Ak Parti Akhisar İlçe Başkanı Fatih FÜZÜN ve Yönetim Kurulu Üyeleri İnşaat Emlak’tan Sorumlu İl Müdür Yardımcısı Muhammed ÇETİN, İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman MERMER, ve İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Süleyman ERDEM eşliğinde İl Mili Eğitim Müdürlüğü  tarafından yapılan okullardaki güçlendirme çalışmalarını, yapımı devam eden okul inşaatları ve yapımına başlanacak olan eğitim yatırımlarına ait arsaları yerinde inceledi. 

Ak Parti İlçe Başkanı Fatih FÜZÜN yaptığı açıklamalarda; Bilindiği üzere ilçemiz birinci derece deprem bölgesinde yer almaktadır. Bu nedenle çocuklarımızı daha güvenli bir ortamda, en iyi şartlarda eğitim-öğretim görebilmeleri için Merkezde Milli Eğitim Bakanlığı, yerelde ise İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullarımızda deprem analizi yapılmaktadır.

İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden aldığımız bilgilere göre yapılan analizler sonucunda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı 6 okul için güçlendirme kararı alınmış olup, 9 okulumuz için de yıkım kararı verilmiştir. Güçlendirme raporu verilen okullarımızdan Ali Şefik Ortaokulu ve Kayhan Ergün MTAL. (A blok) okul binalarının güçlendirme çalışmaları tamamlanmıştır. Mecidiye Milli Eğitim Vakfı İlköğretim Kurumu, Kayalıoğlu İsmail Keskinoğlu İlköğretim Kurumlarında güçlendirme çalışmaları devam etmekte olup tahmini olarak 1 ay içerisinden güçlendirme çalışmaları tamamlanacaktır.

Adnan Menderes Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Pansiyonu ve Kayhan Ergün MTAL. (C Blok) güçlendirme çalışmaları tamamlanmış olup 10 gün içerisinde ihale ilanına çıkacaktır. Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından tescillenen Gazi Ortaokulu’nun restorasyon proje çalışmaları devam etmekte olup, yaklaşık 1 ay sonra tamamlanacak ve akabinde güçlendirme ve restorasyon için ihaleye çıkacaktır. Deprem analizleri sonucundan yıkım kararı verilen 9 okulumuz ile ilgili olarak, Zübeyde Hanım İlkokulu yerine 16 derslikli ilkokul binası, Çamönü Ertuğrul Özçubukçu İlkokulu yerine ise 4 derslikli İlkokul binası inşaatı devam etmektedir. Medar İlköğretim Kurumu yerine ise yapılacak olan 4 derslikli okul binamızın ihalesi yapılmış olup inşallah onunda inşaatı çok yakında başlayacaktır. Yıkımı gerçekleştirdiğimiz okullardan olan Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu ilkokulunun yapılacağı arsa üzerine ise Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğü tarafından tescillenen Gazi Okulu olduğu için okulumuzla ilgili özel proje çalışılmış ve bu proje kurul tarafından onaylanmıştır. Aynı zamanda Bakanlık onayına sunulmuş olan okul projesi ile ilgili imar düzenlenmesinde sona gelinmiştir. Büyükşehir Belediyesi Meclis onayından sonra Okul arsamızla ilgili problem giderilmiş olacaktır. Söz konusu okulun projesi TOKİ tarafından ihale edilmek üzere Milli Eğitim Bakanlığına gönderilecektir. Atatürk Ortaokulu yerine 16 derslik Ortaokul binası Temel Eğitim Yatırım Programına alınmıştır. 2021 yılı içerisinden okul inşaatı başlayacaktır.

Yine yıkım kararı verilen Cumhuriyet MTAL. Yerine 16 derslikli, Akhisar Anadolu Lisesi yerine 24 derslikli okul binaları ve Kayhan Ergün MTAL. Atölyeleri yenide daha modern ve öğrencilerimizin Mesleki Eğitimine en iyi şekilde katkı sunacak yeni atölyelerin planlama çalışmalarında son aşamaya gelinmiştir. 2021 yılı içerisinde bu eğitim tesislerimin inşaatlarına başlanması hedeflenmektedir. Zikrettiğimiz tüm işlerde desteğini esirgemeyen Milletvekilimiz Sayın Uğur AYDEMİR’e  ve işlerini hassasiyetle takip eden İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine Akhisarlılar adına teşekkür ediyoruz. Bizler de yapımı devam eden bu işlerin bir an önce tamamlanıp eğitim – öğretim faaliyetlerinin en güvenli ve en verimli bir şekilde devam etmesi için her zaman olduğu gibi var gücümüzle gayret sarf etmeye devam edeceğiz.