284 işçi hayatını kaybetti tüm detaylar..

Enerji Bakanı Yıldız, ölen işçi sayısının 284'e yükseldiğini açıkladı

284 işçi hayatını kaybetti tüm detaylar..

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, gece saat 00.50 sıralarında yaptığı açıklamada,Soma'daki maden faciasının ardından sürdürülen çalışmalarda 1 işçinin daha cansız bedeninin çıkarıldığını ve ölü sayısının 284'e yükseldiğini söyledi. Yıldız, 3 ayrı vardiya grubuyla çalışmaların devam ettiğini ayrıca maden kazasıyla ilgili adli soruşturmanın savcılık tarafından başlatıldığını vurguladı.

"SORUŞTURMA BAŞLATILDI"

Bakan Yıldız, akşam saatlerinde yaptığı açıklamadaSoma'daki maden kazasında ölen işçi sayısının 283'e çıktığını belirtmişti.

Kazayla ilgili idari ve adli olarak soruşturmanın başlatıldığını açıklayan Bakan Yıldız, "Şu anda hastanelerde 3 hastamız kaldı, diğerleri de taburcu oldular hayati tehlikeleri bulunmamaktadır" dedi. 

Basın mensupları aracılığıyla hayatını kaybeden işçilerin ailelerine çağrıda bulunan Bakan Yıldız, "Bugün 6 işçi kardeşimizin ailelerine teslimiyle ilgili bir müracat olmadı. Ailelerin müracaatını bekliyoruz" şeklinde konuştu.

 BAKAN YILDIZ'IN AÇIKLAMASINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ...

Bakan Yıldız, "Tamamen yangın bitmiş değil. Yangın çok önemli miktarda sönmeye doğu gidiyor. Buarada 1 işçi daha kardeşimiz daha çıkarıldı. Ocağın içerisinin normalleşmesiyle ilgili bu geceki çalışmaların önemli olduğunu düşünüyoruz. Buradan bir çağrımız olacak. 6 işçi kardeşimizin ailelerinin müracatını bekliyoruz. AFAD merkezinin yanında küçük bir birim kuruyoruz. Buarada kimlik tanıma işlemi yapılacak. Buraya müracat etmelerinde büyük fayda var. Bir an önce yakınlarına teslim edelim. İşçi kardeşlerimizin cenazeleri ailelerine teslim edeceğiz. Değerli arkadaşlar, burada her zaman söylüyoruz, herhangi bir kusur varsa kimsenin gözünün yaşına bakmayız. İdari ve adli olarak soruşturma başlamıştır" diye konuştu.

Yıldız, bu gece ve yarın yapacakları çalışmaların çok önemli olduğunu vurgulayarak, cuma günü itibarıyla birçok işlemi artık toparlıyor olmalarının gerektiğini dile getirdi. Bundan sonra "odalar var mıydı, nasıl olacaktı, bunların şartnamesi nasıldı" gibi konuların gündem olacağını anlatan Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizim şu anda düşündüğümüz tek şey var, işçi kardeşlerimizin oradan behemehal çıkartılmasıdır. Çünkü bundan sonra kimlik tanıma işlemleriyle alakalı da yakınlarının müracaatını bekliyoruz. Biz bugün onların normalde gelip aile yakınlarının işçi kardeşlerimizi alacaklarını düşünmüştük. Şu saate kadar bu manada bir müracaat olmadı. Mutlaka olacaktır. O yüzden AFAD merkezine gelecekler ve müracaatlarını yapacaklar, birinci derecede yakınları olabilir ve akrabaları olabilir, biz de kendilerine bir işlemden sonra işçi kardeşlerimnize ailelerini teslim etmiş olacağız."


"114 MADEN OCAĞI KAPATILDI"

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Yıldız, denetimler sonucu 114 maden ocağının kapatıldığını söyledi. Bakan Yıldız şöyle konuştu:

"Bu son derece önemli bir konu. Her bir kazanın bizler için tekrar elden geçirilmesi gereken bir takım uygulamalarla ilgili de kısımları var. Arkadaşlarımız titizlikle raporlamalarına başladılar. Bu alanda mutlaka ithalatı azaltıp, üretimi arttırmamız lazım ama tek şartla, işçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili tedbirleri arttırarak. Denetimler sonucu şartları uygun olmayan şu anda 114 kömür ocağı kapatıldı. Bunun üzerinde ne kadar titiz durduğumuzu, ne kadar yoğun çalıştığımızı bilmenizi isterim. Bizim işçi kardeşlerimizin sağlığı, sıhhati bizim olmazsa olmaz şartımızdır."

Bakan Yıldız, içeride göçük olup olmadığı sorular üzerine... 

"İçeride bir göçük ile karşı karşıya kalmış değiliz ama 200-250 metrelik bir bandın yanmış olması içerideki ısıyı arttırıyor ve yarattığı tahribatlar var ama bu bir çökme anlamına gelmiyor."

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2014, 16:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber