Pazarcılar Odası başkanı Güral: "Böyle adalete yazıklar olsun!"

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine Pazar Yerleri Genelgesini Akhisar Manavlar ve Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Mustafa Güral, sosyal medya hesabı üzerinden eleştirdi. 

Pazarcılar Odası başkanı Güral: "Böyle adalete yazıklar olsun!"

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine Pazar Yerleri Genelgesini Akhisar Manavlar ve Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Mustafa Güral, sosyal medya hesabı üzerinden eleştirdi. 
 
İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine 'Pazar Yerleri' konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre 8 ve 15 Mayıs Cumartesi günleri 10.00-17.00 arasında yaş sebze ve meyve ile fide satışı yapan pazar yerleri açık olacak. Vatandaşlar yaş sebze, meyve ve fide ihtiyaçlarını temin amacıyla ikametlerine en yakın pazar yerine gidebilecekler.

Ameliyat olmak için Antalya’da bir hastanede bulunan Mustafa Güral, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; “Devletimizin hükümetimizin pazaryerleri ile alakalı aldığı kararı şiddetle kınıyorum. Tuhafiyeci, manifaturacı, giyimci, oyuncakçı, ayakkabıcı esnafları ayırıp böyle karar alan hükümeti vicdanlarıyla baş başa bırakıyorum. Yazıklar olsun. Haftada bir kez sebze esnafına Pazar açmaya karar veren hükümetimiz bir günde sebzesini meyvesini bitiremeyen esnaf bu sebzeleri ne yapacaklar. Bu kararı alan hükümetimize de yazıklar olsun. Bizi bizden ayıran sebzeci ile tuhafiyeci esnafını birbirinden ayıran karara da yazıklar olsun. Hastanede ameliyata bile rahat rahat sokmayan böyle adalete yazıklar olsun.” Diye açıklamalarda bulundu.

İŞTE YAYINLANAN GENELGE

Genelgede, tam kapanma sürecindeki sokağa çıkma kısıtlamasında, temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler (bakkal, market, kasap, manav, kuruyemişçi, tatlıcı, fırın ve yeme-içme yerleri) ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması amacıyla muafiyet kapsamında bulunan işyerleri dışındaki tüm ticari işletme, işyeri ve/veya ofislerin kapalı olacağının düzenlendiği hatırlatıldı.

Genelgede, mevsimsel etkiler nedeniyle ürün arzında yaşanan artış, ürünlerin saklama zorluğu ve raf ömürlerindeki kısalık nedeniyle çiftçiler tarafından üretilen tarımsal ürünlerin (yaş sebze-meyve) zayi olabileceği yönünde tespitler bulunduğu belirtildi.
 
Bu doğrultuda, ilgili Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan kararlar şu şekilde sıralandı: 
 
Tam kapanma dönemi içerisinde  8 ve 15 Mayıs 2021 tarihlerine denk gelen Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze/meyve ile fide satışı yapan pazar yerleri açık olacak. Vatandaşların yaş sebze/meyve ve fide ihtiyaçlarını temin amacıyla ikametlerine en yakın pazar yerine gidip gelebilmelerine izin verilecek.
 
Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında kurulacak pazarlarda sadece yaş sebze/meyve ile fide satılabilecek, (özellikle köylülerimizin ürünleri olmak üzere), temizlik ürünleri, giyim, züccaciye, oyuncak, süs eşyası, çanta vb. ürünlerin satışına  ise izin verilmeyecek.
 
Pazar yerlerinde oluşabilecek yoğunluk göz önünde tutularak Valilik/Kaymakamlıkların koordinasyonunda mahalli idareler tarafından gerekli tedbirler alınacak. Bu amaçla mevcut pazaryerleri genişletilecek veya ilave pazar alanları oluşturulacak.
 
Pazar yerlerine kontrollü giriş/çıkışları sağlamak için belirlenen noktalar haricinde diğer tüm alanlar demir bariyer ve benzeri araç-gereç ile kapatılarak kontrolsüz giriş/çıkışlar engellenecek.
 
Pazar yerlerinde Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirtildiği üzere sergi ve tezgahlar arasında en az 3 metre olacak şekilde mesafe bırakılacak.
 
Her bir pazar yerinde gerekli kontrolleri yapmak için başta zabıta olmak üzere yeterli sayıda personel görevlendirilecek, görevlendirilen personel tarafından pazar yerlerinin içerisinde yoğunluk oluşmaması için gerekli tedbirler alınacak, bu kapsamda içerdeki yoğunluk azaltılana kadar yeni müşteri girişine geçici olarak izin verilmeyecek. 
 
Pazar yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce temas edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek poşetlenecek ve satışı yapılacak. 
 
İlgili mahalli idare birimlerince pazaryerlerinde çöp toplama, hijyen ve dezenfeksiyon hususunda gerekli tedbirler alınacak.
 
Pazar yerlerinde satış yapacak pazarcılar, ilgili meslek odası tarafından düzenlenen mesleki faaliyet belgesi ile ticari araç görevlendirme belgesini ibraz etmek ve güzergahla sınırlı kalmak kaydıyla Cumartesi günleri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak. 
 
Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.
Pazar yerlerine yönelik her türlü tedbirin; Vali/Kaymakamlar ile belediye başkanları ve meslek odası temsilcilerinin katılımıyla planlancak ve sahada bizzat takip edilmesi sağlanacak. 
 
Başta zabıta görevliler ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin gerekli kontrol faaliyetlerinin eksiksiz yerine getirilecek. 
 
Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.
 

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2021, 02:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
Muhterem seval
Muhterem seval - 8 ay Önce

Bol keseden eleştirir ama kendi eksiklerini görmezler. Pazarda meyve sebzeyi seçtirmez pazarcı esnafı ama tezgahın önüyle arkası arasında dağlar kadar fark var. Buna biz hileli ürün ve sahtekarlık diyoruz. Ürün Seçtirmeye gelince pandemi var yasak diyorlar sanki daha önce seçtiriyorlarmış gibi. Şu pandemi bitsin ürünü artık eldivenle mi neyle seçtiriyorsanız seçtirin önce kendi başkanlığımız yaptığınız esnafı Bi düzene sokun. Yüzde 80ında tezgah önü ve arkası farkı var. Bazıları dürüst şekilde atıklar çürükleri daha uyguna satar ona laf yok. Pazarcıyı mağdur, esnaf mağdur, çiftçi mağdur yeter artık vatandaşı düşünen yok. Tüketici için bişeyler yapın artık herkes Bi isyanda

SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber