banner113

Başkan Dutlulu, Akhisar Belediyesi'nin borcunu açıkladı!

Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, Akhisar Belediyesi'nin bir önceki yönetiminden devraldığı borçları ve ödemesi geciken alacakları kalem kalem açıkladı.

Başkan Dutlulu, Akhisar Belediyesi'nin borcunu açıkladı!

Cumhuriyet Halk Partili Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, şeffaf belediyecilik anlayışı gereği devraldığı borçları ve henüz ödemesi yapılmayan alacakları, yazılı basın açıklaması yaparak kamuoyuna duyurdu. Başkan Dutlulu, Akhisar Belediyesi'nin 51 milyon 858 bin 886 TL borcu olduğunu açıklarken 17 milyon 66 bin 760 TL alacakları olduğunu belirtti. Dutlulu, "Devraldığımız borç ve alacak miktarını Akhisarlılara sunarak, halkımıza karşı sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz. Biz her zaman şeffaf, dürüst ve hesap verebilir bir belediye olacağımızı dile getirdik" diye konuştu.

Belgelerde Akhisar Belediyesi'nin toplam 51 milyon 858 bin 886 TL borcu olduğu görülürken, bu borcun 34 milyon 699 bin 989 TL'sinin iller bankasına olduğu görülüyor. İller bankasına olan borcun içerik bilgilerinin de yer aldığı Akhisar Belediyesi Borç Bilgi Tablosu'nda, kalem kalem bütün bilgilere yer veriliyor. 

Bu açıklamanın, şeffaf, hesap verebilir ve dürüst bir belediyecilik anlayışı gereğince, Akhisar halkını bilgilendirmeye yönelik olduğunu ifade eden Başkan Dutlulu, Akhisar Belediyesi Borç Bilgi Tablosu'nu basın mensupları ile paylaştı. Dutlulu, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi: "Devraldığımız borç ve alacak miktarını Akhisarlılara sunarak, halkımıza karşı sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz. Biz her zaman şeffaf, dürüst ve hesap verebilir bir belediye olacağımızı dile getirdik. İnşallah kısa süre içerisinde bu borçları kapatarak, sağlam adımlarla şehrimizi daha güzel bir geleceğe taşıyacağız. Sizlerin dua ve desteğiyle daha yaşanabilir bir Akhisar'ı hep birlikte oluşturacağız. Hiç şüpheniz olmasın."
 


Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2019, 16:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
Akhisar
Akhisar - 1 yıl Önce

Bilgisayar yazılım programı nedir? Nerede ne maksatla kullanılmıştır? Bill GATES kendisi mi geldi yazılım kurmaya? Otel konaklama ücreti nedir? Kim, nerede, ne zaman , ne maksatla gitti ve kaldı?
Araç kiralama ihalelerinin şartnamelerinde zaten model kısıtlaması yapılıyor. Örneğin 2016 model ve daha üst model araçlar şeklinde şerh koyuluyor. Yani araçlar yeni nesil oluyor. Damperli kamyon kiralanmış, hizmet araçları kiralanmış,otobüs-minübüs kiralanmış,çöp kamyonu kiralanmış ve diğer bir kalemde de araç bakım onarım gideri denmiş. Araç kiralama sözleşmelerinde kiralık araçların bakım onarım yükümlülüğü kime verilmiş? Belediyeye mi yoksa yükleniciyemi? 480 milyar ikram ve yemek gideri? Kime, ne zaman,ne maksatla,nerede, kaç kişiye, ne ısmarladınız? Benim paramla başkasına neden yemek ısmarlıyorsunuz? Borç kalemlerinin gerçekliği, asfalt,kum,çakıl,mıcır giderlerinin nerede kullanıldığı, yerinde incelenmeli, dökülen kum, çakılla gösterilen yerin metrajı karşılaştırılmalı? Bu paraya bu kadar kum çakıl alınırmı, alındıysa nereye döküldü, dökülen yerin metrekaresi ile tonaj karşılaştırşmalı. Araç yedek parça alımı? Yeni nesil araçlara alınan yedek parçalarda kullanıcı hatası var mı? Varsa bu hatalar kullanıcılara rücu ettirilmişmi, ettirilmemişse neden? Neden kamu yararı gözetilmemiş? Gibi sorgulanmalı, açıklamak birinci aşama tebrikler ama sorgulayıp gereğini yapmazsanız memuriyet görevinizi ihmal etmiş olabilirsiniz. Borç kalemlerinin gerçekliği ve yerinde kullanırlığı araştırılmazsa yapan yaptığı ile kalır.

ali sun
ali sun - 1 yıl Önce

tebrikler baskan. şeffaf hareket etmeye başladınız bile

Serkan
Serkan - 1 yıl Önce

borça bak bu kadar borcu ne ara yaptınız beee ehhh

Akhisar
Akhisar - 1 yıl Önce

Akdede kardeşim; Önceki belediye başkanı zamanında devletten ödenek almıyor muydu belediye? Bu soruyu şimdi sormanın zamanı mı? Geçen yıl sordun mu? 3 gün önce koltuğa geçen adama neden soruyorsun? 15 yıldır hiç sordun mu?
Hüseyin İLHAN kardeşim; borcun az yada çok olması mevzu bahis değildir. Mesele bütçe dengesidir, harcamaların gerçekliğidir, kaynakların kamu yararına yerinde kullanılmasıdır. Adam zaten ben öyle kazandım, böyle kazandım demiyorki. Bütçeyi açıklıyor. Borç bu alacak bu diyor. O oy verdi bu oy verdi, neticede vatandaş oy verdi. 15 yıl Salih bey hizmet etti sağolsun varolsun. Şimdi hizmet etme şansı Beşim beye verildi. Beğenmezsek oyumuzu ona göre kullanırız. Oy vererek lütufta bulunmuyoruz ki, vatandaş olarak hakkkımızı kullanıp, görevimizi yapıyoruz, yetki devrediyoruz sen benim adıma yap diye. Akpartide bizimdir, chp de bizimdir, ama bizden , vatandaştan üstün değildir.

hasana
hasana - 1 yıl Önce

Buradan iki sonuç çıkar;
1. Bu kadar borç kabul edilemez. Kısaca Belediye batmış.
2. Besim Dutlulu, Bu kadar borç var benden bişey beklemeyin. şimdiden söyliyeyim. diyor.
Seçimden önce herkes bolkepçe vaat eder. Seçimden sonra gerçekler açıklanmaya başlanır.
Buna da şeffaf belediyecilik denilemez. Şeffaf olmak kendi icraatı için olabilir. Başkasının foyasını ortaya koymak şeffaflık değildir.

Fatih
Fatih - 1 yıl Önce

Buradan şu yorumu da yapabilirmiyiz. Bundan sonraki süreçte “bu borçları ödediğimiz için başka icraat yapamadık” 5 yıl sonra yapılan icraat raporunda.

Akdede
Akdede - 1 yıl Önce

belediye de çalışanların maaşlarını dahi ödeyemeyecek şimdiden borcumuz çok hizmet yapamayacağımıza getirmiş besim dutlulu, akhisarın devletten aldığı ödenek kaç para başkan ? sen hele onu açıkla ???

Huseyin ilhan
Huseyin ilhan - 1 yıl Önce

Baskan sen burda borc acikliyisun cok.dogru cok guzel.. fakat bu borc bir belediye icin cok buyuk bir yuk degilki nufusa oranla bakarsan anlarsin. Sen secimi cengiz ergunu akhisara son 5 yilda nefes aldirmamsiyla kazandin . Yani akpartililer cengize secim kazandirdi cengiz baskanda onlara kaybetrirfi sende bu sebeble secildin bu 5 yil cabuk gececek kaybedilen secimin hesabi 5 yil sonra sorulur.

SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber