Mustafa Güral: Biz bu işi çözeceğiz

Akhisar Pazarcılar Odası başkanı Mustafa Güral, Kırkağaç ilçesinde kurulan pazara dışarıdan gelen esnaf alınmaması yönündeki kararla ilgili açıklamalarda bulundu.

Mustafa Güral: Biz bu işi çözeceğiz

Mustafa Güral; “Şu an Ankara Polatlı pazarcılar odasındayız. Yanımda da Türkiye Pazarcılar Federasyonu genel başkanı Ali Karaca var. Kırkağaç Pazarı ile alakalı görüşmelerimizi yaptık. Öncelikle devletimizin almış olduğu kararlara bugüne kadar pazarcılar olarak saygı duyduk. Hiçbir zaman ne isyanda bulunduk ne de bir eylemde bulunduk. Ancak tuhafiye pazarlarımızda 72 gün boyunca pandeminin ilk döneminde 72 tezgahlarımızı açamadığımız halde pazarcı esnaflarımıza her zaman şunu söyledim ve pazarcılar ile bir araya geldiğimizde devletimiz bir karar aldıysa bizde pazarcı esnafları olarak her zaman devletimizin yanındayız dedik. Değerli Manisa valimiz, çok kıymetli AK Parti il başkanı Salih Hızlı, Kırkağaç kaymakamımız, Kırkağaç belediye başkanımız, Akhisar AK Parti ilçe başkanımızla gerekli görüşmeleri yaptık. Sayın başkanlarım, değerli valim, çok kıymetli kaymakamlarım bizler Akhisar ilçemizde Kırkağaç pazarına giden pazarcı esnaflarıyız. Bizler Kırkağaç pazarına gitmezsek 2 liralık çorap 8 liraya satıldı. 2 liralık domates 8 liraya satıldı. Sebze ve meyvede %300 artış yapıldı. Tuhafiye tekstil ürünlerinde %300-400 artış yapıldı. Bununla alakalı şuan da Ankara’da olduğum iyi denk geldi. Sabah gelen bir haberle Kırkağaç zabıta müdürümüz beni aradı aranan karara istinaden Kırkağaç pazarına dışarıdan gelen pazarcılar alınmayacak diye böyle bir karar alındığını bize bildirdi. Olayın hemen takipçisi olarak AK Parti Manisa il başkanı Salih Hızlı, Akhisar ilçe başkanı Mehmet Fatih Füzün, Manisa Esnaf ve Sanatkarlar odası birliği ve şuanda yanında bulunduğum Türkiye Pazarcılar Federasyonu genel başkanı Ali Karaca sorunu, sıkıntıyı ilettik. Ali Karaca gerekli girişimlerde bulunarak devreye girdi. Siz hiç merak etmeyin biz bu işi çözeceğiz. Pazarcı esnafımız günübirlik yevmiyesini doğrultan esnaflarımızdır” dedi.

Türkiye Pazarcılar Federasyonu genel başkanı Ali Karaca; “Pazarcı arkadaşlarımızın tüm haklarını korumak ve onların sahada verdiği mücadelede onların yanlarında olarak onların sıkıntılarını gidermek. Zor günlerinde yanların da olabilmek için. Türkiye en büyük uğraş veren federasyonun başındayız. Biz çünkü sıkıntıyı anında biliyoruz hemen çözüm üretiyoruz. Masa başında değiliz sahada görevini yapıyoruz. Sayın cumhurbaşkanımızın dünkü yaptığı basın açıklamasından sonra içişleri bakanlığı tarafından Türkiye’de ki il ve ilçelerde kaymakamlıklara genelge gitti. Genelge de her şey açık. Maalesef bazı il ve ilçelerde yerel idareciler kendi kararlarını alarak esnafımızı zorda bırakıyorlar. Yerel yöneticilerin kendi almış olduğu kararlar yasa dışıdır. Kırkağaç kaymakamımız sadece Kırkağaç’ta ikametgah eden pazarcıların tezgah açacaklarını ve dışarıdan gelen pazarcı esnafımızı almayacaklarını ifade etmişler. Sayın cumhurbaşkanımızın yapmış olduğu açıklama ile yakından alakası yoktur.  Hafta içlerinde bütün pazarcı esnaflarımız bütün Pazar yerlerinde tezgah açar. Türkiye genelinde Pazar yerlerinde ikametgah eden bütün pazarcı kardeşlerim Pazar yerinde tezgah açan kimse kısıtlamaya dahil değildir. Sadece hafta sonu pazarcılar tezgah açmıyor marketler ve Avmler, kasaplar ve bakkallar açık. Gerek kaymakamlarımız olsun, gerek valiler olsun, gerek belediye başkanlarımız olsun lütfen keyfi karar almayın” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber