Akhisar'da Zeytin Dalı Çocuk Evi Hazır

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın yetiştirme yurtları yerine çocuk evlerini yaygınlaştırmak üzere 2001 yılında start verdiği çocuk evi projesince Akhisar’da ilk ev hazırlandı.

Akhisar'da Zeytin Dalı Çocuk Evi Hazır

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın yetiştirme yurtları yerine çocuk evlerini yaygınlaştırmak üzere 2001 yılında start verdiği çocuk evi projesince Akhisar’da ilk ev hazırlandı.Hürriyet Mahallesi 396 Sokak N0 88’de kiralanan evin Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından tefrişatını donatan ev Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Akhisar İlçe Müdürlüğüne teslim edildi.


Zeytin dalı Çocuk evi teslim törenine Akhisar kaymakamı Kamil Köten, Belediye Başkanı Salih Hızlı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Akhisar İlçe Müdürü Suudi Arslan, ATSO Meclis başkanı Dr. Mehmet Ulusoy, yönetim kurulu Başkanı Mehmet Ali Erdayıoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri, Yunus Derneği Başkan yardımcısı Fikret Türk ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Akhisar İlçe Müdürlüğü personeli katıldı.


Akhisar Kaymakamı Kamil Köten, kimsesiz çocuklara devlet tarafından sağlanan imkanları takip ederek, onlara her zaman yardımcı olan Sosyal Hizmetler Müdürü Suudi Arslan ve Fikret Türk’e teşekkürlerini iletti. Köten, ayrıca Akhisar’da ilk olarak hizmete başlayacak olan Zeytin Dalı Çocuk evinin iç donanımını hazırlayan Akhisar Ticaret ve Sanayi Odasına’da ayrıca teşekkür etti.


‘6 Kimsesiz Çocuk Burada Yaşayacak’


Akhisar’da ilk olarak açılacak olan Çocuk evi projesinde evin kirası İl Özel idaresi tarafından ödenecek. Bu evde 18 yaşın altında 6 kimsesiz çocuğun yaşaması planlanırken, çocukların tüm bakım ve ihtiyaçları da İl Özel idaresi tarafından karşılanacak. 


‘Her evde 3 bakıcı anne olacak’


Proje kapsamında kısa süre içersinde iki çocuk evinin daha açılması planlanırken, her evde kendi aralarında 24 saat süre ile değişimli olarak 3 bakıcı anne görev alacak. Çocukları ayrıca psikolog Elif Nur Gürek ve Tuğba Babat sürekli takip ederken tüm sorumluluklarının da Sosyal Hizmetler Müdürlüğünde olduğunu söyleyen Suudi Arslan; “Bu evde 6 çocuk 18 yaşına kadar anne ve aile sevgisi içinde büyüyecekler. 18 yaşından sonra Bakanlığımızın çocukları hayata kazandırmak projeleri var. Biz şuanda Avrupa’nın çok önündeyiz. İki yıl önce Almanya’ya gittim inanın biz onlardan çok iyi ve öndeyiz. Çocuk yuvalarımızda 100-150 kişi çocuklarımızın bir arada kalması ileriki süreçte o çocuklarımızda büyük sıkıntılar doğar. Şuanda o arkadaşlarımızdan Memur olanlar var. Hala o geçmişteki sıkıntıları üzerinden atamıyorlar” dedi.


“Koruyucu aile sistemi”


Arslan, koruyucu aile sistemi hakkında da bilgiler verdi. “Mart ayı sonuna kadar yapacağımız çalışmalar neticesinde Aile çocuğu yanına alacak, çocuk kendi ailesi olmadığını bilecek. Biz o aileye 750 TL para vereceğiz ve o maile çocuğa her gün harçlığını verecek ve çocuktan sorumlu olacak. İmkânı olmayan ailelere de bu anlamda destek vermiş olacağız” diyerek sözlerini tamamladı.


YORUM EKLE
YORUMLAR
ali yasar
ali yasar - 4 yıl Önce

iki çocugumu yurda vermek istiyom ilgiliere arz ederim anneleri yokdur

SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber