Her Yerde Bank Asya'ya Para Yatırılıyor Peki Akhisar'da

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) Bank Asya'nın yönetim kurulunu belirleyen imtiyazlı payın yüzde 63'lük bölümünün Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından kullanılmasına karar vermesi üzerine, bankanın genel müdürlüğünde inceleme yapılıyor.

Her Yerde Bank Asya'ya Para Yatırılıyor Peki Akhisar'da

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) Bank Asya'nın yönetim kurulunu belirleyen imtiyazlı payın yüzde 63'lük bölümünün Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından kullanılmasına karar vermesi üzerine, bankanın genel müdürlüğünde inceleme yapılıyor.

Akhisar’da Banka Önünde Kimse Yok

Olayın üzerine İstanbul – Ümraniye ve Türkiye’nin bir çok yerinde Bank Asya’ya para yatırma destek çalışmaları başlatıldı. Özellikle sosyal paylaşım sitesi twitter üzerinden şuana kadar #bankasyaoyunu hastagi ile 260 bin twit atıldı. Akhisar’da ise Bank Asya önünde şu saatlerde kimsenin olmadığı gözlendi.

Peki Olay Tam Olarak Nedir?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Bank Asya'nın, yönetim kurulunu belirleme yetkisine sahip 185 imtiyazlı ortaktan 132'sine ait bilgi ve belgeleri verilen süre içinde göndermeyerek, bu ortaklara ilişkin belirsizlik yarattığını tespit etti. Kurul, son toplantısında, Bank Asya'nın ortaklık yapısına ilişkin denetimlerin sonucunu değerlendirdi.

Buna göre, Kurul, Banka Asya'dan, yönetim kurulunu belirleme yetkisine sahip A grubu imtiyazlı pay sahibi 185 ortağın durumlarına ilişkin bilgi ve belgeleri 2 Ocak 2015'e kadar iletilmesini istedi. Kurul, söz konusu sürenin yetmeyeceğini belirten bankaya, ocak ayının sonuna kadar ek süre verdi. 2 Şubat'a kadar 53 imtiyazlı ortağa ait bilgi ve belgeleri kuruma ileten banka, 185 imtiyazlı ortaktan 132'sine ait bilgi ve belgeleri ise verilen sürede göndermedi. Bilgi ve belgeleri ne zaman göndereceği konusunda Kuruma bilgi de vermeyen banka, böylece yüzde 63'lük imtiyazlı paya sahip 132 ortakta aranan niteliklerin tespiti açısından belirsizlik yarattı.

Bankacılık Kanunun "kuruluş şartlarını" belirleyen ilgili maddesindeki "kurumun etkin denetimini engellemeyecek şeffaf ve açık bir ortaklık yapısı ve organizasyon şemasına sahip olması" şartının ihlal edildiğini belirleyen Kurul, imtiyazlı pay sahiplerinin kurucularda aranan nitelikleri taşıdığına ilişkin bilgi ve belgelerin Kuruma ibrazına ve yapılacak değerlendirmeler sonuçlanıncaya kadar, Bankacılık Kanununun 18. maddesine göre yüzde 63'lük imtiyazlı payın temettü dışındaki ortaklık haklarının TMSF tarafından kullanılmasına karar verdi.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2015, 02:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
Metin
Metin - 6 yıl Önce

cemaat ve cemaati seven sağcı, solcu her kesimden insanlar tarih yazıyorlar. kimse parasını çekmeyecek. aksine yatırmaya koşacaklar. evde kuruş kalmadı, son çare lcd televizyon, laptop ne varsa satıp bank asya'ya yatıracağım. arabam olsa onu da satardım. kainatın sahibi görüyor her şeyi.. siz kiminle uğraştığınız tam anlamadınız daha..

Emin türkoğlu
Emin türkoğlu - 6 yıl Önce

Banka geceleri kapalı gel gör simdi

Sam
Sam - 6 yıl Önce

hükümetin antidemokratik tavırlarının bir an önce son bulmasını diliyorum. yapılanların insan haklarıyla, demokrasiyle ve hukuksal kavramlarla uyuşmadığı kanaatindeyim. türkiye cumhuriyetinde 90 yıldır oluşan demokratik kazanımların süratla devam etmesi gerektiğini düşünüyorum. anadolu insanımızın hukuksuzluklar karşısında dik durmasını ümit ediyorum.

SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber