Akhisar Su Arıtma Tesisi Temeli Atıldı

1986 yılından Türkiye’nin ilk biyolojik arıtma tesisini kuran Akhisar Belediyesi, Akhisar Arıtma Tesisinin temelini de törenle attı.

Akhisar Su Arıtma Tesisi Temeli Atıldı

 

1986 yılından Türkiye’nin ilk biyolojik arıtma tesisini kuran Akhisar Belediyesi, Akhisar Arıtma Tesisinin temelini de törenle attı.

 

Geçtiğimiz yıl Haziran ayında ihale edilen ve yaklaşık 12 milyon liraya mal olan Akhisar Arıtma Tesisinin, Cumartesi günü düzenlenen törenle Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı ile 5 AK Parti Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, Recai Berber, Uğur Aydemir, Muzaffer Yurttaş ve Selçuk Özdağ ile İlbank Bölge Müdürü Muhittin Menekşe tarafından atıldı. Akhisar Belediyesi Bando ekibinin eşliğinde İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan temel atma töreni, Akhisar Belediyesi Halk oyunları ekibinin gösterileriyle devam etti. Halk oyunları gösterilerinin ardından protokol konuşmalarına geçildi.

 

İlk konuşmayı ise Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı gerçekleştirdi.  Akhisar Arıtma Tesisi ve Akhisar’da yapılan diğer hizmetlerle ilgili konuşan Başkan Hızlı, “Akhisar tarihi derinliği açısından, bugünde kent kültürünü yaşayan, çevreye ve insana saygılı bir kent olmuştur. Akhisar, 1986 yılında Türkiye’nin ilk biyolojik arıtma tesisini inşa etmiştir.  Türkiye’nin ilk biyolojik arıtma tesisi, o gün ki Belediye Başkanımız sayım Hüsnü Kahraman’da aramızdadır. Ayrıca kendilerine de teşekkür ediyorum.

 

Bizlerde Akhisar’a yönelik projelerimizi devam ettiriyoruz. Bugün burada temelini atacağımız arıtma tesisimiz, Ege Havzası Koruma Eylem Planı çerçevesinde projelendirilmiştir. Birçok ilçemiz bu projeye çerçevesinde Ege Bölgesine hizmet vermektedir.  Tesisimiz 2025 yılına kadar ve 139.000 nüfusu kapsayacak şekilde projelendirilmiştir. Bundan sonra ikinci aşama da tesisimizin devamı gelecektir. Tesisimizin ihale bedeli yaklaşık 12 Milyon liradır. Bu bedelin %45 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan, %55 Akhisar Belediyesinin kendi kaynaklarından karşılanmıştır. Ayrıca bize katkı sağlayan İller Bankasına da vermiş olduğu destekten dolayı teşekkür ediyorum. Ayrıca yüklenici firmalarımız Egesis ve Doğan Mertalurji firmalarımıza inşaatta göstermiş oldukları hassasiyetten dolayı teşekkür ediyorum. Akhisar Arıtma tesisimizin Akhisar’ımıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. ” dedi.

 

Akhisar Arıtma Tesisinin havzada önemli bir boşluğu doldurduğunu dile getiren İller Bankası İzmir Bölge Müdürü Muhittin Menekşe, “Akhisar’da 1986 yılında kurulan ilk biyolojik arıtma tesisiyle birlikte hizmetlerimiz diğer il ve ilçeler de her geçen gün büyümüştür. Akhisar’da kurulan bu tesisimiz ilk olma özelliği ile Akhisar’a uzun yıllar hizmet vermiştir. Ancak Akhisar nüfusunun artmasıyla birlikte yeni arıtma tesisine ihtiyaç duyulmuştur. Akhisar’a kurulan bu artıma tesisi sayesinde ileriki yıllarda 139000 kişi arıtma tesisinden yaralanacaktır. 12 Milyon yatırım yapılan bu tesisin, %55’lik bölümü İller Bankası’nın sağladığı kredi ile gerçekleştirilmiştir.  Arıtma tesisi havzada önemli boşluğu doldurmuştur. Akhisar Arıtma Tesisinin çevremize ve Akhisar’a hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

 

Manisa’nın en büyük ilçesinin Akhisar olduğunu ve Akhisar’ın Akhisar’a yakışır projeler gerçekleştirdiğini dile getiren en büyük Uğur Aydemir, “Burada su arıtma tesisinin temelini atıp Akhisar’ımıza hizmet sağlayan çok değerli Belediye Başkanımız Hüsnü Kahraman Bey’e huzurlarınızda teşekkür ediyorum. 5 yıla yakındır Akhisar’ımızın pis sularını bu tesiste arıttık. Tabii ki bu tesisin bu kadar uzun ömürlü olmasının nedeni, Akhisarlıların tesislerine ne kadar önem verdiğini ne kadar sahip çıktığını da göstermektedir. Bundan dolayı da Akhisarlılarımıza teşekkür ediyoruz. Bugün temel atacağımız tesisimizin de inşallah uzun yıllar Akhisar’ımıza hizmet etmesini temenni ediyoruz. Tabii ki temelini atıyoruz az önce İller bankası bölge müdürümüz de bahsettiler, 2042’yi hedefleyerek 2042 yılında da neler yapacağımızı hedefleyerek artık temeller atıyoruz. Yani önümüzdeki 20 yılları 30 yılları 50 yılları 100 yılları planlayarak tesislerimizin temellerini atıyoruz. Tesisleri hizmete açıyoruz.

 

Artık Türkiye lider ülke olma yolunda hızlı adımlarla yürümektedir. Değerli hemşerilerim biz Akhisar olarak Manisa’nın en büyük ilçesiyiz. Nüfus olarak büyüğüz ama sosyal faaliyetlerde, ekonomik faaliyetlerde büyük olmamız lazım. Yaşam alanları her geçen gün büyümektedir.

 

Biliyorsunuz Akhisar’ımızın eksik olan bir yönü vardı, üniversitemiz yoktu inşallah Milletvekili ağabeylerimiz büyüklerimizle birlikte, Manisa’mızda 5 milletvekilimizle beraber çalıştık, el ele kol kola girdik, sigara fabrikamızda belli bir 204 dönümlük araziyi inşallah üniversite alanı olarak tahsis edeceğiz.  Orada fakülte veya fakülteler inşallah kurmaya çalışacağız. Burada fakültelerin kurulmasında emeği geçen çok değerli Genel Başkan Yardımcım ve Milletvekillerine teşekkür ediyorum. Hepimiz birlikte Rektör beyle görüştük inşallah birden fazla fakülteyi Akhisar’a getirmenin gayreti içinde olacağız. Yine bu fakültelerin isimlerini biz buraya getireceğiz ancak bu fakültelerin inşaatlarının bitirilmesinde emeği geçen sivil toplum kuruluşlarına başta çok değerli Belediye Başkanımız Salih Hızlı, Kaymakamımız, oda başkanlarına huzurlarınızda teşekkür ediyorum. 

 

Bir diğer konu ise biliyorsunuz Akhisar’ımızı ikiye bölen karayolu ve demiryolu vardı. Bunları dışarıya çıkarmak istiyoruz. Akhisar’ı bir bütün olarak görmek istiyoruz. Akhisar’ı ikiye bölünmüş bir şehir değil bir bütün olarak görmek istediğimizden dolayı, çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Geçtiğimiz hafta içersinde görüşmeler ve çalışmalar başladı. En kısa zamanda demiryolu ve karayolunu şehir dışına çıkaracağız.” dedi.

 

Akhisar Belediyesi örnek bir ilçe olduğunu dile getiren Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, “Akhisar’da önemli bir hizmetin temel atma töreninde birlikteyiz. Akhisar Belediyemiz, gerçekten belediyecilik anlamında önemli çalışmalar yapmıştır. Gerek sosyal belediyecilik alanında gerekse çevre dostu olma özelliğinde örnek hizmetler yağmıştır. Bu sebeple Akhisar Belediye Başkanımıza, belediye personeline ve meclis üyelerine ayı ayrı teşekkür ediyoruz. Akhisar Belediyemizin bundan sonra da güzel projelere imza atacağını düşünüyor ve inanıyorum. Bu şehirde halkımız mutlu ve huzurlu şekilde yaşamanın tadını çıkaracaktır. Akhisar Arıtma Tesisinin Akhisar’a, Manisa’mıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

 

Ak Parti’nin yerel hizmetleri hakkında da bilgi veren Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, bugüne kadar iktidara gelen partiler ve koalisyonların yerel anlamda birçok söz verdiğini ancak hiç birinin sözlerinde durmadığını, yerel hizmet anlamında sadece Ak Parti hükümetinin verdiği sözleri tuttuğunu söyledi.

 

Temel atma törenine; Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, Manisa Milletvekilleri Recai Berber, Uğur Aydemir, Muzaffer Yurttaş ve Selçuk Özdağ, Akhisar Kaymakamı Kamil Köten, Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı ile İlbank Bölge Müdürü Muhittin Menekşe, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı.

 

22 Eylül 2011 tarihinde inşaatına başlanan Akhisar Artıma Tesisinin 10 Ekim 2012 yılında bitirilmesi bekleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber