Ticari araç sürücüleri dikkat! Psikoteknik belgesi zorunluluğu başladı!

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgede 30 Haziran tarihinde ticarî araç sürücülerinin psikoteknik test raporunun zorunlu olacağı ve bu raporu temin etmeyen sürücülere 1.181 lira cezai işlem uygulanacağı duyuruldu. Psikoteknik testi olmayan sürücülerin araç kullanmalarına izin verilmeyecek.

Ticari araç sürücüleri dikkat! Psikoteknik belgesi zorunluluğu başladı!

Akhisar’da Ulucami Mahallesi 279 Sokakta hizmete açılan Merkez Psikoteknik Değerlendirme Merkezi, psikoteknik belgesi konusunda vatandaşları bilgilendirdi.

PSİKOTEKNİK BELGESİ NEDİR?
 
İl Sağlık Müdürlüklerince yetki verilen merkezlerde sürücülerin sahip oldukları güvenli araç kullanmalarını sağlayan zihinsel ve psikomotor yetenek düzeyleri; bu yetenek alanlarında tanımlanan bilgisayar destekli testler aracılığı ile ölçülüyor. Ölçüm sonucunda yeterli görülen sürücülere psikoteknik test belgesi veliyor.
 
PSİKOTEKNİK BELGESİ NASIL ALINIR?
 
Psikoteknik test belgesi almak isteyenlerin, İl Sağlık Müdürlükleri tarafından yetkilendirilen merkezlerde 1 saat süren ve bir dizi testten oluşan psikoteknik testine girmeleri gerekiyor. Sürücüler test sonrası alınan psikoteknik raporu ile birlikte bir psikiyatri uzmanına muayene oluyorlar. Sonrasında alınan raporlar İl yada İlçe Sağlık Müdürlüklerince onaylanıyor.
 
PSİKOTEKNİK TESTİ NE KADAR SÜRÜYOR?
 
Sürücülere uygulanacak psikoteknik değerlendirmenin asgari süresi 1 saat.

MERKEZ PSİKOTEKNİK İLETİŞİM BİLGİLERİ

Ulucami Mahallesi 279 Sokak No: 38/4 Akhisar
Telefon: 0542 154 80 05
 

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2022, 17:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
Derya GÜLIŞIK
Derya GÜLIŞIK - 12 ay Önce

Psikoteknik belgesi sadece yeni alaaklara değil almış olanlarında her yıl psikolojisi muayenesinde geçmeleri gerekiyor. İnsanlar daha güvenerek toplu taşıma araçlarına binebilmeleri için.Özellikle alkol vb.bağımlılığı olanların bu belgeyi almaya hak kazanmamaları gerektiğini düşünüyorum.

SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber