Akhisar Cem Evinde Sivas Katliamı Kınandı

Alevi Kültür Tanıtma Derneği Cemevi Akhisar Şubesi Sivas Katliamının 19. yılı nedeniyle anma programı düzenledi. Sunumunu Halil Ateş'in

Akhisar Cem Evinde Sivas Katliamı Kınandı

 

Alevi Kültür Tanıtma Derneği Cemevi Akhisar Şubesi Sivas Katliamının 19. yılı nedeniyle anma programı düzenledi. Sunumunu Halil Ateş'in yaptığı programda Açılış konuşmasını Alevi Kültür Tanıtma Derneği Cemevi Akhisar Şube Başkanı Hakkı Çamkıran yaptı.

Çamkıran, “2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak otelinde dinci faşist bir grup tarafından kuşatılıp yakılan yazar ozan ve aydınlarımızı kaybetmenin acısını halen tüm sıcaklığıyla içimizde yaşıyoruz. İçlerinde barış ve kardeşlikten başka duygu olmayan aydınlık yüzlü 35 canımızın katledilmesi içimizi acıtan ve vicdanlarımızı sızlatan bir yaradır.

Bu katliam barış, demokrasi ve eşitlik İsteyen milyonlarca insanın beyninde travma yaratmıştır. Bu yaşanan acıya en büyük darbe ise adaletin hiçte adil olmayarak verilmesidir. Türkiye’nin yakın tarihi, vicdanları sızlatan ve hukuktan nasibini almamış davalarla doludur. Sivas davası da insanlık suçu kapsamına girmeli ve zaman aşımına uğratılmamalıdır.

Madımakta yanan ateşi söndürmek için bu adaleti istiyoruz. Bu ülkedeMaraş Sivas, Çorum, Gazi katliamlarını da görülmüştür ve adaletsizlik haksızlık alın yazısı haline getirilmeye çalışmaktadır. Ancak 11. Ağır Cezanın Zaman aşımı kararını insanlığa karşı işlenen bir suça ödül vermek haksızı zalimi ve faşisti eli kanlıyı beslemek olarak değerlendiriyoruz ve kınıyoruz. 19. Yıl dönümünde içimizdeki Sivas yangını hala sönmemekte hatta körüklenmektedir. Adaletsizlik bu yangını daha da büyütmektedir. Ülkemizin bu vahim ve hukuka aykırı tutumları daha birçok vahşete katliama ön ayak olacaktır. Hukuksal olarak tüm mücadelemizi vermeye devam edip, verilen karara sonuna kadar direnip, davada katillerin yargılanması için dernek ve toplumsal kitle örgütleri olarak birlikte Adalet için savaşacağız İçimizdeki Sivas Yangınını söndürmek için adalet istiyoruz “dedi.

 Konuşmanın ardından Anma töreni Öğretmen Ali İlhan’ın okuduğu Sivas şiiriyle devam etti. Cem Evindeki Tören Gökhan Güngör’ün sazı eşliğinde ve 10 dakikalık sinezvizyon sunumu ile son buldu. 
 
 

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber