Akhisar'da Kadınlar Günü bir başka kutlandı

8  Mart   Dünya Kadınlar günü  bu yıl Akhisar’da gün boyu süren etkinliklerle bir başka kutlandı.

Akhisar'da Kadınlar Günü bir başka kutlandı

CHP Milletvekili Vehbi Bakırlıoğlu,tarlada çalışan kadın işçilerle bir araya gelirken,sabah Akhisar Belediye binası önünde  folklor ve , Ritim Dans  gösterileri yapıldı.  Burada başlayan belediye elamanlarının kadınlara gün boyu binlerce  karanfil verdi. İş yeri sahipleri  çalışan kadın emekçilerine çiçekler verirken, ,Akhisarlı  çiçekçiler bayram etti. Günün  ilerleyen  saatlerinde akşam üstü Kadın dernekleri, sivil toplum örgütleri  “Kadın Platformu” adı altında  Şehit Teğmen Tahir Ün Caddesinin başında sonuna kadar yürüyüş yaptılar. İlk sırada 96 yaşındaki emekli öğretmen, CHP eski milletvekili merhum Hasan Ali Dağlı’nın eşi Nevin Dağlı ile 8 yaşındaki  Deren birlikte yürüdüler. 

                           Kadın Platformu adındaki yürüyüş  2 saat sürdü. Sadece ellerinde karanfil ve “İstanbul  Sözleşmesi Uygulansın”  pankartları taşıdılar. Elinde megafon ,ile 100 yakın korteji Kadın Derneği Başkanı Hayriye Hacet yönlendirdi. Sloganların atılmadığı  şarkıların söylendiği kortej yürüyüşü sonunda  Hayriye Hacet,yaptığı basın açıklamasına, “  8 MART, kadınların ezilmesinin, emeğiyle ve bedeniyle sömürülmesinin, tümüyle eşitsiz koşullara mahkum edilmesinin karşısında gücümüzü birleştirdiğimiz gündür. 8 MART, sorunların yalnızca suretlerine karşı değil, esasına karşı da mücadele günüdür.164 yıl önce, New York’ta çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve ücret eşitsizliğinin giderilmesi amacıyla greve giden ve nedeni belirsiz yangında can veren 129 dokuma işçisi kadını ve mücadelemize ışık tutan tüm kadınları saygıyla anıyoruz.Evde, işte, okulda, tarlada, fabrikada, şantiyede, madende çalışan, emek ve hakları için mücadele eden tüm kadınları selamlıyor, kadın mücadelesi ve dayanışmasını yükselteceğimizi haykırıyoruz.” Diye başladı.

                         Hayriye Hacet yaptığı basın açıklamasında,”Mevcut iktidarın ekonomik ve siyasal tercihleri nedeniyle, ne yazık ki kazanımlarımızı değil, kayıplarımızı konuşmak durumunda kalıyoruz. 2020 yılının ilk aylarından itibaren hızla yayılan Covid19 Pandemisiyle birlikte, tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de kadınların ev içi iş yükü artmıştır.BM’nin Türkiye’de yaptığı araştırma sonucuna göre, salgın döneminde kadınların erkeklere oranla 4 kat daha fazla ev işi yaptığı, hasta ve çocuk bakımı gibi işlere de uzun mesailer harcadığı görülmektedir. Pandemi sürecinde işten çıkarma  yasağının istisnası olan “kod 29” ile bir çok kadın emekçi arkadaşımız mağdur olmuştur. Kadınların ekonomiye katılımı, fırsat eşitliği, eğitim imkanları, sağlık ve kadının siyasi güçlendirilmesi kriterlerine göre düzenlenen 2020 Cinsiyet Eşitliği Raporu’na göre Türkiye 153 ülke arasında 130. sırada yer almakta, ekonomik hayata katılımda ise 136. sırada yer almaktadır. Yine rapora göre küresel anlamda kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olabilmesi için en az 100 yıl, erkeklerle eşit ücrete sahip olması için 257 yıl geçmesi gerekmektedir.” Dedi.

                        Cinsiyete dayalı sosyal ve ekonomik ayrımcılığı  konusuna değinen Hacet, “Çalışma hayatına alınmayan ya da istihdamdan uzaklaştırılan kadınların toplumsal cinsiyet temelli ayrımcılık, şiddet ve kadın cinayetlerine karşı daha korumasız hale gelmekte olduğunu her gün üzülerek görüyoruz. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun 2020 raporuna göre 2020 yılında 171’i şüpheli 300 kadın katledilirken, 2021 Ocak ayında 14’ü şüpheli olmak üzere 23 kadın öldürülmüştür. Başvuru mekanizmalarının yetersizliği, soruşturmaların çoğunun ataerkil cinsiyetçi yaklaşımla yürütülmesi, cezasızlıkla sonuçlanması ve faillerin korunması gibi nedenlerden dolayı, kadınların çoğunun uğradıkları şiddete, mobbinge karşı sessiz kalmayı tercih etmek zorunda kaldığı, şikayette bulunmaktan çekindiği bilinmektedir.

                       Hayriye Hacet  son olarak ta, “Biz Akhisarlı  kadınlar;kadın cinayetlerini, kadına yönelik şiddeti ve tacizi görmeyen, tecavüzcü ve katilleri adeta ödüllendiren hukuku REDDEDİYORUZ…1951 yılında Türkiye’nin imzaladığı ancak uygulanmayan ILO’nun 100 nolu sözleşmesi erkek ve kadınlar eşit işlerde, eşit ücret ve sosyal haklara sahiptir, demektedir. Benzer şekilde, hazırlanmasında yer aldığımız, imzaladığımız CEDAW (Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi)’ ni onaylayan ülkelerin kadınlara yönelik her türlü ayrımcılığı kaldırmakla yükümlü olduğunu biliyoruz.ILO’nun 100. Yıl genel kurulunda oy çokluğu ile kabul edilen, 25 Haziran 2021 yılında yürürlüğe girecek olan, ILO 190 no’lu Şiddet ve Tacize ilişkin Sözleşme, çalışma yaşamında zorbalık ve tacize maruz kalan herkesi korumayı ve güçlendirmeyi hedeflemektedir. Bu sözleşmede mutlaka taraf olunmalı, İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı Kadını Koruma Kanunu’nun etkin bir biçimde uygulanmalıdır.Sendikalı sendikasız, memur, işçi, ücretli,ücretsiz emekçi biz Akhisarlı  kadınlar, Kadına yönelik her türlü ayrımcılık ve şiddete karşı mücadele etmeye ve takipçisi olmaya devam edeceğiz.” Dedi.

                     Basın açıklamasından sonra Akhisar Belediyesi Kadın Ritm ve Dans topluluğunun gösterilerinden sonra yürüyüş etkinliği 2 saat süre sonunda sona erdi..

HALDUN AKYÜZ
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber