banner234

Akhisar Cemevi'nde Kadınlar Gününe özel program

Alevi Kültür ve Cemevi Akhisar Şubesi tarafından 8 Mart Gün Kadınlar Günü Programı düzenlendi.

Akhisar Cemevi'nde Kadınlar Gününe özel program

Akhisar Cemevi kültür salonunda düzenlenen programa bir çok kadın eşlik etti.

Dünyada hayatını kaybeden emekçi adınlar için 1 dakikalık saygı duruşu ile başlayan program 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününün tarihçesinin okunması ile başladı. Açılış konuşmasını Alevi Kültür ve Cemevi Akhisar Şubesi Başkanı Dursun Ali Şat yaptı, “Bütün Kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü yönetim kurulum adına kutlar eşitlik özgürlük ve mutluluk dolu bir yaşam sürmelerini dilerim. 

Bugün nerdeyse tüm dünyada ses getiren eylemlere sahne olan 8 Mart’ın tohumları 1908 yılında atılmıştır. Avrupa’nın bir çok ülkesinde yayılarak 8 Mart Kadınlar Günü büyük etkinliklerle kutlanmaya başlanmıştır. Ülkemizde de 8 Mart Kadınlar Günü coşkuyla kutlanmaktadır. Fakat son yıllarda ülkemizde kadınlar hunharca katledilmektedir. 2016 yılında 329, 2017’de 409, 2018’de 440, 2019’da 474 kadın, erkekler tarafından öldürülmüştür. Daha 4 gün önce Bursa’da kocası tarafından bıçaklanarak öldürülen kadın saatlerce kanlar içerisinde bırakılmış okuldan dönen kızı tarafından cesedi bulunmuştur.

Kadın cinayetlerinde öne çıkan failler baba eş ve bilinmeyen şahıs ve sevgili olduğu tespit edilmiştir. Kadınlar özgürleştikçe aydınlaştıkça, çağdaşlaştıkça güçlendikçe erkekler tarafından şiddete maruz kalmaktadır. Çok acı ama ülkemizin gerçeği budur. Son olarak selam olsun tarlada fabrikada evinde üreten emekçi kadınlara bilimde eğitimde sanatta üreten Türkiye’nin aydınlık geleceğini kuran çağdaş kadınlara, ulusal kurtuluş mücadelemizin yiğit kadınlarına. Öpüp koklamaya kıyamadığı kınalı kuzularını güle oynaya cepheye yollayan fedakar şehit analarına selam Olsun..” dedi.

8 Mart’ın tarihçesini anlatarak sözlerine başlayan Alevi Kültür ve Cemevi Akhisar Şubesi Kadın Kolları Başkanı Yasemin Ekinci, “bütün dünyadaki kadın ötekileştirmesi, ezilmesi ve horlanması adına ne varsa ortadan kaldırılacak, kadına hak ettiği değeri verecek gün olması gerekirken global güçler anma gününü kutlama ihtiyacını hisseder. Her gün kadınlar günü olsa da bu zihniyet değişmeyecektir. Yine kadına şiddet devam edecektir” dedi.

Daha sonra Zeynep Yıldız, Hatice Halis ve Songül Doğan kadınlar gününe özel şiirlerini okudu. Programa yönetim kurulu üyeleri ile birlikte katılan CHP Akhisar İlçe Kadın Kolları Başkanı Fatma Celebci, “8 Mart Gününü kutlamak değil alanlarda hep birlikte el ele yürüyerek kutlamak istiyorum. Hepinizin Kadınlar Günü’nü kutlamak değil anmak istiyorum” dedi. Akhisar Kadın Derneği Başkanı Hayriye Hacet ise yarın saat 14.00’de başlayacak yürüyüşe tüm kadınları davet ederek kadın emeğini önde çıkaran derneğin faaliyetlerin bahsetti. 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel hazırlanan sinevizyon gösteri sonrası sazı ve türküleri ile Asil Deniz katılımcılara keyifli bir zaman yaşattı.
 


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber