Akhisar'da 19 Mayıs Törenle Kutlandı

19 Mayıs, gençlik; gençlik de gelecek demektir. Türk genci, Türk İstiklali ve Türk Cumhuriyetinin yılmaz bekçisi, bugün ve yarınların tek ve en büyük güvencesidir.

Akhisar'da 19 Mayıs Törenle Kutlandı

 

19 Mayıs, gençlik; gençlik de gelecek demektir. Türk genci, Türk İstiklali ve Türk Cumhuriyetinin yılmaz bekçisi, bugün ve yarınların tek ve en büyük güvencesidir.

Bugün, ulusal Kurtuluş Savaşı'nın başladığı, Türk Milleti'nin varlığım sonsuza dek, hem de atalarımızın bin yılı aşkın kanlarıyla suladığı bu güzel Anadolu topraklarında sürdüreceğini ilan ettiği gündür.


Ordularımız dağıtıldı. Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal Atatürk'ün, Türk Milleti için "bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir" diyerek Samsun'a çıkması, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olmuştur.


Bu tarih ile birlikte Türk Milleti, kendi makûs talihini tersine döndürmeye başlayarak, esaret altında var olunamayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın sonsuza kadar işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya haykırmıştır.


Kurtuluş Savaşı bu destanın adı, Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğindeki Türkiye Büyük Millet Meclisi de bu destanı yaşatan milletin kalbidir. 19 Mayıs 1919'da Samsun'dan yakılan özgürlük ateşi, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılmasıyla birlikte kısa sürede dalga dalga tüm yurda yayılmıştır. Bugünkü mevcudiyetimizi ve özgürlüğümüzü o günlere borçluyuz.


Temelleri, yine o günlerde Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan milli egemenlik ilkesi ile birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanarak, çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir.


Bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız millet iradesidir. Bunun yaşatılması için hepimize ve özellikle siz gençlere büyük görevler düşmektedir.


Sevgili gençler,


Geçmişini, tarihini, kültürünü bilen özüne ve geçmişine sahip çıkan ve bunu da gençlerine aktarabilen toplumlar sonsuza kadar yaşama hakkına sahiptirler. Bu bilinçle 19 Mayıs 1919'da ilk bağımsızlık ateşini yakan Atatürk, yapmış olduğu çalışmalar ve gerçekleştirdiği kongreler ile Kurtuluş Savaşı'nı ona inanan milleti ile birlikte sürdürmüş, kazanılan bu zaferin devam etmesi ve vatanımızın kalkınması için gençlere olan güveni sebebiyle de bu günü siz gençlerimize armağan etmiştir.

Sevgi, saygı, hoşgörü ve uzlaşma ortamı içinde üstesinden gelinemeyecek bir sorunun bulunmadığını unutmamamız gerekir. Birlik ve bütünlüğümüze yönelik her türlü saldın veya tehdit karşısında daha fazla kenetlenerek hiç bir kimsenin, hangi amaçla ve ne şekilde olursa olsun, huzur ve güvenliğimizi bozmasına fırsat vermemeliyiz.


Sevgili gençler,


Gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak olan sizler, her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulan sevgi, barış ve hoşgörü anlayışı içinde tüm sorunların üstesinden geleceksiniz. Birlik ve beraberlik içinde hareket edecek, geleceğin lider ülkesi Türkiye'yi çağda^ medeniyet seviyesine taşıyarak daha güçlü bir hale getireceksiniz.

Biliyoruz ki sizler, Türk milletinin geleceği, yarınlarımızın teminatısınız. Yarınların sorumluluğunu üstlenebilecek şekilde, nitelikli, bilgili ve ideal sahibi insanlar olarak yetişmeniz için bizler elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Sizlerinde "Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır" sözünü rehber edinerek çok çalışıp, ilerde şahsınıza verilecek olan görevi en iyi şekilde yapacağınızdan asla şüphemiz yoktur.

Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramınızı tebrik ediyor, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum. Bayramınız Kutlu Olsun. ”Diyerek konuşmasını sona erdirdi. 


Gününün anlam ve öneminin belirtildiği konuşmanın ardından Kız Meslek Lisesi Öğrencisi Elif Güngör tarafından 19 Mayıs adlı şiir okundu.  Kutlama programları çerçevesinde Akhisar’da çeşitli spor dallarında ödül kazanan öğrencilere Akhisar protokolü tarafından ödülleri verildi. 


Ödül töreninin ardından Akhisar Belediyespor Güreş takımı Taekwando takımı ve Halk  oyunları ekibi tarafından gösteriler yapıldı. 


Programın son bölümünde ise Liseler arası Penaltı atışları ve atletizm oyunları yapıldı. Oyunların sununda ise derece elde eden okullara Akhisar Protokolü tarafından ödülleri verildi. 

 Akhisar'da 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı... ile Akhisarpress

 

 

19 MAYIS'IN MİNİK SEYİRCİLERİ

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber