Akhisar SES Sessizliğini Bozdu

Akhisar Sağlık ve Sosyal Emekçileri Sendikası Akhisar Temsilciliği, Gaziantep’te Dr. Ersin Eraslan’ın hasta yakını tarafından bıçakla saldırıda hayatını kaybetmesini protesto etti.

Akhisar SES Sessizliğini Bozdu

 

Akhisar Sağlık ve Sosyal Emekçileri Sendikası Akhisar Temsilciliği, Gaziantep’te Dr. Ersin Eraslan’ın hasta yakını tarafından bıçakla saldırıda hayatını kaybetmesini protesto etti.


Sağlık ve Sosyal Emekçileri Sendikası (SES) Akhisar Temsilciliği üyeleri Gaziantep’te Dr. Ersin Eraslan’ın  hasta yakını tarafından bıçakla saldırıda hayatını kaybetmesini protesto ederek Akhisar Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması düzenledi. SES üyeleri basın açıklaması sonrası Gaziantep’te yaşanan olayı alkışlarla protesto etti.   


Sağlık ve Sosyal Emekçileri Sendikası (SES) Akhisar Temsilciliği Başkanı Ali Saraç okudu. Saraç basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi.


Dün 30 yaşında bir insan, genç bir hekim kısa bir önce çıktığı ameliyatın yorgunluğu atmaya çalışırken bir hastane odasında göğsünden bıçaklandı.


Öldü, öldürüldü, katledildi.


Kapısında kilit, yanında koruması yoktu. Çünkü korunmaya ihtiyaç duymamıştı bugüne dek. Her gün şifa dağıtmaya çalıştığı hastalarının ona zarar vereceğini düşünemezdi. Çünkü o sadece hekimdi, bir sağlık çalışanıydı.


Artık eksikliğini acıyla hissedecek olan sadece biricik eşi, doğmamış çocuğu olmayacak. Ölmeden az önce ameliyatını yaptığı hastada yetim şimdi. Dostları, arkadaşları, meslektaşları da…


Yüzlerce kilometre uzaklıktaki meslektaşımızın kaybını içimizde derin bir boşluk olarak hissediyoruz şimdi.


Acımız tarifsiz, kelimelerimiz yetersiz.


"Tek başına bir katil!" 

Bıçaklayan 17 yaşındaki genç, bir hasta yakını. Tek başına bir katil!


Oysa tek başına değildi, elinde koca bir bıçakla, elini kolunu sallaya sallaya girerken “devletin” hastanesine.


Azmettiricileri her gün az mı haber veriyor gazetelerde, televizyonlarda.


“Sağlıkla dönüşüm” diyorlar, “reform” diyorlar, “aç gözlü doktorlar” diyorlar, veryansın ediyorlar. "5 Oy Fazla Alalım Diye Bedava Dağıttıkları Kömürler Gibi Atıyorlar Sağlık Çalışanlarını..."


5 oy fazla alalım diye bedava dağıttıkları kömürler gibi atıyorlar sağlık çalışanlarının onurunu ve emeğini ayaklar altına. Şimdi timsah gözyaşı dökecekler umarsızca.


Oysa hep birlikte çektiler bıçağı ve indirdiler yüreğine sevgili meslektaşımız Doktor Ersin Erarslan’ın.


Genç doktor arkadaşımız geçen hafta ameliyat ettiği akciğer kanserli 85 yaşındaki hastanın hayatını kaybetmesi üzerine hastanın 17 yaşındaki torunu tarafından öldürüldü.


Sayıların acımasızlığı temel öğretisi insan hayatına saygı olan tıp bilimiyle yorulmuş 30 yaşındaki meslektaşımızın katilinin dehşetini daha da derinleştiriyor.


10 yıldır bu ülkede insanlar kendisi de hekim olan Sağlık Bakanından hekimlerin paragöz olduğunu elinin vatandaşın cebinde olduğunu dinliyor. Sağlıkta yaşanan aksaklıkların üzerini örtmek için hekim ve sağlık çalışanları hedef gösteriliyor.


10 yıldır sağlık hizmetine dönük talep şişiriliyor, kışkırtılıyor. Hekim mesleki bağımsızlığı, onuru, kimliği yok ediliyor. Artık sağlık alanında sadece rakamlar konuşuluyor.


Türk Talepleri Birliğinin uzun süredir hızla tırmanmakta olan sağlıkta şiddet, hekime yönelik şiddet olgusuna dikkat çekmesine en tepeden başlayarak yetkilileri göreve çağırmasına TBMM’ de konuyla ilgili araştırma talep etmesine rağmen ne yazık ki somut bir adım atılmadı.


Bizzat kendisi hekime yönelik şiddete sebebi olan politik adım uygulayıcıları şiddetin önüne geçemezler. Hekimlerin sesini kısmak için onları hedef gösterenler hekimlere yönelik şiddetin önde gelen sorumlularıdır.


Manisa Tabipler Odası olarak hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelik saldırının faillerini, azmettiricilerini ve seyircilerini öfkeyle kınıyoruz.


Bizler sağlık hizmeti üretmek için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Ama sanmayın ki bu şiddete, bu zulme, bu aymaza sessiz kalacağız.


Artık ne sessiz ne tepkisiz kalabiliriz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber