Bakırlıoğlu, "Akıllı kavşak değil, akıllara zarar kavşak"

Geçtiğimiz aylarda inşaatı tamamlanarak hizmete açılan İzmir-İstanbul otoyolunun Akhisar bölümünde kalan kavşakta sık sık meydana gelen kazaları gündeme getiren CHP manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu “akıllı kavşak” diye lansedilen kavşak, maalesef “akıllara zarar kavşak” çıktı dedi.

Bakırlıoğlu, "Akıllı kavşak değil, akıllara zarar kavşak"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanına soru önergesi veren Bakırlıoğlu, kazaların nedeninin kavşağın standartlara uygun yapılmadığından kaynaklandığı iddialarının doğru olup olmadığını sordu.

Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu yaptığı basın açıklamasında; İzmir İstanbul otoyolunun Manisa sınırları içerisinde kalan bağlantı yolları ve kavşakları sık sık yaşanan kazalarla gündeme gelmektedir.

En çok kazanın yaşandığı bölüm ise Akhisar-Balıkesir  bağlantı kavşağıdır. “Akıllı Kavşak” diye yapılan kavşakta hemen hemen her gün kaza meydana gelmektedir.

Can ve mal güvenliği yönünden, karayollarında trafik düzeninin sağlanması amacıyla yapılan kavşakların standartlara uygun yapılmadığı iddia edilmektedir.

Bu nedenle kavşağa giren tırlar, araçlar, savrulmakta, devrilerek maddi hasarlı yaralanmalı ve ölümlü kazalara neden olmaktadır. 

Ulaştıra ve Altyapı Bakanlığının sorumluluğunda olan kavşağın standartlara uygun olup olmadığını belirlemek için gerekli incelemeleri yapmalıdır ve eğer bir sorun varsa kavşakta yeniden bir düzenleme yapılarak trafik güvenliğine uygun hale getirilmesi gerekmektedir ifadelerinde yer verdi.

Bakırlıoğlu sadece Akhisar’da değil, tüm karayollarında kazaların ve ölümlerin son bulması için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini sözlerine ekledi. 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

            Aşağıdaki sorularımın aracılığınızla sayın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit TURHAN tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. Saygılarımla


Ahmet Vehbi BAKIRLIOĞLU
          Manisa Milletvekili


İnşaatı tamamlanarak hizmete açılan İzmir-İstanbul otoyolunun Manisa sınırları içerisinde kalan bağlantı yolları ve kavşakları sık sık yaşanan kazalarla gündeme gelmektedir.

En çok kazanın yaşandığı bölüm ise Akhisar bağlantı kavşağıdır. “Akıllı Kavşak” diye yapılan kavşakta hemen hemen her gün kaza meydana gelmektedir.

Can ve mal güvenliği yönünden, karayollarında trafik düzeninin sağlanması amacıyla yapılan kavşakların standartlara uygun yapılmadığı iddia edilmektedir.

Bu nedenle kavşağa giren tırlar, araçlar, savrulmakta, devrilerek maddi hasarlı yaralanmalı ve ölümlü kazalara neden olmaktadır. 

Bakanlığınız sorumluluğunda olan kavşağın standartlara uygun olup olmadığını belirlemek için gerekli incelemeleri yapılmalıdır ve eğer bir sorun varsa kavşakta yeniden bir düzenleme yapılarak trafik güvenliğine uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Tüm karayollarında kazaların ve ölümlerin son bulması için gerekli önlemler alınmalıdır.

Bunlara göre;

1-      İzmir-İstanbul otoyolu Akhisar kavşağında açıldığı günden bu yana meydana gelen kaza sayısı nedir? Kazalarda kaç kişi hayatını kaybetmiş ve yaralanmıştır?

2-      Kazaların nedeninin “akıllı kavşak” olarak adlandırılan kavşağın standartlara uygun yapılmadığından kaynaklandığı iddiası doğru mudur?

3-      Bu iddia doğru ise, kavşağın standartlara uygun olup olmadığının belirlenmesi için soruşturma açacak mısınız?

4-      Akhisar kavşağında kazaların önlenmesi, için hangi, tedbirler alınacaktır.YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet k.
Ahmet k. - 2 yıl Önce

O kavşağı şekilde çizen ve tasarlayanlarin Allah belasını versin Allah bildiği gibi yapsın şu mubarek gunde yazıklar olsun

SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber