Akhisar'da 5 Nisan Avukatlar Günü kutlandı

Akhisar'da 5 Nisan Avukatlar Günü sebebiyle Akhisarlı avukatlar tarafından saat 10.00'da Milli Egemenlik Meydanında çelenk sunma töreni yapıldı.

Akhisar'da 5 Nisan Avukatlar Günü kutlandı

Manisa Baro Akhisar temsilcisi Av. Duygu Sarıgül'ün sunuculuğunu yaptığı çelenk töreni Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Manisa Baro yönetim kurulu üyesi Av. Özde Demirel, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Manisa Baro yönetim kurulu üyesi Av. Özde Demirel yaptı.

Av. Özde Demirel;" Hakkın , hakikatin savunucusu bağımsız yargının güvencesi, adalete hizmetin fedakar ve cefakar neferi, Demokratik, Laik Hukuk Devletini yaşatmak için direnen, Cumhuriyetin kazanımlarına sahip çıkan; Yargıyı bağımsız kılmak adına mücadele eden, hak ve özgürlüklerin korunması için savaş veren tüm meslektaşlarımın 5 Nisan Avukatlar günü kutlu olsun. Bağımsız yargının güvencesi Avukatlık mesleğine yıllarca hizmet etmiş mesleğin onurunu ve saygınlığını korumuş ahrete intikal eden çok değerli Adalet savaşçıları meslek büyüklerimizi ve aramızdan çok-l talihsizce aramızdan ayrılan Av.Muhammed Halil Yavuz'u saygıyla ve rahmetle anıyorum.

Değerli meslektaşlarım, değerli katılımcılar;

5 Nisan Avukatlar günü vesilesi ile ; Hukuk düzenimize, yargıya, Avukatlık mesleğinin gelişimine önderlik eden, Bağımsız, Çağdaş Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, önderimiz, yol göstericimiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü minnetle şükranla anıyorum. Düşünceleri ,ilke ve devrimleri rehberimiz olmaya devam edecektir. Çağdaşlaşma yolunda ,tam bağımsız yargıyı oluşturma yolundaki çabamız aralıksız devam edecektir.

Her fırsatta ifade ettiğimiz üzere yargının bağımsızlığı, yargılama faaliyetinin adil olması bakımından hayati öneme sahip, vazgeçilmez bir nitelik arz etmektedir. Ancak yargının gerçek anlamda bağımsızlığının en temel şartı, hatta olmazsa olmazı, savunmadır Savunma olgusu evrensel nitelikte temel hak ve özgürlüklerin yanı sıra tüm hak ve özgürlüklerin en önemli ve vazgeçilmez bir unsurudur. Temel hak ve özgürlüklerin en büyük güvencesi hak arama özgürlüğüdür. Bu özgürlüğün, bireylerce Avukatlar aracılığıyla kullanıldığı bilinen bir gerçektir. Yargı, yalnızca yargıçlara, yalnızca savcılara, yalnızca Avukatlara bırakılamayacağı gibi yalnızca seçilmişlere de bırakılamaz. Yargı milletin kamusalıdır. Bağımsızlık ve tarafsızlık önceden verilen bir paye bir lütuf değildir. Çetin ve zorlu bir mücadele direnci ve kararlılığıyla kazanılmıştır. Tarihi binlerce yıla dayanan ve halkın hak arama özgürlüğünün somutlaşması olan savunmaya yapılan saldırı, halka yapılan saldırıdır. Unutulmamalıdır ki, Avukatların sesi kesilirse, yurttaşların nefesi kesilir. Kamu hizmeti gören , aynı zamanda serbest meslek niteliğine sahip bağımsız yargının temel unsurlarından olan Avukatlık mesleği bugünlere yüzyıllara dayanan özgürlük ve hukuk devleti mücadelesiyle gelmiştir. Avukatlar kamu hizmeti görür; ancak kamu görevlisi değildir. Bu anlamda devlete karşıda bağımsızdır.

Baroların vazgeçemeyecekleri temel hedefi bağımsızlıktır. Barolar hiçbir kuvvetin vesayetini kabul edemez. Avukatlar bağımsızlık savaşımını yaşamlarının en anlamlı parçası olarak algılamaktadırlar. Biz dik durmaya ve doğruları savunmaya devam edeceğiz.

Değerli Meslektaşlarım, değerli katılımcılar;

Avukatlar; bağımsız yargının, hakkın savunucusu, yargının üç ayağını oluşturan (hakim,savcı, avukat) unsurlarından biridir. Bu çerçevede Avukatlar bu görevini yaparken Ülkemizde halkımızın yaşadığı sorunlardan , demokrasinin tüm kurumları ile çalıştırılması çabasından , Tam Bağımsız Türkiye hedefi doğrultusunda çalışmaktan ayrı duramaz. Biz Avukatlar şunu biliyoruz ki Ülkemizin sorunları bizim sorunumuzdur. Ülkesi olmayan bir Avukatın Avukatlık yapması mümkün değildir. Demokrasinin gelişimi ve tam bağımsız yargının yerleşmesi bizim sorunumuz, Cumhuriyetin temel değerlerine sahip çıkmak bizim, sorunumuz, İnsan hak ve Özgürlüklerini savunmak bizim sorunumuz, Üstünlerin hukukunu değil, Hukukun üstünlüğünü savunmak bizim görevimiz, ezilenin yanında, güçsüzün yanında, hak arayanın yanında, adalet arayanın yanında olmak bizim görevimiz. Biz görevimizin bilincindeyiz ve görevimiz yapmak için tüm gücümüzle çalışıyoruz çalışmaya devam edeceğiz.

Değerli Meslektaşlarım;

Hepimiz biliyoruz ki her geçen gün mesleki sorunlarımız daha da ağırlaşıyor. Avukatlık mesleği büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Avukat sayımız hızla artmaktadır. Vakıf Üniversitelerinin hızlı bir şekilde Hukuk Fakültesi açmasına izin verilmektedir. Bu durum eğitim kalitesini düşürmekte ve ihtiyacın çok üzerinde Hukuk mezunu oluşmasını sağlamaktadır. Bu durum mesleğe yeni başlayan genç avukatlarımızın durumunu daha da zorlaştırmaktadır. Ağır ekonomik koşullarla dişe-diş boğuşan genç Avukatlarımız fikri ve ruhsal gelişmelerini bir kenara bırakmak zorunda kalmıştır. Staj döneminde ve stajını bitiren genç meslektaşlarımızın çektiği sıkıntılar, yaşadıkları gel-gitler bizi üzmekte ve mesleğin kanayan yarası olmaya devam etmektedir. Avukatlık mesleğine yapılan saldırılar biran öne önlenmeli , iş takipçileri için daha ağır cezai yaptırımlar getirilmelidir Avukatın yerine geçerek iş takibi yapan kişi ve kurumlar için yeterli yaptırımlar uygulanmadığından caydırıcı olmamaktadır. Biz Avukatlar bir bütünüz ve birlikte çalışmalıyız. Hem ülkemize hem mesleğimize karşı olan sorumluluklarımızı bu güne kadar olduğu gibi bundan böylede birlikte yerine getirmeliyiz.

Değerli meslektaşlarım, değerli katılımcılar; Avukatlık mesleği gibi onurlu ve kutsal bir mesleği ifa ettiğimizi asla hatırımızdan çıkarmamalıyız, Avukat olduğumuzu özel yaşantımızda dahil olmak üzere hissetmeli ve hissettirmeliyiz. Biz Avukatız, bir gün herkese gerekiriz biz; Hukukun üstünlüğü,adaletin tecellisi için onurlu bir mücadele gerçekleştiriyoruz. İyi ki Avukatız! Hakkın ,hakikatin savunucusu, bağımsız yargının güvencesi, adalete hizmetin fedakar ve cefakar neferi, Adalet şövalyesi, hukuk savaşçısı, yurttaşların sesi olan bütün Avukatlara selam olsun. Yaşasın Avukatlar! Yaşasın 5 Nisan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber