Belediye Kaldırım İşgaline Çözüm Arıyor

Akhisar Belediyesi kaldırım işgallerine karşı afiş dağıtımı yaparak engel olmak istiyor.

Belediye Kaldırım İşgaline Çözüm Arıyor

 

 İdari para cezası ile bu işgallerin önüne geçilemeyeceğini vurgulayan Akhisar Belediye Başkan Yardımcısı Latif Çakmak yeni yılda afiş tasarlayarak bu işgalin önüne geçmeyi hedeflediklerini belirtti.

 

Akhisar Kaymakamlığı, Akhisar Belediye Başkanlığı ve Sivil Toplum Örgütleri bir araya gelerek ortak bir karar aldıklarını belirten Akhisar Belediye Başkan Yardımcısı Latif Çakmak “Özellikle kaldırım işgali ile ilgili yapılan yıllık programa bağlı olarak devamlı halde kontroller yapılmakta ve idari para cezaları yazılmaktadır. Son 5 yıl içerisinde ilçemizde 300’den fazla kaldırım işgali nedeniyle idari para cezası uygulandı.” dedi.

 

Ceza Yazma Çözüm Değil

 

Başkan yardımcısı Çakmak Aynı zamanda ceza yazmanın bir çözüm olmayacağını belirterek “İlçemizde ticari faaliyette bulunan esnafımızın iyi satış yapması ve kazancını artırması hepimizin ortak arzusu olup alışverişin ülke ekonomisinin temel unsurlarından birisi olduğu şüphesizdir. Ancak bu ticari faaliyet esnasında bazı esnafımızın satacağı ticari malı veya kendisine ait bir takım malzemeleri kaldırıma veya yola koyarak buraların vatandaş tarafından kullanımını kısmen veya tamamen engellediği bariz olarak görülmektedir. Her ne kadar konu yasal olarak para cezasını gerektiren kabahat olsa da bu husus aynı zamanda tüm kent halkının ortak kullanımına ayrılmış kaldırım ve yolların işgali nedeni ile insan haklarının ihlali anlamına gelmektedir. İnsan haklarına ilişkin uluslar arası sözleşmelerde ve AİHM kararlarında mülkiyet hakkının toplum yararına aykırı kullanılamayacağı da hükme bağlanmıştır.

 

Akhisarlı esnafımızın konuya duyarlı yaklaşarak hem Belediye Zabıtası tarafından uygulanacak idari para cezasına maruz kalmaması hem de insan olarak hepimizin sahip olduğu haklara saygılı ve kent kültürüne ve kentlilik bilincine uygun davranacağını ümit etmekteyiz. Bundan dolayı bu bilinci aşılamak amacı ile afişler tasarlayarak bunları esnafımız ile paylaşıyoruz” dedi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber