AKGİAD, Akhisar'da Deprem Paneli düzenledi

Akhisar Genç İş Adamları Derneği (AKGİAD) tarafından Bülent Ciğeroğlu Kültür Salonu’nda “Akhisar Deprem Paneli” düzenlendi. 

AKGİAD, Akhisar'da Deprem Paneli düzenledi

Akhisar Genç İş Adamları Derneği (AKGİAD) tarafından Bülent Ciğeroğlu Kültür Salonu’nda “Akhisar Deprem Paneli” düzenlendi. 

Akhisar Genç İş Adamları Derneği, B.İ.Ü Jeofizik Mühendisi Deprem ve Afet Bilinci Eğitmeni Yavuz Güneş ve Uzman Klinik Psikolog Merve Akdeniz Yapıcı'nın katılımıyla düzenlenen panelin moderatörlüğünü Engin Akyüz yaptı. Panele protokolden sadece ATSO başkanı Mehmet Ulusoy ve Kent Konseyi başkanı M. Mustafa Özdemir katıldı.

Panel öncesi konuşma yapan AKGİAD başkanı Özkan Kalın; “Düzenlemiş olduğumuz deprem paneline hepiniz hoş geldiniz. 2020 yılı dünya ve ülkemizde meydana gelen hadiselerle hiç iyi başlamadı. Çin’de yayılan Coronavirüs, Avustralya yangını, Endonezya sel felaketi, Van’da meydana gelen çığ felaketi, Elazığ’daki 6.8 büyüklüğündeki deprem, Akhisar’ımıza geldiğimizde 22 Ocak’ta 5.4 büyüklüğündeki deprem ve sonrasında 4 üzeri 30’u aşkın depremler. Pegasusa ait İzmir-İstanbul seferi uçağının pistten çıkarak parçalanması Elazığ 6,8 büyüklüğündeki Deprem ile 40 kişinin ölmesi ve yüzlerce kişinin yaralanması ve evsiz kalması ve Akhisar’ımıza geldiğimizde 22 ocakta 5,4 büyüklüğündeki deprem ve sonrasında 4 üzeri 30’u aşkın deprem ve binlerce artçı sarsıntı. Manisa genelinde birçok okulun eğitime kapandığı, yüzlerce evin yıkılma kararı alındığı birçok evin boşaltıldığı bir durumda biz AKGİAD olarak sessiz kalamazdık Derneğimizin kurulduğu 2000 yılından beri gayemiz  hep Akhisar oluştur Toplumsal faydada AKGİAD Akhisar’ın sorunlarını her platformda Belediye Başkanına, Kaymakama, Vekillere, Hükümete ve Cumhurbaşkanına çözüm önerileriyle iletmiş ve bilgi vermiştir.
Bugünde bölümünde uzman 2 değerli konuğu panelimize davet ettik.
Konuklarımızdan biri aslen Somalı olan Kandilli Rasatanesi öğretim görevlisi jeofizik mühendisi Yavuz Güneş, diğer konuğumuz ise Uzman Klinik Psikolog Merve Akdeniz Yapıcı hanımefendidir. Sözlerime son vermeden önce bize desteğini esirgeyemeyip salonu hizmetimize sunan Sayın Belediye Başkanımız Besim Dutlulu’ya ve davet etiğimiz her programda bizleri yalnız bırakmayan Engin Akyüz’a AKGİAD yönetim kurulu olarak teşekkür ederiz.” Dedi.

En önemli alınması gereken tedbirin binalar olduğunu ifade eden B.İ.Ü Jeofizik Mühendisi Deprem ve Afet Bilinci Eğitmeni Yavuz Güneş; “Akhisar bölgesinde büyük faylardan peş peşe 4 tane kırıldı. 5’in üzerinde deprem olduktan sonra bin tane artçı sarsıntısı oluyor. Birisi bittikten sonra diğeri başladı. Birbirine yakın olan 10-13 kilometrelik fay parçaları, günümüzde art arda kırıldı ve bunun artçılarını yaşıyoruz. Dün akşam buraya gelirken bu depremlerin sayısı 4 bini geçmişti. 4 tane 5 büyüklüğünün üzerinde deprem var. Bir tane kuzeyde bir tane güneyde yine tekrar kuzeyde oldu ve bundan sonra bir daha beşincisi olur mu onu bilemeyiz olabilir. Genel olarak biz ege bölgesindeki depremlerin gidişatına baktığımızda daha önce farklı yerlerde olan depremler gibi 4 tane büyük depremin ardından bu artçılar yaşandı. Biz bunları takip ettik. Ege bölgesinin genel deprem karakteri bu şekilde. Bir tane veya çoklu olarak peş peşe 5’lik deprem oluyor ve bunun ardından çok sayıda artçılar oluyor. Bizim için bu sürpriz değil ama bunu ilk defa yaşayanlar için sürpriz olabiliyor. Akhisar’da yaklaşık 13 kilometrelik bir yer kırıldı. 22 Ocak’ta burada ilk deprem olduğunda bizde Kandilli’de bunları çözmeye ve izlemeye başladık. Siz burada depremleri yaşarken biz de orada gece gündüz bu depremleri izledik ve takip ettik. İlk depremle birlikte şuana kadar 4 tane ana şok yaşandı. Artçıların sürmesinin sebebi bu, dediğim gibi beşincisi olacak mı bilmiyoruz. 

Depremlerle yaşamayı öğrenilmesi gerektiğine vurgu yapan Uzman Klinik Psikolog Merve Akdeniz Yapıcı, psikolojik olarak neler yapılması gerektiği ve ne zaman bir doktora başvurulması gibi konularda bilgiler verdi.
 


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber