Akhisar'da sağlıklı yaşam yürüyüşü düzenlendi

Dünya 3-4 ekim dünya yürüyüş nedeniyle Akhisar İlçe Milli Eğitim müdürlüğünün ve Gençlik spor merkezinin düzenlediği sağlıklı yürüyüş Akhisar Şehir Stadyumunda gerçekleşti. 

Akhisar'da sağlıklı yaşam yürüyüşü düzenlendi

Şehir stadyumunda yapılan yürüyüş öncesi Sağlıklı hayat merkezi sorumlusu diş hekimi Büşra Barın 3-4 ekim dünya yürüyüş günü nedeniyle açıklama yaptı. Barın’ın yaptığı açıklama; 03-04 Ekim Dünya Yürüyüş günü 
Değerli arkadaşlar, kıymetli öğrenciler, değerli basın mensupları 03-04 Ekim Dünya Yürüyüş günü kapsamında İlçe Sağlık Müdürlüğü öncülüğünde ,İlçe Gençlik Spor Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlemiş olduğumuz bu yürüyüşü birazdan si zlerle beraber gerçekleştireceğiz. Katıhmiarınız için hepinize teşekkür ediyoruz.
Değerli arkadaşlar Fiziksel aktivite, günlük yaşam içerisinde kas ve eklemlerimzi kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen herhangi bir bedensel hareket olarak tanımlanmaktadır. Bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığının geliştirilmesinde temel araçlardan Hridir. Birhalk sağlığı srununu gidermenin yanında, aynı zamanda toplum refahını, çevrenin korunmasını teşvik eder ve gelecek nesillere yönelik bir yatırım oluşturur.
Kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden biri olan fiziksel inaktivite (hareketsizlik), dünya genelindeki ölüme neden olan dört majör risk faktörü arasında yer almaktadır. Meme ve kolon kanserlerinin yaklaşık % 21-25’inin, diyabetin % 27’sinin ve iskemik kalp hastalığının % 30’unun ana nedeni olduğu tahmin edilmektedir. Obezitenin artmasına neden olan önemli faktörlerden biri hareketsiz yaşam tarımın yaygınlaşmasıdır.Buna karşılık fiziksel aktivite; kan basıncını azaltır, HDL seviyesini arttırır ve vücut ağırlığı kontrolü için anahtar role sahiptir.

Bunun dışında çağımızın en önemli hareketsiz yaşam sebeplerinden biri de Davranışsal Sağımlılıklardır. Peki nedir bunlar; teknoloji ve internet bağımlılığı. Daha da açacak olursak televizyon, cep telefonu, bilgisayar bunlannhepsi günlük yaşamımızın her anını kaplamiş durumda. Ve çoğumuz, bunların bağımlılığında olduğumuzun farkında bile değiL Bu bağımlılığımızı kırmak hayata hareket katmak bizim elimizde. Burada toplanmamızın amacı da hareketli yaşama dikkat çekmek ve bu farkındalığı herkese ulaştırmak.
Bağımlılıklara değinmişken sigara bağımlılığını da unutmayalım. Sigarayı bırakalım, sağlıklı nefeslerle hareketli yaşama el atalım.

Sağhğın korunması ve geliştirilmesi için haftada 150 dakikalık (haftanın 5 günü 30 dakikalık) orta şiddette bir egzersiz yetişkinler açısından yeterlidir.1-4 yaş arası çocuklar, gün içinde farklı şiddetlerde toplam 180 dakikalık fiziksel aktivite yapmalıdırlar. 5-18 yaş arasındaki çocuk ve ergenler için ise, günde 60 dakika, orta şiddetliden yüksek şiddetli aktivitelere doğru şiddeti değişen aktiviteler önerilmektedir.

03-04 Ekim dünya yürüyüş günü kapsamında bulaşıcı olmayan hastalıkların ve yürüyüşümüzün ana konusu olan çocukluk çağı obezitesinin önlenmesinde fiziksel aktivitenin y konusunda toplum bilincini oluşturmak, iyi uygulamalara dikkat çekmek ve fiziksel aktivitenin yararlarını savunmak, yaşamın her alanında ve her yerde toplum genelinde fiziksel aktiviteye katılımı arttırmak, sağlıklı davranışları ve yaşam tarzlarını teşvik etmek için bu yıl ki sioganımız “KOŞ YÜRÜ OYNA SAĞLIKLI YAŞA” olarak belirlenmiştir.İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak bütün katılımcılara tekrar teşelçkür ederken hepinize sağlıklı ,huzurlu ve mutlu günler dileriz”dedi.

Şehir stadyumunda yapılan yürüyüşe çok sayıda öğrenci katıldı. (E.D)
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber