütün bu işlerle uğraşırken tarihi misyonumuz ve ülkemizin Jeopolitik durumu, karşımıza devamlı iç ve dış düşmanlar çıkarmış ve çıkarmaya da devam edecektir. Bizim görevimiz bu düşmanlara fırsat vermemek, birlik ve beraberliğimize sahip çıkmaktır. Cumhuriyetimizin kurulduğu günden beri iç ve dış düşmanlarla mücadele ettik. Terörizmin her çeşidi ile yurt içinde ve yurt dışında savaştık, sınırlarımızı vatanımızı koruduk. Bundan sonra da birlik ve beraberlik ruhu içinde başaramayacağımız hiçbir zorluk yoktur. Merhum M. Akif Ersoy’un “Toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez.” Birlik ve beraberliğimizi bozmadan geleceğe yürüyeceğiz. Bu günlere demokratik, laik, çağdaş, sosyal hukuk devleti olan Cumhuriyetimiz sayesinde geldik. Her yerde, her zaman, her ferdimizle; devletimizin bekası, milletimizin refahı için çalışmaya, gelişmiş ülkelerle yarışmaya, evrensel insanlık değerlerini savunmaya, mazlumların yanında, zalimlerin karşısında olmaya devam edeceğiz. Milli ve manevi değerlerimize sahip çıkacağız.

Sevgili Akhisarlılar;

Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Cumhuriyetimizin kurulmasında ve bu günlere gelmesine kanları ile, canları ile, alın terleri ve emekleri ile vesile olan bütün şehit ve gazilerimizi rahmet ve şükran duygularıyla anıyorum. Cumhuriyetimizin 97. yılı hepimize kutlu olsun" dedi.

Akhisar Kayhan Ergun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Egemen simitçi (Atatürk ve Cumhuriyet), Mehmet Ali Uğur (Cumhuriyet), Batuhan Kazanç (Vatanın Sevdası Cumhuriyet) şiirlerini okudular.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinliklerinde ilçe Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği spor, kompozisyon, şiir, resim, yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri Akhisar protokolü tarafından kupa ve madalyaları verildi.

Akhisar Belediyesi Halk Oyunları Ekibinin gösterilerinden sonra geçiş töreni ile program sona erdi. Törenin sona ermesinden sonra protokol, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında Akhisar Kayhan Ergun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi görevli yönetici ve öğretmenleri tebrik ettiler.
Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2020, 11:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber