Akhisar Devlet Hastanesinde, Bir İlk

Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesinde yaklaşık 6 ay önce göreve başlayan Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op Dr Cumhur Murat Tulay Torakoskopik (kapalı) Cerrahi Tedavi yöntemiyle Akciğer Sönme ( Pnömotoraks & Bül ) Hastalığı olan bir hastayı sağlığına kavuşturdu.

Akhisar Devlet Hastanesinde, Bir İlk

 Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesinde yaklaşık 6 ay önce göreve başlayan Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op Dr Cumhur Murat Tulay Torakoskopik (kapalı) Cerrahi Tedavi yöntemiyle Akciğer Sönme ( Pnömotoraks & Bül ) Hastalığı olan bir hastayı sağlığına kavuşturdu.

Op Dr Cumhur Murat Tulay konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Akciğerin sönmesi (pnömotoraks–kollaps) hastalığı akciğer ile göğüs duvarı arasında hava birikmesidir. Pnömotoraks göğüs kafesi yaralanması, amfizem, pnömoni(zatürre), Verem (tüberküloz), Sarkoidoz, Kistik fibroz, Bül, bleb (hava kesecikleri), Akciğer kanseri gibi hastalıklarda görülen bir durumdur. Bül(hava keseciği), akciğerde oluşan kenarı ince balona benzer yapıdır. En sık olarak, sigaraya bağlı kronik (uzun süreli) akciğer hastalıklarına (tıp dilinde; KOAH)  sahip kişilerde görülür. KOAH’lı hastalarda 1-2 yıl içinde giderek artan nefes darlığı bulunduğunda bu hastalıktan şüphelenilebilir. 

Pnömotoraksın en önemli belirtisi ani başlayan nefes darlığı, göğüs ağrısı (kalp kriziyle karışabilir),nefes alamamak, sırt veya karın ağrısı ve batmadır. Hastalığın tanısında daha önceden bilinen akciğer hastalığının varlığı ve önceden geçirilmiş pnömotoraks hikâyesi önemlidir. Akciğer filmi ve tomografi ile tanı rahatlıkla konabilir. Tedavisi gözlem, göğüs tüpü uygulaması, cerrahi yöntemlerdir. Cerrahi yöntemler açık cerrahi ya da bu vakada da uyguladığımız akciğerdeki hava keseciklerinin kapalı VATS yöntemiyle (torakoskopik cerrahi) stapler ve zımba kullanılarak çıkarılması işlemidir.” dedi.

Hastane yöneticisi Op Dr Erol Karaca da yaptığı açıklamada “Göğüs cerrahisi uzmanı Op Dr Cumhur Murat Tulay yaklaşık 6 ay önce hastanemizde çalışmaya başladı. Her ay ortalama 14-15 hastayı Akhisar dışına sevekmek durumunda kalıyorduk. Artık bu hastaları göndermediğimiz gibi il dışından ve çevre ilçelerden de göğüs cerrahisi branşına hasta kabul eder duruma geldik. Hastalarımıza bu hizmeti Akhisar’da verebildiğimiz için mutluyuz.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2015, 21:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber