Akhisar Belediyesi'nden Kadınlar Gününde anlamlı program

Akhisar Belediyesi, tamamen kadın çalışanlarının düzenlediği etkinliklerle 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladı. 

Akhisar Belediyesi'nden Kadınlar Gününde anlamlı program

Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ndü kadın çalışanların etkinlikleri ile kutladı. Akhisar Belediyesi Ritim ve Dans Topluluğu’ndaki kadınlar tarafından düzenlenen davul şovu ve halk oyunları gösterisi izleyicilerin büyük beğenisini topladı. Etkinliğin ardından kadınlar, belediye bisikletleri ile şehir turu yaptı. 

Akhisar Belediyesi hizmet binası önünde düzenlenen programda konuşan Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türk kadınlarına verdiği değeri hatırlatarak, kadınların şiddete uğramadığı özgür, eşit ve adil bir dünya için kadınlarla omuz omuza mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi. 

Başkan Besim Dutlulu konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “8 Mart 1857 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde bir grev esnasında çıkan yangında yaşamını yitiren 128 kadın işçinin anısına başlatılan ve bir süre sonra da ülkemiz dahil tüm dünyada kabul edilen “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” vesilesiyle bugün bir aradayız. 

Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün; “Yeryüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir” sözünü hatırlatarak; hayatımızı, emekleri ve fedakarlıklarıyla yaşanabilir kılan, güzelleştiren tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü kutluyorum. 

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan beri Türk kadını cesareti ve azmi ile her şeyi başarmıştır ve istediğinde başaramayacağı hiçbir şey yoktur. Biliyoruz ki, kadınların özgür ve eşit olmadığı her durumda erkekler de özgür ve eşit olamayacaktır. 

"Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın!" sözleriyle kadın mücadelesine atıfta bulunan ve kadınlara verdiği değeri vurgulayan Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün izinde, kadınlarımızın verdiği mücadelede her zaman onlarla birlikte kol kola yürümeye, omuz omuza mücadele etmeye devam edeceğiz.

Hayatımızı güzelleştiren kadınlarımızın birlik ve mücadele gününü ülkemizde ne yazık ki şiddet, cinayet ve taciz olaylarının gölgesinde kutluyoruz. 8 Mart 1857 tarihinin üzerinden 164 yıl geçmesine rağmen kadın emeğinin sömürülmesini, kadın cinayetlerinin önlenememesini, tam tersi artarak devam etmesini endişeyle izliyoruz. Bu bağlamda 8 Mart tarihine bir kutlama günü olarak değil, bir mücadele günü olarak bakmalıyız. 

Erkek şiddetine maruz kalarak yaşamlarını yitiren tüm kadınlarımızı huzurlarınızda bir kez daha anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım ve şehit annelerimiz olmak üzere fabrikalarda, tarlalarda, iş yerlerinde, evlerinde, üniversitelerde, kamuda, okullarda, hastanelerde, belediyelerde, siyasette yani hayatın her noktasında mücadele eden kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyor, kadına karşı şiddetin ve ayrımcılığın ortadan kalktığı, kadının eşit ve özgür bir birey olarak var olduğu,  adaletli ve barış içinde bir dünya diliyorum.” 

Daha sonra tamamen kadınlardan oluşan davul ritim grubu ve halk oyunları ekibi izleyicilerden büyük alkış aldı. Programın ardından Başkan Dutlulu, tüm kadınlara karanfil dağıttı ve şehir turu yapacak olan kadın bisikletçileri belediye önünden uğurladı. Program Kadın Bisikletçilerin şehir turu ardından son buldu.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber