Akhisar'da Görülen Soma Davası Sona Erdi

Soma'daki maden faciası davasının altıncı duruşmasının 9. oturumu sona erdi. Mahkeme heyeti davayı 12 Nisan 2016 tarihine erteledi.

Akhisar'da Görülen Soma Davası Sona Erdi

 Soma'daki maden faciası davasının altıncı duruşmasının 9. oturumu sona erdi. Mahkeme heyeti davayı 12 Nisan 2016 tarihine erteledi.

Akhisar Ağır Ceza mahkemesinde görülen ve 2 haftadır devam eden duruşmanın 43. oturumu tam 12 saat sürdü. Duruşmay 12 Nisana erteleyen mahkeme heyeti tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. 

Soma maden faciasına ilişkin ceza davasında mahkeme sanıkların savunmalarını ve taleplerini alırken, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan tahliyesini talep etti.

Manisa'nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014 günü meydana gelen ve 301 madencinin hayatını kaybetmesine neden olan facianın ceza davası Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye devam ediliyor. Davanın ara karar duruşmasında öğleden sonra gerçekleştirilen oturumda mahkeme heyeti ilk olarak sanıkların savunmalarını dinledi ve taleplerini aldı. Mahkemeye savunmasını yapan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, tahliyesini talep etti.

GÜRKAN: GERÇEĞİN ORTAYA ÇIKMAMASI İÇİN ELLERİNDEN GELENİ YAPIYORLAR

Mahkemede savunmasını yapan Gürkan, şirketlerine yönelik bir linç kampanyası yürütüldüğünü öne sürerek, "Bin çalışanımızla, şirketi ayakta tuttuk. Eğer şirketi ayakta tutmasaydık. Bugün o ocak kapanacaktı. Olay yerine gidemeyen bilirkişilerin olmayan suçlamalarıyla, sanal gerçekler yatırılarak yapılan suçlamalarda yargılanacaktık. Ama bu şirket ayakta kaldı. Yargılanmamız sürüyor. Bu maden bu kadar güvensizdi de, neden o zaman bu kadar insan çalışmak istedi. İki yıldır olay içini kömür yangını diyorlar, bunun öyle olmadığı yeni bilirkişi raporunda ortaya çıkacak. Ama ailelerin avukatları, gerçeğin ortaya çıkmaması için ellerinden geleni yapıyorlar. Dünyada benzeri olmayan bir dava ve avukatlar hakkımda çok yalan söylüyorlar." dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2016, 00:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber