İşte Akhisar Belediyesi'nin güncel borcu!

Akhisar Belediyesi, şeffaf belediyecilik sözünü tutarak belediyenin 14 aylık borç durumunu, mali yapısını ve harcamalarını halk ile paylaştı.

İşte Akhisar Belediyesi'nin güncel borcu!

Akhisar Belediyesi, ‘Şeffaf Belediyecilik’ anlayışıyla göreve başladıkları günden bu yana belediyenin borç durumu ve mali yapısını kalem kalem vatandaşlara açıkladı. Açıklamada, Akhisar halkının parasını Akhisarlılar için kullanırken verdikleri şeffaf belediyecilik sözlerini tutan Akhisar Belediyesi, vatandaşlara karşı olan sorumlulukları gereği bu açıklamayı yaptıkları belirtildi. 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

“Son günlerde kamuoyunda yaratılan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve vatandaşlarımızı doğru bilgilendirmek için belediyemizin 14 aylık mali yapısını halkımızın bilgisine sunuyoruz. Bundan sonra Akhisarlıların parasının Akhisar halkı için harcanacağını her fırsatta dile getiren ve çalışmalarını bu doğrultuda yürüten Belediye Başkanımız Besim Dutlulu, şeffaf ve halkçı belediyecilik anlayışı ile şehrimize hizmet etmeye devam ediyor. 

HEM BORÇ ÖDEYİP HEM DE DAHA FAZLA HİZMET ÜRETİYORUZ

Göreve başladığımız 1 Nisan 2019 tarihinde önceki dönemden kalan 51.858.886,50 TL olan belediyemizin borcunu 1 Haziran 2020 tarihi itibariyle tasarruf tedbirlerimiz ile 43.121.376,19 TL’ye düşürdük. Bunu yaparken belediyecilik hizmetlerimizi de eksiksiz bir şekilde tüm hızıyla devam ettirdik. Eski dönemden kalan 51.858.886,50 TL borcun 8.737.510,31 TL’sini ödediğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız. 

BELEDİYE MECLİSİNDE ONAYLANDI, İLLER BANKASINDAN ONAYLANMADI

Halkımızın belediyecilik hizmetlerinden eksiksiz faydalanabilmesi için Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yerel yönetimler için ilgili kuruluşu olan İller Bankası’ndan talep ettiğimiz kredilere değinecek olursak; 

2 Mayıs 2019 tarihinde Akhisar’ımızdaki bozuk yolları onarmak adına bitüm ve muhtelif yol bakım malzemesi alımı için istediğimiz ve Akhisar Belediyesi Mayıs Ayı Meclis Toplantısı’nda onaylanarak yetkisi verilen 5.000.000 TL tutarındaki kredi İller Bankası’nca onaylanmadığı için alınamamıştır. 

Yine 2 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleşen Akhisar Belediyesi Mayıs Ayı Meclis Toplantısı’nda onaylanarak yetkisi verilen asfalt serim makinesi olan Finisher alımı için istediğimiz 1.250.000 TL tutarındaki kredi İller Bankası’nca onaylanmadığı için alınamamıştır.

7 Ocak 2020 tarihli Akhisar Belediyesi Ocak Ayı Meclis Toplantısı’nda onaylanan ve yine halkımızı bozuk yol sorunundan kurtarmak için hayata geçirmek istediğimiz Sathi Kaplama Tesisi ve ekipmanların alımı için istediğimiz 4.000.000 TL kredi İller Bankası’nca onaylanmadığı için alınamamıştır.

4 Şubat 2020 tarihli Akhisar Belediyesi Şubat Ayı Meclis Toplantısı’nda onaylanan ve yine halkımızı bozuk yol sorunundan kurtarmak adına bitüm ve muhtelif yol bakım malzemesi alımı için istediğimiz 5.000.000 TL tutarındaki talebimize İller Bankası yanıt vermiş, fakat sadece 2.000.000 TL alınmıştır. 

Daha önceden kiralama yoluyla alınan araç hizmetlerinin oldukça pahallı olması üzerine 3 Mart 2020 tarihli Akhisar Belediyesi Mart Ayı Meclis Toplantısı’nda onaylanarak yetkisi verilen sıfır ve ikinci el araç satın alımı ile ilgili 1.000.000 TL tutarındaki kredi için bu kez Denizbank’a müracaat edilmiş ve istenen paranın tamamı (1.000.000TL) alınmıştır. 

Önceki dönemde Akhisar Belediyesi’ne İller Bankası’ndan gelen kredi miktarı oldukça fazla iken şimdiki dönemde gelen kredi miktarları ciddi oranda düşüktür. 

Tablodan da açıkça görüldüğü gibi Akhisar Belediye Meclisi’nden kredi için verilen yetki miktarı 16.250.000 TL olup, alınan toplam kredi sadece 3.000.000 TL’dir. 

ÖDEMEYE DEVAM ETTİĞİMİZ BORÇLAR

Şimdi de önceki dönemde hayata geçen fakat borçları bizim dönemimizde ödenmeye başlayan belediye hizmetlerinden bahsedelim; 

AKHİSAR BELEDİYESİ ASFALT ŞANTİYESİ

Akhisar Belediyesi Asfalt Şantiyesi’ni 1 Nisan 2019 tarihinde 5.736.021,74 TL borçla devraldık. Bu borcun 1.191.263,78 TL’sini ödedik ve hala ödemeye devam ediyoruz. 

YOL YAPIM BORÇLARI

1 Nisan 2019 tarihinde 22.873.554,64 TL borçla devraldığımız yol tretuvar taş kaplama kredisinin 2.001.928,92 TL’sini ödedik ve hala ödemeye devam ediyoruz. Önceki dönemde sadece yollara taş döşemek için alınan bu kredinin değerlendirmesini kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. 

SPOR TOTO AKHİSAR BELEDİYE STADYUMU

Yukarıda bahsettiğimiz Asfalt Şantiyesi ve Taş için alınan bu kredilerden hariç, Spor Toto’nun da sponsor olduğu Akhisar Belediye Stadyum’u için 1 Nisan 2019 tarihinde 6.090.412,93 TL borçla devraldığımız stadyumun 5.672.834,17 TL’sini ödedik ve hala ödemeye devam ediyoruz. 

Önceki dönem yönetiminin İller Bankası’ndan kullandığı ve hala ödemeye devam ettiğimiz 34.699.989,31 TL tutarındaki borcun 8.866.026,87 TL’sini ödemiş olup, borç farkını 25.833.962,44 TL’ye düşürdük. Kamuoyunun bilgisine sunarız.
 


YORUM EKLE
YORUMLAR
has akhisarlı
has akhisarlı - 1 yıl Önce

başkan borc acıklamış iller bankasından kredi alamadıgından bahsetmiş 15 ayda iller bankasından toplam ne kadar ödenek gelmiş 2019 emlak vergisi gelirleri ile 2020 emlak vergisi 1.taksitlerinden ne kadar gelmiş gıda carşısında satılmış olan bir blok dükkanlardan ve irili ufaklı gayrımenkullerden nekadar bedel alınmış ve bunların karşılıgında ne gibi projelere imza atmışlar bunu açıklasın yarım yamalak bilanco kimi kandırıyorlar.lütfen bilancoyu bilanco gibi acıklasın da inandırıcı olsun aynanın parlak yüzünü degil her iki yüzünüde göstersin samimiyetini anlayalım

Delikanlı
Delikanlı - 1 yıl Önce

Ödedik denilen borçların yükünü 18 milyon 800 bin₺ eğer bu miktar borç ödenmiş ise adam resmen belediyeye para basmaya gelmiş Tebrikler, Akhisar Belediyesi'nin ne geliri var hangi parayla hangi gelirle geçmiş dönemin borcu ödendi arkadaş ne zaman sona erdirecez biz bu bogusmayi, nasıl kurtulacağız biz çamur dan

Has akhisarlı
Has akhisarlı - 1 yıl Önce

Delikanlı rumuzlu arkadaş sen herhalde sayıların başına ilave ediyorsun 8 milyon tl borcun ödendi yerde sen 18 milyondan bahsediyorsun önce okumayı öğren

SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber