BAĞLARDA HASAT ŞENLİK HAVASINDA GEÇİYOR.

Akhisar Merkez,Beyoba,Sazoba,Akselendi, Moralılar, Pınarcık, Sarıçalı Mahallelerindeki bağ alanlarında, üzüm hasadı şenlik havasında devam ediyor.

BAĞLARDA HASAT ŞENLİK HAVASINDA GEÇİYOR.

     Akhisar Merkez,Beyoba,Sazoba,Akselendi, Moralılar, Pınarcık, Sarıçalı Mahallelerindeki bağ alanlarında, üzüm hasadı şenlik havasında devam ediyor.
    Akhisar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet KILIÇ, Akhisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet AKBOĞA, İlçe Jandarma Komutanı, Jandarma Binbaşı Mete DEMİR, Ziraat Odası ve Tarım Müdürlüğü Teknik Personelleri ile birlikte bağ üreticilerimizi hasat yaparken yerinde ziyaret edip bir yıllık emeklerinin karşılığını almalarının mutluluğunu birlikte paylaştılar.
     Bölgemiz üreticilerinin ve işçilerinin sorunlarını dinlediler. Çözüm yollarını birlikte bulmaya çalıştılar.
Beyoba’ da İzzet KESKİN ve Niyazi BELEK’ e, Sazoba’ da Mustafa TUĞLACI’ ya ve AkselendiMahallesinde Ömer KINDIR’ a ait bağlar ve sergi yerleri ziyaret edildi. Üreticilerimizle yapılan birebir görüşmelerde mutlu bir hasat yaşadıklarını, iklimsel yönden sorunlu bir yıl yaşanmasına karşın, gerek teknik personelin yardımları gerekse anında ve yerinde müdahele edilerek yapılan, mesaj ile birebir uyarılar sayesinde kaliteli ve bol mahsul elde ettiklerini ifade ettiler.
Ayrıca hasatla birlikte alınan numunelerde yapılan tahlillerin sonucunun çok iyi olduğu, ilaç kalıntısı olmayan kaliteli ve sağlıklıüzüm yetiştirildiği Tarım Müdürlüğü yetkililerince bildirildi.
     Hasat edilen bağlarda, son günlerde yağan yağışlardan sonra Mildiyö Hastalığının tekrar tehlike oluşturduğu hasat edilen bağların hasadı bittikten sonra mutlaka ilaçlanması gerektiği özellikle vurgulandı.
     Üreticilerimizin emeğinin karşılığını alabilmeleri için kurutulan üzümlerde iyi bir fiyat  politikası  izlenilmesi dilekleri üreticilerimiz tarafından  özellikle dile getirildi.
     Hasat edilen üzümlerin gerek natürel gerekse  bandırma usulü yapılarak kurutulduğu görüldü.
Üzümlerin kurutulması hakkında kısa bilgilendirme yapacak olursak;
         
       Üzümlerin Kurutulması

  • Natürel kurutma: Hasat edilen üzümler bandırma yapılmadan direk olarak sergi yerlerine serilerek kurutulur.
  • Bandırma yapılarak kurutma
 Üzümlerin çabuk kurumasını sağlamak ve homojen renkte parlak üzüm elde etmek amacı ile yapılır.
Üzümlerin üzerindeki pus tabakasının yapısı bozulur, su geçirgenliği artar, kuruma üç kat daha hızlanır.
Parlak renkte kuru üzüm elde edilir.
Bandırma işlemi yapılması
Bandırma çözeltisinde potasyum karbonat (K2CO3) ve natürel zeytinyağı kullanılır.
Potasyum Karbonat (Potasa) %5 oranında hazırlanır.
Natürel zeytinyağı % 1 oranında ve yüksek asitli ( en az 2 asit) olmalıdır.
Üreticilerimizin emeklerinin karşılığını alabilmesi dileklerimizle.
   Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2017, 18:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber