Akhisar'da Zafer Bayramı'nın 99. yılı kutlandı!

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 99.cu yıldönümü kutlamaları, Akhisar'da devlet erkanının Milli Egemenlik Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk koyma töreni ile başladı.

Akhisar'da Zafer Bayramı'nın 99. yılı kutlandı!

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 99'uncu yıldönümü kutlamaları, Akhisar'da devlet erkanının Milli Egemenlik Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk koyma töreni ile başladı. Tören sunuculuğunu Akhisar Atatürk Ortaokulu Türkçe öğretmeni Arif Yaşar, tören komutanlığını Beden Eğitimi Öğretmenleri Servet Koyuncuoğlu ve Aytaç Kahraman, yaparken Müzik Öğretmeni Ali Tuna Ünal'ın yönetimiyle Belediye bandosu eşliğinde İstiklal marşı okundu.  

Saat 09.00’da başlayan törende Akhisar Kaymakamı Sabit Kaya, Akhisar Hava Meydan ve Garnizon Komutanı Hava İstihkam Albay Mehmet Şahin, Belediye Başkanı Ecz. Besim Dutlulu sırasıyla kurumlarının çelenklerini koydular.

Törende günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı Akhisar Hava Meydan ve Garnizon Komutanlığı Hava İkmal Yüzbaşı Refik Sarı yaptı. Refik Sarı;" Bugün burada Türk Silahlı Kuvvetlerinin ebedi başkomutanı ve büyük devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının halkından aldığı güç ve milli irade ile türk tarihine altın harflerle yazmış olduğu 30 Ağustos Zafer Bayramının 99’uncu yıl dönümünü kutlamanın haklı gururunu yaşıyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, büyük zaferden hemen sonra türk halkına şu mesajı iletmiştir: “Büyük ve asil Türk Milleti! Batı cephesinde 26 Ağustos'tan beri başlayan taarruz harekâtımız Afyonkarahisar- Altıntaş- Dumlupınar arasında büyük bir meydan muharebesi halinde 5 gün 5 gece devam etti. Türk ordularının kahramanlığı ve Allah'ın yardımıyla zafer gerçekleşti. Zalim ve mağrur düşman ordusunun temel varlığı,  akıllara dehşet verecek bir kesinlikle yok edildi. En büyük komutanından en genç erine kadar ordularımıza hâkim olan fikir, milletin gösterdiği vazife uğrunda şehit olmaktır. Bunu muharebe meydanlarında yakından görerek Türk milletimize haber veriyorum. Milletimizin geleceği emindir, zaferi ordularımızın kazanması kesindir.”

Değerli konuklar,

Zaferi milletine müjdeleyen ve kurtuluş savaşının hemen ardından Türkiye Cumhuriyetini kuran büyük komutan, zaferin ikinci yılı 30 Ağustos 1924 tarihinde Türk milletine yine şöyle seslenmiştir: “30 Ağustos Zaferi, Türk tarihinin en önemli dönüm noktasıdır. ulusal tarihimiz çok büyük, çok parlak zaferlerle doludur ama Türk ulusunun burada kazandığı zafer kadar kesin sonuçlu, yalnız bizim tarihimize değil, dünya tarihine yeni bir adım vermekte kesin etkili bir meydan savaşı hatırlamıyorum. besbellidir ki, yeni Türk devletinin, genç Türkiye Cumhuriyetinin temeli burada sağlamlaştırıldı. Yüce Türk milleti ve onun evlatları, devletimizin ve cumhuriyetimizin sonsuza dek koruyucularıdır.” Büyük önderin vurguladığı gibi bu zafer, askeri, siyasi ve hukuki sonuçları ile Türkiye Cumhuriyet’inin sonsuza dek yaşayacağının dünyaya ilanı olmuştur. Bölgedeki her karış toprak, daha üstün silah ve teçhizatla donatılmış işgal orduları taarruzlarının, kahraman Mehmetçiğin süngüsü karşısında eriyişine, geçilemez denilen tahkimatın iki gün içinde yarılışına, mağrur düşmanın harbe devam azim ve iradesinin yok edilişine şahitlik etmiştir. 30 Ağustos zaferi, Türk milletinin hedeflerine ulaşmadaki azim ve kararlılığının şartlar ne kadar güç olursa olsun zorlukların üstesinden gelebilme kabiliyetinin en güzel örneğidir. Tarihinde destanlar yazan bu millet, şu anda da varlığını ve Cumhuriyetini tehdit eden ve edecek her türlü iç ve dış hain girişim ve tehditlerine karşı mücadele azim ve inancından hiç bir şey kaybetmemiştir. Bu topraklarda, yüce Türk milleti, milli irade ve bizler var olduğumuz sürece, ay yıldızlı al bayrağımız daima ve özgürce dalgalanacaktır. Yüce Türk milletinin her ferdine düşen görev; her karışı kahraman vatan evlatlarının kanıyla sulanmış, büyük bedeller ödenerek elde edilen bu vatanı korumak ve Türkiye Cumhuriyetini sonsuza kadar yaşatmaktır. Bu duygu ve düşüncelerle; cumhuriyetimizin kurucusu ve büyük devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, milleti ve özgürlüğü adına seve seve canlarını feda eden aziz şehitlerimize ve artık hayatta olmayan kahraman gazilerimize, Türk Milleti ve Türk Silahlı Kuvvetleri adına minnettarlığımızı bir kez daha ifade ediyorum. Anıları önünde saygıyla eğiliyor, Allah’ tan rahmet diliyorum. Ruhları şad olsun.

Törende Atatürk Ortaokulu öğrencisi Duru Yaşar, "30 Ağustos" şiirini okudu. Törenden sonra CHP İlçe başkanı Umut Çavuş, Belediye başkanı Ecz. Besim Dutlulu, CHP Kadın Kolları başkanı Fatma Çelebçi, Gençlik Kolları Başkanı Serkan Kurban, Atatürkçü Düşünce Derneği Akhisar Şube başkanı Av. Günhan Bakırlıoğlu ve yönetim kurulu üyeleri, Atatürk anıtına çelenk koydular. Bağımsız Türkiye Partisi İlçe başkanı Nilgün Yoncacı Atatürk anıtına çiçek koydular.

Tören sonrası Kaymakamlık makamında Akhisar Kaymakamı Sabit Kaya, TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Üyesi AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, Akhisar Hava Meydan ve Garnizon Komutanı Hava İstihkam Albay Mehmet Şahin, Belediye Başkanı Ecz. Besim Dutlulu, Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Tunay Pulça, 09.45-10.15 arasında protokol sırasına göre tebrikleri kabul ettiler.

Törene Akhisar Kaymakamı Sabit Kaya, TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Üyesi AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, Akhisar Hava Meydan ve Garnizon Komutanı Hava İstihkam Albay Mehmet Şahin, Belediye Başkanı Ecz. Besim Dutlulu, Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Tunay Pulça, askeri erkan, siyasi partiler, Daire Müdürleri, Öğretmenler, oda ve dernek yöneticileri ve vatandaşlar katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber