Akhisar'a Jeotermal Santral mi yapılıyor?

Önümüzdeki günlerde Çevre Derneği kurmak üzere yola çıkan  Akhisar Çevre Gönüllüleri  Akhisar’da  jeotermal istemiyor. Sakarya Enerji tarafından  arama ruhsatları alınan 50 dönüm arazi üzerinin 25  dönüm üzerinde ilk çalışmalarını başlattı.

Akhisar'a Jeotermal Santral mi yapılıyor?

Önümüzdeki günlerde Çevre Derneği kurmak üzere yola çıkan  Akhisar Çevre Gönüllüleri  Akhisar’da  jeotermal istemiyor. Sakarya Enerji tarafından  arama ruhsatları alınan 50 dönüm arazi üzerinin 25 dönüm üzerinde ilk çalışmalarını başlattı.

Üniversite sınavı günü sokağa çıkma yasağında iş makinelerini  araziye  sokan firmanın  çalışması Kaymakamlık  tarafından durduruldu.  Tarım arazisi üzerinde 2 adet sondaj çukurlarının bulunduğu yerde Çevre Gönüllüleri  basın açıklamasına katılan Milletvekili Vehbi Bakırlıoğlu, “ 1. Sınıf tarım arazisi ve İmar uygulama sınırına 300 metre mesafede bu sondajların yapılmasını engellemek için yola çıkan Akhisar Çevre Gönüllülerinin sonuna kadar arkasındayım.” Dedi.

Kaymakamlığın  müdahalesi sonrası iş makinelerinin  olay yerinden ayrıldığı, 2 adet  sondaj çukurunda 50  kişiyi aşkın toplanan Akhisar Çevre Gönüllerine ilk açıklamayı yapan  sözcü Mehmet Akif Yaptı. Akif, “Şu anda sondaj yapılan  25 dönümlük arazide görüldüğü gibi buğday hasadı yapılmış  saman balyaları bile duruyor. Bu arazi  Hilaliye Vakfı tarafından  kullanım hakkı olarak Sakarya Enerji şirketine kullanım hakkı olarak verilmiş. Bu arazi ile birlikte  arama ruhsatı verilen arazinin toplamı  50  dönüm. Buraları bir kısmı imar uygulama sınırları içinde bile bulunuyor. Diğer araziler 1. Sınıf  tarım arazisi olarak bulunuyor. Önümüzdeki günlerde bir Çevre Derneği kuracağız. Çevre Gönüllüleri olarak  bu sondajların yapılmaması için her türlü girişimi yapacağız. Çadır kurup nöbet tutmayı bile planlıyoruz.” Dedi.

50 metre karelik 7-8 metre derinlikte açılan sondaj çukurunun kenarında açıklama yapan CHP Manisa Milletvekili Vehbi Bakırlıoğlu, “Bilindiği gibi bu gibi sondajlar Salihli ve Alaşehir ilçelerimiz de de gündeme geldi ve büyük problemler yaşandı ve halada yaşanıyor. Böyle  şehrin hemen kenarında  imar uygulama sınırına 300 metre  mesafede  sınav nedeniyle  sokağa çıkma yasağında iş makinelerini  tarlaya sokarak oldu bittiye getirerek çalışma başlatılmasını Kaymakama aktardım. Girişim sonuç verdi şimdilik iş  makineleri sahadan çekildi.”

Bakırlıoğlu özellikle Ege bölgesinde termal sondaj için çok girişimler olduğunu, özellikle Aydın ve çevresinde eylemlerin sürdüğünü, bu gibi sondajların ilk günlerde, balıkçılık, seracılık gibi kamu oyuna açıklamalar yapıldığını, daha sonraki yıllarda Jeotermal Santraller yapıldığı belirtip, “Burada da  tarla balıkçılık yapacağız diye yola çıkılıyor. İmar sınırına hemen yanında tarla balıkçılığı mı olur? Amacın başka olduğu değişik kişi ve kurumlar tarafından belirtiliyor.” 

Akhisar Çevre Gönüllülerin  bu konuda çok duyarlı olduklarının önemli olduğunu belirten Milletvekili, “Yapacakları her türlü girişim ve mücadelenin yanlarında olmak üzeri üzerime düşen her türlü çabayı sarf edeceğim. Kuracakları dernekte birlik beraberlik içinde hareket ederek sonuç alacaklarına inanıyorum.” Dedi.  

Jeotermal enerji nedir?

Jeotermal yerkabuğunun çeşitli derinliklerinde birikmiş ısının oluşturduğu, kimyasallar içeren sıcak su, buhar ve gazlardır. Jeotermal enerji de bu jeotermal kaynaklardan ve bunların oluşturduğu enerjiden doğrudan veya dolaylı yollardan faydalanmayı kapsamaktadır. 


YORUM EKLE
YORUMLAR
metot4
metot4 - 1 yıl Önce

İstemeyruklar başladı yine dernek kuracaklarmis 20 sene önce Salihli'de CHP belediyesi varken şov yapıyordunuz termal bulduk diye şimdi neden karşı cikoyorsunuz

Kuşcu
Kuşcu - 1 yıl Önce

Memlekette jeotermal sisteminin kurulacağı yermi kalmadı. Tabi sizin niyet başka. Rant

hasana
hasana - 1 yıl Önce

Jeotermal pekçok yerde var. Zararlı olduğunu da hiç duymadım. Eğer ısıtma amaçlı kullanılacaksa (seralarda vb.) zaten çıkan sıcak su hava ile temas bile etmeden boru içinde dolaştırılabilir. Uzman değilim peşin hüküm vermeyelim, Jeoloji Mühendisleri bilirler bu konuyu. Kara düzen tartışmanın alemi yok.

Jj
Jj - 1 yıl Önce

Deprem riskini arttırır

SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber