Akhisar Belediyesi, TSE ile asansör protokolü imzaladı

Akhisar Belediyesi ve TSE arasında asansörlerin bakım ve işletme yönünden güvenliğini sağlamak amacıyla protokol imzalandı.

Akhisar Belediyesi, TSE ile asansör protokolü imzaladı
Akhisar Belediyesi ve TSE arasında asansörlerin bakım ve işletme yönünden güvenliğini sağlamak amacıyla protokol imzalandı. Düzenlenen imza törenine, Belediye Başkanı Salih Hızlı,  TSE Manisa İl Müdürü Muhittin Aydın, Belediye Makine Mühendisi Mehmet Bakkal ve Asansör sorumlusu Cenk Alpay katıldı.

Akhisar Belediyesi ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) arasında düzenlenen yeni protokole göre bina sahipleri asansörlerin yıllık kontrollerini Türk Standartları Enstitüsü’ne yaptırmak zorunda olacak. Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği gereği güvenli ve işletme yönünden uygun şekilde çalıştığının tespiti için piyasaya arz edildiği tarih itibariyle ilk yılın sonunda, devamında ise yılda en az bir kere bina sorumlusu tarafından her asansörün yıllık kontrolünün yapılması zorunlu hale getiriliyor.

18 Kasım 2008 tarih ve 27058 sayılı Resmi Gazete ’de yayınlanan “Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği”, 05 Kasım 2011 tarih ve 28106 sayılı Resmi Gazete ’de yayınlanan “Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” hükümleri gereği bina yöneticileri, binalarda kullanılan asansörlerin yılda en az bir kez kontrolünü yaptırmaktan ve belediyeler ise, ilçe sınırları içindeki asansörleri, yılda bir kez A tipi Muayene Kuruluşu tarafından kontrol edilmesini sağlamaktan, yıllık kontrolün yapılıp yapılmadığını denetlemekten, can ve mal güvenliği açısından sıkıntı oluşturan asansörlerin hizmet dışı bırakılmasından sorumlu kılınmıştır.

Bu nedenle Akhisar ilçe sınırı içinde bulunan yapılardaki asansörlerin yıllık kontrolünü, 2016 yılı içerisinde gerçekleştirmek üzere akredite A tipi Muayene Kuruluşu olan Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ile Akhisar Belediyesi bir protokol imzaladı.

Konu hakkında bilgi veren Akhisar Belediyesi Mehmet Bakkal; “Binanızda bulunan asansörün/asansörlerin yıllık kontrolü, asansörün aylık bakımından sorumlu servis personeli nezaretinde, yakalarında tanıtım kartları olan TSE muayene personeli tarafından gerçekleştirecektir.
Kontrol çalışmaları sırasında muayene personeline yardımcı olmanızı, kontrol sonrası raporlarınızı alarak, raporda belirtilen eksik ve hataları gidermenizi ve binanızdaki asansörlerin güvenli bir şekilde kullanılmasını sağlamanızı bekliyoruz.

TSE raporunda asansöre ilişkin can ve mal güvenliğini ilgilendiren eksik ve hatalar varsa giderilmesi veya giderilene kadar asansörün servis dışı bırakılması zorunludur.

Bahse konu yönetmelik gereği Asansörlerin Yıllık Kontrolleri hizmetinin yerine getirilmesinde insanımızın mal ve can emniyetini koruyucu duyarlılığınız ve işbirliğiniz için teşekkür eder, sağlık ve esenlikler dilerim” dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2015, 14:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber