Akhisar'da 173 Gaziye madalya ve berat verildi

Akhisar Kaymakamlığı koordinesinde,  Akhisar Belediyesi Gölet Düğün salonunda Kıbrıs gazileri onuruna "Kıbrıs Barış Harekatı Milli Mücadele Madalya ve Beratı Tevcih Töreni" düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan tören Kuranı Kerim tilaveti okunmasıyla devam etti. Ardından Kıbrıs Barış Harekatı ile ilgili belgesel gösterimi yapıldı.

Akhisar'da 173 Gaziye madalya ve berat verildi

Muharip Gaziler Derneği Akhisar şubesi başkanı Suat Taryan, “Kıbrıs Türk’ünün can güvenliğini sağlayarak yok olmalarını önlemek ve Kıbrıs Adası’nın Yunanistan bağlanmasına mani olmak maksadıyla 20 Temmuz 1974’de 37.500 arkadaşımızla Kıbrıs Barış Harekatına katıldık. Bu harekatta bizlere verilen her türlü görevi başarıyla yerine getirdik ve muzaffer gazi olarak vatanımıza geri döndük.

Kıbrıs gazileri üstün cesaret ve kahramanlık örnekleri göstererek emalsiz bir zafer kazanmışlardır. Paraşütle atlayan, helikopterlerle inen ve denizden çıkarna  yapan bu kahramanlar kısa süre içerisinde düşman hezimette uğratarak Kıbrıs Türk’ünü kurtarmış ve Kıbrıs’a barış getirmiştir.

Kıbrıs barış harekatı Türk savaş tarihinde altın bir sayfayadır. Biz gözümüzü kırpmadan katıldığımız bu harekatta atalarımızdan aldığımız Türk askerinin savaşlardaki emalsiz kahramanlığın dünyaya bir kez daha gösterdik. Bugün Kıbrıs Türk’ü kendi devletinde kendi bayrağı altında hür ve bağımsız yaşamaktır. Artık adada barış hakimdir. Görevimizi şerefle yerine getirmekten dolayı mutlu ve gururluyuz. Kıbrıs barış harekatında şehit olan 498 arkadaşımız ve 150 mücahidimizi sivil 250 Kıbrıslı soydaşımızı aramızdan ayrılan kardeşlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz” şeklinde konuştu.

Akhisar Kaymakam vekili Bekir Abacı, burada yaptığı konuşmada, “Bugün ülkemizin her ilinde ve her ilçesinde başta Sayın Cumhurbaşkanımızın Ankara’da gazilerimize madalya ve beratlarını tüm Türkiye sathında bizler de Akhisar’da sizlere veriyoruz. İnşallah bu emaneti üzerine herhangi bir halel gelmeden bizler sahip çıkıp bizden sonra gelecek kuşaklarımıza da güzel bir şekilde aktarmak en büyük amacımızdır. Sizler, ölürsem şehit, kalırsam gazi diyerek vatanınızı, ailenizi, toprağınızı ve tüm değerlerinizi geride bıraktınız. Bizler inşallah sizlere yakışır birer evlat olmak için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz. Biz bu makamı anlatabilecek durumda değiliz. Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Şehitlerimizin yakınları bize kutsal bir emanettir. Gazilerimiz ve gazilerimizin yakınları bize onurlu, güzel bir miras. İnşallah bu mirasa güzel bir şekilde sahip çıkabilmeyi ümit ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kaymakam vekili Bekir Abacı, konuşmasının ardından 173 gaziye madalya ve berat verdi.

Törene, Akhisar Kaymakam vekili Gördes Kaymakamı Bekir Abacı, CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, Hava Meydan ve Garnizon Komutanı Hava İstihkam Albay Mehmet Şahin, Cumhuriyet Başsavcısı Tunay Pulça, İlçe Jandarma Komutanı Ali Galip Kocaman, İlçe Emniyet Müdürü Engin Pınar, Muharip Gaziler Derneği Akhisar şubesi başkanı Suat Taryan ile gazi ve yakınları katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber