Çiftçiyi Vuran Don Zararının Tespit Çalışmaları Sürüyor

Akhisar Kaymakamı Kaan Peker, İlçe Gıda Tarım Müdürü Ahmet Kılıç, İlçe Emniyet Müdürü Engin Pınar ve İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Mete Demir ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Teknik Personeli ile birlikte bölge üreticilerine geçmiş olsun ziyaretinde bulundular.

Çiftçiyi Vuran Don Zararının Tespit Çalışmaları Sürüyor

 Akhisar Kaymakamı Kaan Peker, İlçe Gıda Tarım Müdürü Ahmet Kılıç, İlçe Emniyet Müdürü Engin Pınar ve İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Mete Demir ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Teknik Personeli ile birlikte bölge üreticilerine geçmiş olsun ziyaretinde bulundular. 

Beyoba, Sazoba ve Akselendi Mahallelerimize İlçemiz genelinde 22/04/2015 Çarşamba ve 24/04/2015 Cuma günü sabah saatlerinde meydana gelen don neticesinde 16 mahallemizde dondan kaynaklanan doğal afet meydana geldi. İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün Tarım Merkezlerinde çalışan personeli ve Mahalle Muhtarlarının yapmış olduğu ihbarlar neticesinde İlçe Gıda Tarım ve  Müdürlüğü personeli afetin gerçekleştiği Mahallelere giderek gerekli ön tespit çalışmalarını tamamlamışlardır. 

       Tespitler neticesinde en fazla zarar gören Beyoba, Sazoba ve Akselendi Mahallelerimize İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Kılıç ve Teknik Elemanları ile birlikte Akhisar Kaymakamı Kaan Peker, İlçe Emniyet Müdürü Engin Pınar ve İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Mete Demir bölge üreticilerine geçmiş olsun ziyaretinde bulundular. Bölgedeki zararın önemi ve yapılabilecekler hakkında gerek üreticiler gerekse İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Teknik Personeli ile görüş alışverişinde bulunan ve  zarar gören alanlarda  TARSİM Sigortasının yüksek oranda yapılmış olduğunu tespit eden Akhisar Kaymakamı TARSİM Sigortasının bu kadar önemsenmesi hususunda  memnuniyetini dile getirdi. Yapılan tespitlerin ardından devam edecek sürecin takipçisi olacaklarını özellikle belirten  ve üreticilerimizin gerek don zararı gerek konu ile bağlantılı diğer konulardaki tüm sorunlarını dinleyerek tüm bu sorunların çözümü hakkında gerekli tüm çalışmaların yapılmakta olduğunu ve çalışmaların devam edeceğini önemle vurguladı.  

       Zarar gören alanlarda üreticilerimiz ve Teknik Personelimizle birlikte, incelemede bulunan Akhisar Kaymakamı, İlçe Emniyet Müdürü, İlçe Jandarma Komutanı ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü’nün, don zararı nedeniyle zarar gören üreticilerimize yapmış olduğu geçmiş olsun ziyaretleri sona erdi.

      Teknik Personelce yapılan ön tespitler neticesinde 447 çiftçimizin toplamda 12.943,5 dekar alandaki Bağ, Kiraz, Domates, Karpuz ve Kavunların dondan dolayı değişen oranlarda ürün kaybına uğradığı tahmin edilmektedir.

Afetten dolayı ekilişleri ve ürünleri zarar gören çiftçilerimizin T.C. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kuruluşlarına olan tarımsal kredi borçlarının %3 faizi ile ertelenmesi için Bakanlar Kurulunun 2015/7510 sayılı kararnamesi 10/04/2015 tarih ve 29322 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Anılan kredi kuruluşlarına borçları olan ve ertelemeden faydalanmak isteyen çiftçilerimizin İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce veya afetten zarar gören parselinin bulunduğu Tarım Merkezine en kısa sürede başvurmaları gerekmektedir. 

Başvuruda bulunan çiftçilerimizin talepleri İlçe Hasar Tespit Komisyonunca değerlendirdikten sonra çiftçilerimizin Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olduğu Mahallede geçici icmaller askıya çıkarılacak olup çiftçilerimizin  askı icmallerini takip etmeleri ve askı icmallerinde bir yanlışlık olduğunda zaman geçirmeden İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne müracaat ederek kontrol ettirmeleri gerekmektedir. İlçe Hasar Tespit Komisyonunun kararına müteakip ise bir aylık süre içersinde ise kredi aldığı kredi kuruluşuna müracaat etmelerini unutmamaları gerekmektedir. Afet ile ilgili ihbar bilgileri aşağıda tablo olarak verilmiştir.

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2015, 09:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber