Alevi Kültür ve Cemevi Akhisar şubesi aşure etkinliği düzenledi

Hicri Muharrem ayı kapsamında Alevi Kültür ve Cemevi Akhisar Şubesi aşure etkinliği düzenledi. 

Alevi Kültür ve Cemevi Akhisar şubesi aşure etkinliği düzenledi

Etkinliğe Akhisar Kaymakamı Sabit Kaya, CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, Başkan Yardımcısı Ahmet Tınazlı ve Ekrem Kayserili, CHP meclis üyesi Yılmaz Akar, CHP ilçe başkanı Umut Çavuş, ATSO Başkan yardımcısı Kaya Yılmaz, Akhisar Müftüsü M. Sami Türkmenoğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kerbela'da şehit edilenler için dua edilerek başlayan aşure dağıtımında konuşan Cemevi Başkanı Dursun Ali Şat, “Akhisar Cem Evi yönetimi adına sizleri saygıyla selamlıyorum. Bugün 10 muharrem günü. İslam dünyasını tümü ile sarsan, derinden yaralayan Hz. Hüseyin ve Ehli Beytin Kerbela’da şehit edildiği gün.

Kerbela, soylu bir direnişin öyküsü. Güçsüz olanın, güçlü olana karşı gösterdiği direnç, haklı olanın haksız olana karşı gösterdiği mücadele. Azim ve kararlılık. Baş eğmeme. Muharrem ayı matem ayıdır. Öyle bilinmeli ve öyle alınmalıdır.

Kin, nefret, intikam duygularıyla değil, ders çıkartılarak bir daha böyle acıların yaşanmaması için neler yapılmalı sorusuna yanıt aranmalıdır..

Muharrem ayı aşure günü olarak da bilinir. Aşure, çağlar ötesinden günümüze ulaşan, mitolojik ve geleneksel bir yiyecek, bir ve beraber olmanın yanında, bir kazanda kaynamanın, kaynaşmanın farklılıklarını koruyarak, aynı kazanda pişebilmenin ve beraberliğin simgesi olarak algılanır. Kaynayan o kazanda herkes kendi varlığını koruyabilmeli, kimse ötekini kendisine benzetmeye çalışmamalıdır. Tıpkı aşure çorbasında olduğu gibi.

Kerbela ve aşure birbirini tamamlayan bir bütündür.
Biz, Alevi Kültür Dernekleri olarak, ülkemizin birliğine, bütünlüğüne, Atatürkçü düşünce, inanç özgürlüğü ilkesi ile laik cumhuriyete bağlılığımızı sonsuza kadar sürdüreceğiz.

Tüm yurttaşlarımızın, eşit yurttaş olması bilinciyle karşılıklı, sevgi ve saygıya dayalı, hoşgörü içerisinde, birlik ve beraberlik duygularıyla hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi.
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber