Balıkesirliler Derneği İlk Kongresini Gerçekleştirdi

Akhisar Balıkesirliler Derneğinin 1. Olağan Genel Kurul Toplantısı 04.03.2012 tarihinde saat 14.00’te Kethüda Mahallesi 21 Sokak No:42 de bulunan dernek binasında yapıldı.

Balıkesirliler Derneği İlk Kongresini Gerçekleştirdi

 

 Akhisar Balıkesirliler Derneğinin 1. Olağan Genel Kurul Toplantısı 04.03.2012 tarihinde saat 14.00’te Kethüda Mahallesi 21 Sokak No:42 de bulunan dernek binasında yapıldı. Yapılan genel kurul toplantısı sonunda yönetim kuruluna 10 Asil 10 Yedek üye, Denetleme kuruluna 3 asil 3 yedek üye seçildi. Yönetim kurulu toplantısında Mustafa Dağlar dernek başkanlığına seçildi. 


Kurucu Başkan ve yeni yönetim kurulu başkanı Mustafa Dağlar, “Akhisar Balıkesirliler Derneğinin 1.Olağan Kongresine  hoş geldiniz.  Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlarım.


Kısa bir süre önce çok değerli kurucu üyelerimizle bir araya gelerek yıllardır konuştuğumuz Akhisar’daki Balıkesirlilerin bir derneği olsun özlemini yerine getirmeye karar verdik. 10.10.2011 tarihinde Akhisar Balıkesirliler Derneğini kurduk. Yasal süreç olan 6. ayın içerisinde 1. olağan genel kongresini bugün yapmaktayız. Balıkesir denince akla mücadele, özveri, vatanseverlik, sevgi, ilim, önderlik yapma akla gelir. Balıkesir’in adı Selçuklular döneminde bir uç beyi olarak Anadolu’ya gelen Karesi Bey tarafından fethedilerek bir hisar yapılmış ve adına Balık Hisar denilmiştir. Balıkesir insanı tarih boyunca “Zahmet bana, rahmet bütün milletime” demiş ve elini hep taşın altında tutmuştur. Osmanlı devletine ilk katılan karesi beyliği donanmasıyla İstanbul’un fethinde önemli rol oynamıştır. Karesi Bey’in kurduğu donanma Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti donanmasının temelini oluşturmuştur. Tarihte ve günümüzde Balıkesirliler birçok konuda liderlik ve yararlılık göstermiştir. Balıkesirli Zağnos Paşa’nın Dolmabahçe’de kızaklar ile 20 kadar çektirmenin Haliç’e indirilmesinin mimarıdır. Seyit Onbaşı Çanakkale destanının en önemli kahramanlarındandır. TBMM’de Milli Mücadeley ilk destek veren, İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un en yakın arkadaşı Hasan Basri Çantay bir türlü ikna edilemeyen Akif’i ikna etmiştir. Türk’ün gücünü dünyaya duyuran 1911 yılında Cihan Şampiyonu ilan edilen Kurtdereli Mehmet Pehlivan,Kuva’yi Milliye hareketini başlatan, Milli Mücadelenin ilk kıvılcımı Balıkesir Kongresini toplayan, TBMM Kürsüsünde Milli Direniş organizasyonunda Hitabet gücü ile akıllardan silinmeyen Mehmet Vehbi BOLAK, Türkiye’nin ilk sanayi önderlerinden Muharrem Hasbi Koray, Hannover Üniversitesi Ekoloji Profesörü Franz Meyer’in : ”Kişisel çıkar gütmeden kendini insanlığın yararına adayan başka bir insan görmedim dediği TEMA vakfının kurucusu Toprak dedemiz Hayrettin KARACA, Hayata bakışımızı şekillendiren, okumayı bize ilk sevdiren kısa hikâyelerini hepimizin okuduğu Ömer Seyfettin Balıkesirlidir.


Daha nice çeşitli alanlarda örnek ve önder olmuş Balıkesirli hemşerilerimizin fedakârlıklarını sıralayabiliriz.


Evet arkadaşlar 17-18 bin Balıkesirlinin yaşadığı Akhisar’da kurulmasının zamanının geldiğini düşündüğümüz derneğimizin amacı: İlçemizde yaşayan Balıkesirlileri  bir çatı altında toplamak, sorunlarına çözüm bulmak, üyelerimize ve yardıma muhtaç olanlara yardımcı olmak ve Balıkesir kültürünü tam anlamıyla kamuoyuna anlatmak ve de kültürünü yaşatmaktır..Tüm bunları bugüne kadar bizlere olan desteğini esirgemeyen ve bundan sonrada bu derneği hep beraber götüreceğimiz siz değerli üyelerimizin katkılarıyla yapacağız. Bundan sonra tüm üyelerimizi her zaman derneğimize bekliyor ve diğer Balıkesirli hemşerilerimizi buraya davet etmenizi istiyoruz. 


Sözlerime son vermeden önce sizlere bu derneğin bu aşamaya gelmesinde büyük emeği geçen kurucu üyelerimize çok teşekkür ediyorum. Değerli zamanlarınızı ayırarak Kongreye katılan siz değerli üyelerimize tekrar teşekkürlerimi sunarım. Derneğimizin Ülkemize, ilçemize ve Balıkesirlilerimize hayırlı olmasını dilerim.” dedi 


Yönetim kurulu toplantısında görev dağılımı aşağıdaki şekilde gerçekleştirildi.


YÖNETİM KURULU ASİL ÜYELER

Başkan-Mustafa DAĞLAR

Başkan Yardımcısı Sebahattin ARSLAN Eğitim İşleri- Basın Yayın İrtibat İşleri

Başkan Yardımcısı Ahmet AYDIN- Mali İşler (Sayman)-Eğitim İşleri

Başkan Yardımcısı Önder KARABODUR- Sağlık İşleri

Başkan Yardımcısı Perihan DENİZ-Sosyal Kültürel İşler

Recep BAŞARAN Üye-Yazman-Sosyal Kültürel işler

Mehmet ERKEKOĞLU Üye-Sosyal Kültürel İşler

Adnan CAN Üye-Yazman—Sağlık İşleri

Engin KARABODUR Üye-Basın Yayın İrtibat İşleri

Mehmet Ali ERYILMAZ Üye –Mali İşler

YÖNETİM KURULU YEDEK ÜYELER

Lütfullah AKBAŞ

Hikmet ÖZTÜRK

Hasan EFE

Niyazi KÖSE

Mahmut GÜLIŞIK

Mehmet AYKUT

Mehmet Ali TOK

Halil CAN

Ramazan DOLGUN

Beytullah DEMİRTAŞ

DENETLEME KURULU ASİL ÜYELER

Mehmet ÇAKIR

Cafer GÜLIŞIK

Coşkun KARADAŞ

DENETLEME KURULU YEDEK ÜYELERİ

Ali KOÇ

Ramazan ALTIN

İsmail DAĞLAR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber