6 Ekim Dünya Cerebral Palsy Günü’nde farkındalık

Akhisar Sevgi Çocukları Derneği ve Akhisar Sevgi Çocukları Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi 6 Ekim Dünya Cerebral Palsy Günü nedeniyle yeşil giyinip yeşil balon dağıtarak yaptıkları etkinlikle FARKINDALIK oluşturdu. 

6 Ekim Dünya Cerebral Palsy Günü’nde farkındalık

Akhisar Sevgi Çocukları Derneği ve Akhisar Sevgi Çocukları Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi 6 Ekim Dünya Cerebral Palsy Günü nedeniyle yeşil giyinip yeşil balon dağıtarak yaptıkları etkinlikle FARKINDALIK oluşturdu. 

Etkinliğe Akhisar Sevgi Çocukları Derneği Başkanı Semih Gürmen, yönetim kurulu üyesi Mustafa Bayraktar, öğretmenler, dernek çalışanları, Cerebral Palsyli bireyler ve aileleri katıldı. Türkiye Spastik Engelliler Federasyonu yönetim Kurulu Üyesi ve Akhisar Sevgi Çocukları Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdüresi Nuray Bayraktar günün anlam ve önemini anlatan konuşmasında; “Cerebral Palsy” ya da diğer adıyla “Beyin Felci” kasların tonusunu, hareketini ve motor becerileri etkileyen bir problemdir. Vücudun koordineli ve amaçlı bir şekilde hareket etme kabiliyetini engeller. Solunum, mesane ve bağırsak kontrolü, yeme ve konuşma gibi motor becerileri ve kasları içeren diğer vücut fonksiyonlarını da etkileyebilir. Çoğu durumda, görme, işitme ve dokunma duyusunda da sorunlar vardır. Cerebral Palsy bir hastalık değildir. Aksine, kas hareketlerini kontrol eden beyin hasarının neden olduğu bir grup belirtidir. Halk arasında “Spastik Çocuk”  olarak bilinen Cerebral Palsy'li çocukların, doğru bakım, tedavi ve eğitimle yaşamlarını diğer bireyler ile birlikte, toplumla iç içe bir şekilde "eşit ve onurlu" bireyler olarak sürdürebilmeleri mümkündür. Akhisar Sevgi Çocukları ailesi olarak Dünya Cerebral Palsy Günü dolayısıyla engelsiz yarınlar için mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğimizi yeniden beyan etmek adına Cerebral Palsy için FARKINDA OL & FARKLI OL sloganıyla yeşil giyinerek, yeşil balon dağıtarak etkinliğimizi gerçekleştirdik ve Cerebral Palsy için yeşil ışık yaktık. Aynı dili konuşmak değil, aynı duyguları ve hayatı paylaşmak için engel yok diyorum ve herkesi konuyla ilgili duyarlılığa davet ediyorum.” dedi.

Etkinlik sonunda derneğe bağlı rehabilitasyon öğrencileri yeşil balon dağıtarak farkındalık oluşturdu.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber