Ziraat Odası başkanı Akbuğa, "Zeytin üreticisi çaresiz"

Zeytin hasadının devam ettiği Akhisar’da, son 15 yılın en düşük rekoltesi görülürken Akhisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa, “Zeytin üretici mağdur durumda olup çaresizlik içine girmiştir” dedi.

Ziraat Odası başkanı Akbuğa, "Zeytin üreticisi çaresiz"

Akhisar merkeze yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan Selçikli Mahallesinde İbrahim Sarıl’ın zeytin bahçesinde basın mensuplarıyla bir araya gelen Akbuğa, zeytin üretimindeki sıkıntıları gidermek ve zeytin üreticisini memnun etmek için çözüm önerilerinde bulundu.

Akbuğa yaptığı açıklamada; “Akhisar İlçemiz biliyorsunuz yıllardan beri tarımla ilgili büyük arazilerine sahip, yıllar önce ilçemizde çok çeşit ürünlerimiz vardı, başlıda ürünümüz tütündü. Tütün ürünü çoğu ailemizin geçim kaynağı idi ve tütün üreten ailelerimiz çocuklarının okumasını, düğünlerinin yapılmasını, araç ve gereçlerinin alımını, arazilerine ilave arazi eklemesini tütün parası ile yapardı. Sonuçta o yıllarda tütün üreticisi, tütün alım şirketleri ve devlet kurumu olan TEKEL de çok para kazanırdı. Ama 2000 yılında TEKEL’in destek kapsamından çıkması, fiyatların düşük olması sebebiyle tütün üreticisi tütün ürününden vazgeçti. 2000 yılından itibaren zeytin ürününe yöneldi.

Şimdi ilçemizde 500 bin dekar zeytin ürünü 12 milyon zeytin ağacı 17 bin zeytin üreticisi bulunmaktadır. Zeytin çeşitlerimizde coğrafi işareti alınan domat ile uslunun yanında Edremit ve trilya çeşitleri bulunmaktadır. Son yıllarda zeytin ürününde ve zeytinyağı fiyatlarında bir belirsizlik yaşanmaktadır. Geçtiğimiz yıl rekoltede biraz artış vardı.

Fiyatlar düşük seyretti, bu yıl rekoltede son 10-15 yılın en düşük rekoltesini elde ediyoruz. Zeytin hasadının başlangıcında fiyatlarımız zeytin üreticimizi memnun ediyordu ama bu günlerde hasadını yapmış olduğumuz zeytin fiyatları geçen senenin altına düşmüştür. Şu anda zeytin üreticisi mağdur durumda olup çaresizlik içerisine girmiştir.

Akhisar’a diğer zeytin bölgelerinden getirilen zeytinler piyasamızı ciddi anlamda etkilemektedir.

Hatay, Mersin, Muğla ve Aydın illerinden getirilen zeytinler buradaki üreticimizi zor durumda bırakmaktadır.

Zeytin hasat zamanı sosyal medya ve basında zeytin ve zeytinyağı ithalatının gündeme gelmesi üretmiş olduğumuz ürünlerde fiyat düşüklüğüne mahal vermektedir.

Şimdi bakıyoruz, bu arada zeytin üreticisi mağdur, zeytin tüketimi yapan halkımız mağdur, Sonuçta kazanan kim?

Zeytin üretimindeki sıkıntıları gidermek, zeytin üreticisini memnun etmek için;

-Planlı bir şekilde zeytin üretimi yapılmalı.

-Yurt içinde zeytin ve zeytinyağı tüketimi arttırılmalı.

-Zeytin ihracatının fazlalaştırılması ile ilgili çalışma yapılmalı.

-Her zaman olduğu gibi Akhisar zeytinine zarar vermeden daha çok tanıtılmalı.

-Üretici birlikleri ve tarımla ilgili kooperatifler aktif hale getirilmelidir.

-Ayrıca Akhisar’daki tüm üreticilerimizin kooperatifler çatısı altında bir araya gelmesini istiyoruz.

Zeytin Üreticisi mümkün olduğunca zeytin depolayıp ihtiyacı kadar zeytin satmalıdır” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber