Akhisarlı kadınlar öldürülen Rabia için Balıkesir adliyesinde

Akhisarlı Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri, kocası tarafından öldürülerek yol kenarına atılan Rabia Aydın için Balıkesir Adliyesi önünde basın açıklaması yaptılar.

Akhisarlı kadınlar öldürülen Rabia için Balıkesir adliyesinde

AkhisarKadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri, kocası tarafından öldürülerek yol kenarına atılan Rabia Aydın için Balıkesir Adliyesi önünde basın açıklaması yaptılar.

Adliye önünde yapılan açıklamaya Rabia Aydın'ın babası Sezai Alkan, annesi Sadiye Alkan ve kardeşi Fatma Alkan'da katıldı. Baba Sezai Alkan yaptığı açıklamada, "Çocuğum zamanında kaçırılmıştı ama çocuğum hep tehdit altındaydı. Çocuğum ayrılmak için dava açmıştı, çocuğum ifade vermeden öldürdüler. Ben bunların en ağır cezayı almasını istiyorum" dedi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri adına konuşan Tülay Yenigün ise "Şiddet gördüğü için boşanmak isteyen koruma talep eden, ailesinin yanına sığınan Rabia kardeşimizi defalarca bıçaklayarak öldüren Y.Ş.'nin hak ettiği cezayı almasını gerektiğini düşünüyoruz. Kadınlar boşanmak istediği için, kendine hayatına karar vermek için ya da sadece oradan geçtiği için veya o dolmuşa bindiği için öldürülmeye devam ediyor. Kadınların yaşam haklarını ellerinden alan katillere ise iyi hal, haksız tahrik, saygın tutum gibi gerekçeler bahane edilerek indirimler uygulanıyor. Özgecan Davası'nda yüreğimizi bir nebze olsa rahatlatan ağır cezanın tüm kadın katillerine uygulanması gerektiğini bir kez daha haykırıyoruz. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak, derhal Melis'te 3 senedir beklemekte olan kadın katillerine indirim uygulanması için sunduğumuz yasal düzenlemenin gündeme alınmasını istiyoruz. Hükümet imzaladığı uluslararası İstanbul sözleşmesinin gerektiği yerine getirerek kadına yönelik şiddete karşı somut adımlar atılmalıdır" şeklinde konuştu.

Grup üyeleri açıklamanın ardından Rabia Aydın davasını izlemek üzere mahkeme salonuna çıktı. 

HABER MERKEZİ


Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2015, 12:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber