Açılımlara Değil, Milli Bayramlara Sahip Çıkalım

Akhisar Türk Eğitim Sen İlçe Temsilçisi Ercan Yaşar Ragıp Bey Mah. 156 sokak. Bulunan Sendika Binasında

Açılımlara Değil, Milli Bayramlara Sahip Çıkalım

Akhisar Türk Eğitim Sen İlçe Temsilçisi Ercan Yaşar Ragıp Bey Mah. 156 sokak. Bulunan Sendika Binasında 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı İle İlgili Basın Açıklaması Yaptı.


Türk Eğitim Sen Akhisar Temsilcisi Ercan Yaşar'ın yaptığı açıklamada şunlara yer verdi;


23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN
TBMM’nin açılışının 93’üncü yıldönümünü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını büyük bir gururla kutluyoruz.


Milli bayramlarımız, milletimizi birbirine kenetleyen, zor koşullarda kazandığımız zaferlerimizle ile bir kez daha gurur duymamızı sağlayan ve düşman işgaline kurtuluş darbesi vurarak, topraklarımızda kök salmaya çalışan emperyalizmi sonsuza dek defeden Büyük Önder Atatürk, silah arkadaşları ve aziz şehitlerimizi rahmetle, saygıyla yad etmemize vesile olan en kutsal değerlerimizdendir.


Biz, bu yıl Atamızın çocuklarımıza armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında çocuklarımıza kutlama mesajları göndermeyi çok isterdik. Ancak ne yazık ki, ortada çocuklarımızın coşkuyla kutlayacağı bir bayram bile bırakmadılar.


Son yıllarda yaşananlar çok dikkat çekicidir. Milli olan her şeye karşı adeta savaş açılmıştır. Aslında bu sürece nasıl gelindiğini anlamak zor değildir. Adım adım hayata geçirilen uygulamalar bugün karşımıza çözülmenin ta kendisi olarak çıkmaktadır. Çözülmenin şifrelerini çok iyi çözenler, bu millete benliğini, değerleri unutturmaktan geçtiğini anlayanlar, kollarını sıvayarak işe milli bayramlardan başlamışlardır.


Hatırlanacağı üzere 2011 yılında terör eylemleri nedeniyle 30 Ağustos Zafer Bayramı törenleri iptal edilmiş, daha sonra Van depremi gerekçe gösterilerek 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları iptal edilmişti. Son olarak da Ulusal ve Resmi Bayramlarda Yapılacak Törenler Yönetmeliği değiştirilmiş, yönetmelik değişikliği ile birlikte milli bayramların stadyumlarda ve alanlarda kutlanması yasaklanmış, milli bayramlar alışveriş merkezlerinin duvarları arasına hapsedilmişti. Nitekim geçen yıl 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları Türk milletinin kahramanlık mücadelesini yansıtmaktan ziyade, panayır havasında yapılmış, halkın coşkuyla kutlamasına imkân verilmemişti.


Ulusal ve Resmi Bayramlarda Yapılacak Törenler Yönetmeliği kapsamında bu yıl 23 Nisan törenleri de 19 Mayıs törenlerinin akıbetine uğrayacaktır. Atamızın çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı aslına uygun olmayan, 23 Nisan ruhunu yansıtmayan, 23 Nisan’ın anlamından uzak bir şekilde kutlanacak, 23 Nisan’da halkın ve öğrencilerin geniş katılımıyla yapılan görkemli törenler tarihe karışacak, stadyum kutlamaları yapılmayacaktır. Stadyum kutlamalarını fazlalık ve sıkıcı ayrıntı olarak değerlendirenlerin bayram kutlamalarını KENAR DANTELİ gibi gördüğü anlaşılmaktadır.


Öte yandan yönetmelikle öğrencilerin devlet büyüklerinin makamına oturması uygulaması da kaldırılmış, ancak Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın açıklamasına göre uygulamanın bu yıl yapılacağı belirtilmiştir. Gelenek haline gelen ve renkli görüntülerin yaşandığı bu uygulamanın yönetmelikte yer almaması, siyasi iradenin keyfiyetine bırakılması kabul edilemez bir durumdur. Bunun anlamı şudur: Önümüzdeki yıl siyasi irade, bu uygulamanın yapılmasını istemezse, yapılmayacaktır.


Şu anda devlet töreniyle kutlanan tek bayram 29 Ekim Cumhuriyet Bayramıdır. 19 Mayıs ve 23 Nisan’ın stadyumlarda kutlanmasını eften püften, üfürükten teyyare bahanelerle yasaklayanlar yakın bir gelecekte 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını da bu milletin elinden alırsa, şaşırmayacağız. Zaten Cumhuriyet bayramı da milletimizin elinden alınırsa, geriye milli mücadeleyi, bağımsızlığımızı simgeleyen ne kalacaktır?


Milli bayramlarımız, Öğrenci Andı, hatta İstiklal Marşımız bile bugün tartışma konusu yapılmaktadır. Ana dilde eğitim talepleri bölücü güruh tarafından zamanı geldiğinde buzdolabından çıkarılıp ısıtılmaktadır. Bebek katili muhatap alınarak yürütülen sözde çözüm sürecinin de has incileri olan bu girişimler, gelecek nesillere bırakacağımız hiçbir şeyin kalmayacağının ayak sesleridir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber