Akhisarlı Kadınlara Trafik Adabı Eğitimi Verildi

Akhisar Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından düzenlenen kadınlara özel trafik adabı ve özel sürüş eğitimine katılan 25 kadına törenle sertifikaları verildi.

Akhisarlı Kadınlara Trafik Adabı Eğitimi Verildi

Akhisar Belediyesi, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Özel Sağlam Sürücü Kursu tarafından ortaklaşa düzenlenen kadınlara özel trafik adabı ve özel sürüş eğitimine katılan 25 kadın eğitim alarak sertifikalarını aldı. Özel Sağlam Sürücü Kursu’nda düzenlenen sertifika törenine Kadın Meclisi Başkanı Pınar Güney ve yönetim kurulunun yanı sıra İlçe Emniyet Müdürü Engin Pınar, Belediye Başkan Yardımcısı Ali Velestin, Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Akkuyu ve Sağlam Sürücü Kursu yöneticileri katıldı. 

Akhisar İlçe Kaymakamı Kaan Peker ile yaptıkları istişare sonucu böyle bir etkinlik düzenlemeye karar verdiklerini belirten Kadın Meclisi Başkanı Pınar Güney, kadınların trafikte yaşadığı sorunları bir kadın olarak iyi bildiklerini, pratik yetersizliğinden çeşitli sıkıntılar çektiklerini ve duygusal yapıları gereği panik yapma olasılıklarını erkeklere göre daha yüksek olduğunu dile getirdi. Güney, “Trafikte hep kadın sürücülerden şikayet edilir; ancak yaptığım küçük bir araştırma sonucu karşıma çıkan rakam bu konunun pek de öyle olmadığını gösterdi. Trafikte meydana gelen kazaların yüzde 70’ini erkek sürücüler yapıyor ne yazık ki. Bu rakamda gösteriyor ki aslında kadınlarımız kurallara uyarak trafiği tehlikeye sokmuyor. Bu etkinliği düzenleme amacımız da aslında ‘kadın sürücü kötü sürücüdür’ algısını ortadan kaldırmaya çalışmaktır. Ben buraya katıldığınız için hepinize çok teşekkür ediyorum. Umarım sizler için faydalı bir eğitim olmuştur. Ayrıca bu eğitim konusunda bizlere yardımcı olan Milli Eğitim Şube Müdürümüz Mustafa Akkuyu’ya, bize bu imkanı ücretsiz olarak sağladığı için Özel Sağlam Sürücü Kursu’na, belediyemize ve değerli Emniyet Müdürümüze teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Ardından konuşan Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Akkuyu ise, kadınların duygusal yapıları gereği trafikte çektiği sıkıntıların yanı sıra yolların dar olmasının dönüşlerde problem yaratması ve park problemlerine dikkat çekti. Akkuyu, konuşmasında “ Ne yazık ki her geçen gün tahammülsüzleşen toplumumuzda agresifliğin hat safhada olduğu yerlerden birisi de trafiktir. Bu amaçla yaklaşık 6 aydan bu yana sürücü kurslarımızda trafik adabı dersleri verilmeye başlandı. Bu gerçekten de ihtiyacımız olan bir eğitim diye düşünüyorum. Buraya geldiğiniz için de hepinizi kutluyorum” dedi.

Emniyet Müdürü Engin Pınar ise yaptığı konuşmada aslında gayet başarılı ve kurallara uyan sürücüler olduklarını belirterek “ Kadın sürücü aslında kurallara uyuyor. Örneğin, şehir içi 50 km olan azami  hız sınırına uyuyor; ama akış bunu gerektirmiyor. O yüzden kadın sürücü selektör yapılarak ve korna çalınarak baskıya maruz bırakılıyor. Aslında benim bahsetmek istediğim kadın erkek diye ayırmadan tüm Türkiye genelindeki trafik sıkıntısıdır. Ne yazık ki trafikte kurallar konusunda biraz duyarsız ve bu da çok acı sonuçlar doğurabiliyor.  Zamanla bu adap herkese yerleşecektir.  Benim kadın sürücülerimize tavsiyem trafikte maganda olarak tabir ettiğimiz sürücülere karşı dikkatli olun ve kesinlikle bir cevap vermeyin, karşılık vermeyin ve mümkün mertebe bayramlar gibi ya da işiniz yoğun olduğu özel günlerde araç kullanmamaya çalışın. Yoğunluk ve panik olumsuzluklar yaşamanıza sebep olabilir. Hepinize başarılar diliyorum” dedi.

Belediye Başkan Yardımcısı Ali Velestin de konuşmasında trafikte pratiğin önemine değinerek  “ Ben de eski bir emniyet mensubuyum. Yaklaşık 10 yılda burada trafik müdürlüğü yaptım. Arkadaşlar zaten yolların darlığından sıkıntılardan bahsettiler. Trafikte pratik önemlidir. Ne kadar pratik yaparsanız sürüşünüz o kadar düzelecektir. Benimde sizlere tavsiyem özellikle yağışlı günlerde yağışın ilk düştüğü anlarda trafik çok tehlikeli oluyor. Böyle zamanlar lütfen trafikte dikkatli olun” ifadelerini kullandı.

Konuşmalarına ardından Kadın Meclisi ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan sertifikalar ve kadın meclisi tarafından hazırlanan hediye paketleri katılımcılara takdim edildi. 
 


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber