Akhisar Ticaret Odası'nda Erdayıoğlu dönemi başladı

Akhisar Ticaret ve Sanayi Odasında Başkanlığa seçilen Mehmet Ulusoy, düzenlenen törenle başkanlık koltuğunu Mehmet Ali Erdayıoğlu’na devretti.

Akhisar Ticaret Odası'nda Erdayıoğlu dönemi başladı

Akhisar Ticaret ve Sanayi Odasında Başkanlığa seçilen Mehmet Ulusoy, düzenlenen törenle başkanlık koltuğunu Mehmet Ali Erdayıoğlu’na devretti.

Akhisar Ticaret ve sanayi odasında düzenlenen devir teslim törenine meclis üyeleri katıldı.

Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Mehmet Ulusoy; “Sözlerime hepimizi ilgilendiren Covid-19 salgını ile başlamak istiyorum. Bir süredir global bir salgınla mücadele ediyoruz. Sosyal yaşantımız, ekonomimiz ve en önemlisi de sağlığımız tehdit altında. Unutmayın tarih boyunca her ülke, hatta tüm dünya belirli dönemlerde bu tip salgınlarla, ekonomik zorluklarla mücadele etti. Ancak şunu da unutmayalım ki hepsi geçti. Bu günler de geçici. Yaşamın her anında umut var. Umudumuzu hiç bir zaman kaybetmeyelim. Sağlığımız ve sevdiklerimizin sağlığı için alınan önlemlere uyalım. Bu günler elbet geçecek. Üretmeye ve çalışmaya devam edelim.

Bu gün burada toplanma sebebimize gelecek olursak, iki yıldır özveriyle çalıştığım Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlık görevimin sonuna geldik. Akhisar güzel şehir. Akhisar tarımın, üretimin, sanayinin en önemlisi de sevginin şehri. Akhisar, emek şehri. Akhisar, tarlasına gözü gibi bakan zeytincinin, işini aşkla yapan üreticinin, şehri ve ülkesi için fayda odaklı çalışan sanayicinin şehri. Başkanlık yaptığım süre boyunca her zaman bunları göz önünde bulundurarak çalıştım. Amacım her zaman üyelerimiz arasında birlik ve dayanışma ortamı yaratmak, üyelerimizin mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak, sanayi ve ticaretin üyelerimiz ve Akhisar yararına uygun olarak gelişmesini sağlamak oldu. Yaptığım her işi üyelerimle açık şekilde paylaştım. Görevim boyunca en önem verdiğim şeylerden biri üyelerimizin attığım her adımdan haberdar olmasıydı. Bu doğrultuda ekibimle birlikte görevim süresince pek çok toplantı ve seminer düzenledik.

Konferanslarımız oldu, bu konferanslarda ekonomi alanında dünyaca başarılı pek çok ismi ağırladık. Düzenlediğimiz konferanslarla Akhisar’a ve üyelerimize büyümenin, daha iyi olmanın, şehrimize ve ülkemize daha çok katkı sağlamanın sırlarını verdik. Eğitimler gerçekleştirdik, hem eğittik hem eğitildik. Her gelen misafirimiz, bizim bilgi ve birikimlerimize yeni değerler kattı. Üyelerimize ile birlikte teknolojik yenilikleri yakından takip edebilmeleri ve yeni pazarlar oluşturabilmeleri için yeni imkânlar sunan ulusal ve uluslararası fuarları ziyaret ettik. Bu sayede onların pazar paylarını, mesleki bilgi ve deneyimlerini arttırdık. Üyelerimizin ihtiyaç duyduğu nakide en uygun faizlerle ulaşması için bankalarla görüştük ve onların en uygun kredileri kullanmaları için çaba sarf ettik.  “Burası Türkiye, Burada İş Var” sloganı ile yola çıkıp büyük bir istihdam seferberliği başlattık.

Akhisar zeytinini dünyadaki tüm sofralarda görebilmek için çok çabaladık. Milli ürünümüz olan zeytin ve zeytinyağıyla kurduğumuz stantlarımız ile pek çok fuara katıldık. Bu fuarlarda katılımcılarımız yeni ulusal ve uluslararası pazarlara erişme imkânı buldu. Yıllardır zeytincilerin bir hayali vardı. KDV indirimi ve prim desteği. Biz de bu hayali gerçekleştirmek için uzun ve zorlu bir mücadeleye baş koyduk, çok çalıştık. Türkiye'de yeşil sofralık zeytinin yüzde 70'ini üreten Akhisar’ın hak ettiği prim desteği ve KDV indirimini alabilmesi için uzun bir süre mücadele verdik. Mücadele uzun sürse de sonunda çalışmalarımızın meyvesini aldık. Dane zeytine kilogramda 15 kuruş prim desteği verildi. Bu süreç sonunda üretici de kazandı, devlette. Vatandaşların sağlıklı ürünlere uygun maliyetlerle ulaşmasının önü açıldı.

İki yıl boyunca ticaret ve sanayiyi ilgilendiren bilgi ve haberleri derledik, gerektiğinde ilgililere ulaştırdık. Akhisar’ın sorunlarını ve çözüm önerilerimizi rapor haline getirip hükümetlerin ilgili bakanlarına, TOBB’a ve diğer ilgili kuruluşlara ilettik. Öylece oluruna bırakmadık, ilettiğimiz her konunun takipçisi olduk. Demem o ki biz bu iki yıl boyunca hep Akhisar için, Akhisarlılar için yönetim kurulu ve meclis olarak çabaladık.

Bu süre içinde yolumuzu açanlara minnettar olduk. Bizim yolumuzu açmak demek Akhisar’ın, Akhisar’ın emekçilerinin önünü açmak demektir, kentimizin büyümesinin gelişmesinin önünü açmak demektir. O yüzden Mevlana’nın da dediği gibi gelin biz “Küsmek ve darılmak için bahaneler aramak yerine, sevmek ve sevilmek için çareler arayalım.” Bir olalım, birlik olalım. Biz hep birlikte güçlüyüz.  

Yeni bir döneme gireceğimiz bu günlerde, beklentimiz herkes için verimli olması, üreticiye gerekli desteklerin verilmesi ve düzenli organize sanayi bölgelerinin artarak gelişmesidir. Bunlar küçük ölçekli işletmelerin kendini göstermesine ve girişimciliğin artmasına da vesile olacaktır. Girişimciliğin desteklenmesi demek, Akhisar’ın ve dolayısıyla ülkenin üretim kapasitesinin artması demektir. Görevim boyunca hep bu bilinçle çalıştım.

Her adımımızda “Birliktelikte bereket vardır” düsturu ile hareket ettik. Bu doğrultuda kurumlar arası birlikteliğe inanarak çalıştık.

Akhisar Belediyesi, Kamu Kurumları, Borsa, Ziraat Odası, Esnaf Odaları ve Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı ile uyum içinde çalışarak, başarılı projeler hayata geçirdik.

Yaptığımız her olumlu ve olumsuz davranışın Akhisar’a etki edeceğini unutmayalım. Başkan yardımcısı olarak devam edeceğim görev süresince yeni yönetim kuruluna destek olacak ve işleyişi yakından takip edeceğim.

TOBB Çevre ve İklim Değişikliği Daimi Komitesi Başkanlığı görevime devam ettiğimi de buradan duyurmak istiyorum. Ülkemiz için, Akhisar için çalışmayı sonuna kadar sürdüreceğim.

Kendime, çalışma arkadaşlarıma, Akhisar’a, Akhisar’ın emekçilerine saygı ve minnet beni her zaman güçlü tutacak.

Bu faaliyetlerde hep yanımda olan ve özveriyle destekleyen, yönetim kurulu üyesi yol arkadaşlarıma ve meclis üyesi arkadaşlara sonsuz teşekkür ederim.

Koltuk sevdalısı olmadım, hizmet vermem gerektiğinde de görevden kaçmadım. Bundan sonrada aynı mantalite ile hareket edeceğim. Akhisar’a hizmet vermeye devam edeceğim.

Konuşmamı noktalarken Akhisar’ın Akhisar olmasında dünden bugüne emeği geçen herkese teşekkür ediyor, Akhisar’a iyi şeyler yapan herkesi minnetle anıyorum.

Akhisar’ımızın binlerce yıllık tarihine, maneviyatına, doğasına, insanına saygıyı ve sevgiyi odak noktam olarak belirleyerek yol haritamı “Akhisar’ın lehine” çizmeye devam edeceğim. Teşekkürler.

Başkanlık Koltuğuna oturan Mehmet Ali Erdayıoğlu 2 Yıl boyunca başkanlık Yapan Dr. Mehmet Ulusoy’a Plaket takdim etti.
 
Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2020, 13:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber