553. Çağlak Festivalimiz Açıldı

Akhisar 553. Çağlak Festivali; Manisa Milletvekili Uğur Aydemir CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Akhisar Kaymakamı

553. Çağlak Festivalimiz Açıldı

 

Akhisar 553. Çağlak Festivali; Manisa Milletvekili  Uğur Aydemir CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Akhisar Kaymakamı Kamil Köten, Belediye Başkanı Salih Hızlı ve Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahiner tarafından açıldı


Akhisar Belediyesi Hüsnü Kahraman Kültür Parkında düzenlenen tören saat 18.30’da başladı. Sunuculuğunu Erhan Önel’in yaptığı 553. Çağlak Festivali Şenlikleri töreni saygı duruşu ve Akhisar Belediye bandosu eşliğinde İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. 


Saat 15.30’da Şeyh İsa Camii’nde düzenlenen Geleneksel Anma Töreni ile başlayan 553. Çağlak Festival Şenlikleri töreninde günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı yaptı. Başkan 

 

Hızlı konuşmasında şu sözlere yer verdi;

 

”Bugün bilgimizi, sevgimizi güzel ahlakımızı ve coşkumuzu paylaşmak için burayız. Çağlak Festivali bize hep Akhisar’ımızı ve Akhisar’ımızın değerlerini hatırlattı. Bunlar bizim için hep, çok değerli ve anlamlı oldu. Şimdi istiyoruz ki tüm bunlar çocuklarımız için de anlamı taşısın.”


Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı’nın ardından konuşan Akhisar Kaymakamı Kamil Köten ise ”Akhisar’ı ve Akhisarlıları diğerlerinden önemli kılan Akhisar’ın kent kimliğinin çok güçlü olması ve Akhisarlılık duygusunun da çok bilinçli olmasıdır. Bunlardan en önemli paylardan biri Türk İslam tarihinin önemli alperenlerinden biri olan Şeyhisa’nın Akhisar’ın çocuğu olarak burada bu kimlikle bu festivale imza atmış olması ve 550 yılı aşan Türkiye’nin en eski iki festivali olan Kırkpınar yağlı Güreşlerinden sonra ikinci uzun süredir Çağlak festivalinin burada yaşatılmasıdır.” dedi.

 

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ise; ”Bugün burada sizlerle birlikte olmak, Akhisar’da olma bizler için çok önemli, Akhisar herkes için bir anlam ifade ediyor. Akhisar’ın kent olarak barışından son derece memnunuz. Akhisarspor’umuzun başarısına hep birlikte ortak olduk kendilerini buradan bir kez daha tebrik ediyorum. Türkiye’nin en eski 3 festivalinden ikisinin Manisa’da, Kırkpınar’dan sonra, Bir tanesi Çağlak, bir tanesi Mesir festivali olmak üzere son derece önemli festivallerdir.


Ayrıca Akhisar Belediyespor’un başarısını Cumhuriyet Partisi ve bir milletvekili olarak tüm Akhisarlılar ile birlikte paylaşıyor ve katkısı olan herkesi kutluyorum.” dedi.  


AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir ise şu sözlere yer verdi:

 

“Toplumlar varlıklarını sürdürebilmeleri için kültürel miraslarına her zaman sahip çıkmaları lazımdır. Biz de bugün burada bunun en güzel örneğini sergiliyoruz. 553 yıldır çok değerli hemşerilerim bu kültürel mirasa sahip çıkmışlar bugünlere getirmişler. O günden bugüne kadar bu şenlikleri sürdüren ve Çağlak Festivaline katkı sağlayan çok değerli muhtarlarımıza Akhisarlı hemşerilerimize, Belediye Başkanlarımıza ayrı ayrı huzurunuz da teşekkür ediyorum. Akhisarlılar her zaman ilime önem vermiştir ve bunun neticesinde alim kişilere de önem vermişlerdir. Biz de bugün burada Şeyh İsa Hazretlerine sahip çıktığımızın bir göstergesidir.” dedi.

Açılışta son konuşmayı yapan Manisa valisi Halil İbrahim Daşöz  “Bugün ülkemizin tarihi ve kültürel geçmiş zenginliği içerisinde en önemli yapı taşlarından biri olan Akhisar Çağlak Festivali’nde beraber olmanın mutluluğu ve coşkusu içeresindeyim. Hem bu muhteşem mekandan, hem bu muhteşem topluluktan, nasıl özel bir yerde olduğumuzu ve nasıl bir festivalde bulunduğumuzu anlamamız mümkün. Bunda bir büyüklük vardır demektir. Bir asalet, bir zarafet, bir kültürel zenginlik var demektir. Bu kadar değerli olmayan bir şeyi bu güne kadar taşımak mümkün olmaz. Bu festival, birliğimizin, beraberliğimizin, mutluluğumuzun, hatıralarımızın ortak paydasıdır.


Bu vesileyle Şeyhisa’yı, Ayvaz dedeyi bu festivale ilham kaynağı olan kişileri buradan minnetle şükranla bir kere daha anmak istiyorum. Manisa valisi olarak 8 aydır görev yapıyorum bu süre içersinde Akhisar’a 15 kez geldim kendi kendime sordum neden Akhisar’a çok gidiliyor. Akhisar’a sadece laf olsun diye gidilmiyor. Akhisar’da hep önemli şeyler oluyor ve gelmek durumunda kalıyorsun. Akhisarspor’umuzun birkaç şampiyonluk maçlarını izledim ve onların bütün Manisa’yı, bütün Ege’yi, Bütün Türkiye’yi özellikle ilçeleri mutlu eden o şampiyonluk törenleri için geldim. Buradan tüm Akhisarlıları ve Akhisarsporluları yürekten kutluyorum.” dedi.


Vali Daşöz’ün konuşmasının ardından Akhisar Belediyesi Halk Oyunları Ekibi Ege yöresinin Zeybek oyunları sergilediler. Halk oyunları ekibinin son bölümüne doğru elektriklerin kesildi. Akhisar Belediyesi Halk Oyunları Ekibi ise törene katıların alkış ritmi ile gösterilerini bitirdiler ve katılımcılardan büyük alkış aldılar. 


553. Çağlak Festivali açılış kurdelesini ise AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel,  Akhisar Kaymakamı Kamil Köten, Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı, Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahiner ile birlikte kestiler.  Açılış sonrası Akhisar Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından hazırlanan dikiş, nakış ve resim sergilerinin açılışı yapıldı ve protokol üyeleri  sergileri gezdiler.


Protokol üyeleri daha sonra  Çağlak Festivali programı çerçevesinde hazırlanan stantları gezdiler.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber