banner234

Akhisar'da Dünya Zeytin Günü Kutlanacak

Türkiye'nin sofralık yeşil zeytin ihtiyacının yüzde 70'ini, sofralık siyah zeytin ihtiyacının yüzde 30'unu karşılayan Akhisar, "Dünya Zeytin Günü"ne ev sahipliği yapacak.

Akhisar'da Dünya Zeytin Günü Kutlanacak

26 Kasım'da Akhisar'da bin yaşındaki 200 zeytin ağacının altında gerçekleşecek kutlamada, sağlıklı yaşam için zeytinin önemine dikkat çekilecek.

Türkiye'nin zeytin başkenti olarak adlandırılan Akhisar'da zeytin hasadına "kalite" damgasını vurdu. 120 bin ton zeytin rekoltesinin beklendiği bölgede, Domat ve Uslu tiplerindeki hasat tamamlandı. Trilye zeytinin hasadı ise yılsonuna kadar devam edecek. Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, iyi tarım tarım uygulamasıyla rekoltede "farklılığı" yakaladıklarını bunun da "kaliteyi" getirdiğini belirterek "Üreticilerimiz yüksek rekolteyle birlikte aynı zamanda kaliteli ürün elde etmeyi hedefledi. Bu çalışma hasada yansıdı ve 120 ton kaliteli rekolteye imza atıldı. Bu, Akhisar'ın zeytin ve zeytinyağının artık en çok arananlar listesine girmesi anlamına geliyor. Akhisar zeytini ve zeytinyağının rekabette üst lige çıkmasıyla hem iç pazarda hem de ihracattaki payı giderek büyüyor. Sektörün bizzat kendisinden aldığımız geri dönüşlerle görüyoruz ki Akhisar zeytinini bir kez tadan, zeytinyağını bir kez kullanan bu lezzetten vazgeçmiyor" dedi.

Akhisar olarak Dünya Zeytin Günü'ne de ev sahipliği yapacaklarını belirten Alhat, "Zeytin, doğanın insanlara armağan ettiği bir mucize. Bu mucizeyi hem daha iyi anlatmak hem neleri başardığımızı herkesle paylaşmak istiyoruz. Akhisar zeytini o kadar çok seviyor ki, burada bin yaşında olan zeytin ağaçlarımız var. Onlara sahip çıkan üretici var. Dünya Zeytin Günü'nü bin yaşındaki bu ağaçların altında düzenlenecek etkinliklerle kutlayacağız" dedi. Etkinlik kapsamında düzenlenecek panelde zeytin ve zeytinyağının hem sağlıktaki hem mutfaktaki tat ve nefaset üzerindeki etkilerini bir kez daha konuklarımızla paylaşacağız" dedi.

"Akhisar zeytine yön veriyor"

Akhisar Ticaret Borsası Meclis Başkanı Bahattin Alkın da zeytinin barışın simgesi olduğunu, asırlık ağaçların gölgesindeki kutlamaya tüm doğa ve emek sevdalılarını beklediklerini söyledi. Alkın, "Burada bir konu çok önemli. Zeytin ve zeytinyağı, yalnızca sofralarda bir tat değil aynı zamanda sağlığımız için vazgeçemeyeceğimiz yararları var. Ama sadece insanların sağlığı için de değil, dünyamızın sağlığı için de çok önemli. Küresel ısınmaya karşı en iyi mücadele aracı zeytindir" dedi. Alkın, Akhisar'ın üretim modeliyle zeytine yön veren kent olduğuna dikkat çekerek  Dünya Zeytin Günü'nde, Sindelli Köyü'nde gerçekleşecek panelin yanısıra konuklarla birlikte zeytin hasadı da gerçekleştireceklerini, ayrıca işletme tesislerinde ağaçtan sofraya kadar olan sürecin tüm ayrıntılarıyla gösterileceğini söyledi.

(Basın Bülteni)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber