İki listenin yarıştığı ve 2087 üyeden 1655 üye oy kullandığı kongrede 4 tane oy geçersiz çıktığı seçimde Hasan Genli 1097 oy alırken, Zafer Kara 555 oyda kaldı.

Saat 11.00'de başlayan genel kurulda yeterli sayıda çoğunluğun görülmesi üzerine Akhisar Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Hasan Genli, genel kurulun açılış konuşmasını yaptı. Divan Başkanlığına Bölge Birliği İkinci Başkanı Halil Gündüz Karaoğlan, Divan Başkan vekilliğine Bölge Birlik ikinci Başkanı Halil Aşık, Katip üyeliklere İbrahim Ekinci, Mürsel Karausta seçildi. 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okunmasından sonra Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunu Bilanço ve Kesin Hesap ve Denetim Kurulu Raporunu Kooperatif  Muhasebe Müdürü Erkan Hızlı okudu. 

Esnaf ve Kefalet Kooperatifinin 2018 yılı olağan kongresinde siyasi davetlilerden ilk söz alan Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkan vekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel;" Bir kez daha dayanışma ve birlikteliğin, dostluğun buluştuğu Esnaf ve Kefalet kooperatifinin seçimindeyiz. Buradan esnaflarımızın sorunlarına ve Akhisar’ın sorunlarına değinmek istiyorum. Akhisar’da Tahir Ün’de çarşıda yürüdüğümüzde üç dükkandan birisi kapalı. Kooperatiflerin bilançolarında geriye dönmeyen borçlar artıyor. AK Parti’nin yaptıklarına gelince esnafı destekleyecek politikalarında sorun var. Victor Hugo şöyle demiş, ‘sizin derdiniz yoksullara yardım etmek oysa bizim derdimiz yoksulluğu ortadan kaldırmak’ Bizim iktidarla tartıştığımız nokta bu. Seçim geldiğinde de bizden başkasına oy verildiğinde yardım kesilir izlenimi oluşturuluyor. Bu ülkede yoksulluğu yok etmeye yönelik politikalar üretilmeden esnafın cebinde para olmaz. Esnaf borçlarını ödeme de sıkıntı çekiyor. Ekonomide demek ki sıkıntı var. Halk Bankasını yeniden halkın bankası yapmak istiyoruz. Esnaf için çalışalım hep beraber çalışalım. Buradan çağrıda bulunuyoruz” dedi.

SALONDAN PROTESTO SESLERİ YÜKSELDİ

CHP’li Özgür Özel’in AK Parti ile MHP’nin ittifak yapmasını eleştirmesi üzerine salondaki esnaf kefalet üyeleri ıslık ve alkışlarla sözlerini yarıda bırakmasına sebep oldu. 
Özel; “İki tane sözünden dönen biri Milliyetçiliği ayaklar altında ezen sayın Recep Tayyip Erdoğan ile öbürü seni yargılamazsam namerdim diyen sayın Devlet Bahçeli ittifak yapacak olabilirler hayırlı uğurlu olsun. Ne demek lazım kimler kimlerle beraber.” Dediği sırada salondakiler ıslık ve alkışla Özel’in konuşmalarını yarıda kesti. 

Elbette rahatsız oluyorsunuz, kızıyorsunuz diyen Özel; “CHP olarak Cumhuriyet’in arkasında olacağımızı Demokrasinin arkasında olacağımızı söylüyoruz. CHP olarak Atatürk’ün izindeyiz. CHP olarak parlamenter sistemin arkasındayız. Hepinizi seviyoruz. Kent atık çöp toplama konusu sıkıntıyı dile getirdi. Ülkenin kutuplaştırılmasına geçmişte birbirini eleştirenlerin bugün ittifakına karşı halkın ittifakı umuduyla hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum” dedi.

Özgür Özel, elinde bulunduğu 45 maddelik dosyayı, TBMM KİT Komisyon Başkanı ve AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir'e verdi. 

Genel kurulda söz alan İYİ Parti Akhisar İlçe başkanı Av. Aslı Öz; Akhisarlı esnaflara çalışmalarında başarılar diledi. 

EKİM VEYA KASIM AYINDA BU ÇEVRE YOLUNU BİTİRECEĞİZ

Son olarak söz alan TBMM KİT Komisyon Başkanı ve AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir;" Biliyorsunuz Akhisar’dan geçen demiryolunun artık dışarıya çıkarılmasının gününü hep birlikte bekliyoruz. Stadyum ne zaman bitecek diye soruluyordu, hamd olsun stadyumumuzda bitti, hep birlikte burada maçlarımızı izliyoruz. Çevre yolunun Gölmarmara tarafı bitmişti, şimdi de İstanbul yolu tarafında da çalışmalar devam ediyor. Müteahhit ile konuştuk, eğer müteahhittin başına bir şey gelmezse, Ekim ayı veya Kasım ayında bu çevre yolunu bitireceğiz. Gürdük barajının inşaatı devam ediyor. İhtisas Organize Sanayi Bölgemizi Akhisar’ımıza kazandırdık. Diş Hastanemizi bitirdik, Sigara Fabrikasının içerisinde Üniversite alanının yanında 100 dönümlük alanı sağlık alanı olarak ayırdık. Akhisar her şeyin en iyisine layık, Manisa her şeyin en iyisine layık, Türkiye’miz her şeyin en iyisine layık. Bunun için çalışıyoruz, bunun için siyaset yapıyoruz. Türkiye bir daha eski günlere dönmesin diye siyaset yapıyoruz. Eğer Cumhurbaşkanlığı sistemini getirdiysek Türkiye eski günlere dönmesin diyedir. Bugün Afrin operasyonunda hiç kimseye el açmadan, kimseden top tüfek almadan kendi imkanlarıyla kendi savunma sanayisini geliştirdiyse işte bu AK Parti sayesindedir. 

CHP’YE  SORUYORUM İTTİFAKI KİMLE YAPACAKSANIZ

Birlik olmak için birlikte hareket etmemiz lazım. Cumhurbaşkanlığı seçiminde evet biz MHP Genel başkanı sayın Devlet Bahçeli ile birlikte yürüyoruz. Yürümeye de devam edeceğiz, Türkiye’nin bekası için yürümeye devam edeceğiz. Çünkü artık dünya küçüldü birlikte hareket edemezsek Türkiye’nin başına çok çorap örebilirler. Birlikte yürümek isteyenler herkes açık bir şekilde tarafını belli etsin. Bugün AK Parti ile MHP birlikte evet, BBP ile birlikte ben CHP’ye de soruyorum. İttifak yapacaksanız kimle yapacağınızı söyleyin. Bizim baraj derdimiz yok, MHP’nin de baraj derdi yok. Ama kim kiminle birlikte hareket edecek. 7 Haziran seçimlerinden sonra HDP’nin Milletvekilleri CHP’lilerle beraber çak, diyerek ittifak yaptınız mı yapmadınız mı bunu sormak lazım. CHP, HDP ile beraber olacak mı olmayacak mı bunu söylesin. Biz MHP ve BBP ile beraberiz sonuna kadar beraberiz. Bu esnaf kefalet seçiminin de hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi. 

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkan adayı Zafer Kara;" İlk defa bugün böyle bir atmosferde sizlere hitap etmekten sonsuz mutluluk duyuyorum. Bugün kapalı oylama açık oylama tartışılıyor. Burada herkes yüz yüze bakıyor. Ne açığı, nerede yaşıyoruz Uganda’da mı yaşıyoruz. Seçim çalışmalarına başladığım günden beri tekrar ediyorum, bu makama gelmiş olan Recep Çınar başkanımın dediği gibi biz bir aileyiz. Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi daha ileriye gidecek. Ben hiç kimse için bir kötü kelam etmem ve edilmesine müsaade etmem. Buradan kapalı oylama çıkacağına inanıyorum. Burası elle sayılır mı sayamayız. Hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinin mevcut Başkanı Hasan Genli;" Saygı değer ortaklar, bana hasta yatalak deyip yüce Allah’ın verdiği ömre bile ömür biçmişler. Ama sağlıklı sıhhatli gördüğünüz gibi sapa sağlam karşınızdayım. Şöyle bir propaganda yaptılar ben seçimi aldıktan 6 ay sonra başkanlığı bırakacakmışım. Değerli arkadaşlar benim kişiliğimde seçim yasalarında böyle bir kural yoktur. Ben sizin vermiş olduğunuz oylara saygısızlık yapmam. Bırakacak olduğumda buraya karşınıza gelir sizden helallik ister ondan sonra bırakırım. Siz beni seçmeniz halinde Allah ömür verdikten sonra ölmezsem 3 sene yine başkanınızım. Kooperatifimiz bir yapı kooperatifi değildir, yapı kooperatifçiliği bizim görevimiz dışındadır. Diğer adayın bu vaadi imkansızdır. Bu tamamen seçim kazanmak için bir vaattir. Düğün salonu konusuna gelince 2005 yılında Manisa tesisi açılışında genel başkanımız bu son tesis olsun bundan sonra bu yapılara izin verilmeyecek demiştir. Uzun zamandır kooperatif başkanı olmam ve tecrübemden dolayı sizlere hiçbir zaman boş vaatlerde bulunmadım” dedi.

S.S. Akhisar Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinin yeni Başkanı Hasan Genli ve yönetim kurulu üyeleri Ersen Tepeci, Mustafa Altunsun, Özay Güler, Halil Cengez, Denetim Kuruluna Sami Demirayak, Muharrem Ertaş, Bölge Birliği Temsilciliklerine Hasan Genli, Ersen Tepeci, Mustafa Altunsun, Özay Güler, Halil Cengez seçildi.

Akhisar Esnaf ve Kefalet kooperatifinin olağan kongresine TBMM KİT Komisyon Başkanı ve AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkan vekili ve CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Akhisar Belediye başkanı Salih Hızlı, Siyasi Parti ilçe başkanları, Esnaf Oda Başkanları, dernek başkanları ve  MHP Milletvekili Erkan Akçay, Belediye başkanı Salih Hızlı, Bölge Birliği İkinci Başkanı Halil Gündüz Karaoğlan, Bölge Birlik ikinci Başkanı Halil Aşık, Oda başkanları davetli misafirler ve üyeler katıldı.