banner234

Akhisar'da 5 yıl aradan sonra Alışveriş Festivali yeniden!

5 yıllık aradan sonra, 4 gün sürecek Akhisar Alışveriş Festivali kortej yürüyüşü ile başladı.

Akhisar'da 5 yıl aradan sonra Alışveriş Festivali yeniden!

Bir gece önce merkez üssü Akhisar’ın Musalar Mahallesi olan ve tüm Ege’de hissedilen deprem nedeniyle korku ve endişe içinde olan Akhisarlılar kortej yürüyüşüne katılım az oldu.

Kortej yürüyüşü Şehit Teğmen Tahir Ün Caddesi üzerinden Emekli Öğretmen Şükran Ayaz parkı önünde son buldu. Burada yapılan açılış konuşmasında festival amacının zor zamanlar geçiren esnafın yüzünü güldürmek ve indirimli ürünleri halk ile buluşturmak olduğunu söyleyen Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, bugün başlayan festivalin 4 gün süreceğini Pazar günü Ece Seçkin konseri ile de final yapılacağını kaydetti.

İlk olarak söz alan AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir; “Bütün Akhisar’ımıza Manisa’mıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Dün akşamdan itibaren Akhisar’ımız adeta beşik gibi sallanıyor. 5.4 şiddetinde olan depremde sonrasında artçı depremler ile şimdiye kadar devam etti. Biz dün akşamdan itibaren arkadaşlarla beraber bütün hasar meydana gelen mahallerimizi ziyaret ettik. Arkadaşlarımızla hemşirelerimizle birlikte olduk. Deprem için çok üzüldük ama bugün itibariyle sevinçliyiz. Niye sevinçliyiz mal kaybımız, can kaybımız yok. Yaralanmalar yok adeta kimsenin burnu bile kanamadı. Rabbim beterinden korusun. Biz tabi ki deprem bölgesinde yaşayan Akhisarlılar ile birlikte buna alışmak zorundayız. Depremden tabi ki korkacağız ama depreme göre de tedbirlerimizi almamız gerektiğini bize bir kez daha gösterdi. İnşallah bundan sonra belediyemiz ile birlikte belediyemizin öncülüğün de sivil toplum örgütleriyle birlikte eğitimci arkadaşlarımızla birlikte bütün milletimizi, hemşerilerimizi depreme karşı nasıl davranmalıyız, depremi nasıl karşılamalıyız, nasıl korunmalıyız bunların hepsinin eğitimini almamız lazım. Alışveriş festivali hepimiz için değerli hayat devam ediyor. Depremler de olacak ama hayatımız devam edecek. Yıllar önce alışveriş festivalini başlatan belediye başkanımıza, ticaret odamıza, borsamıza bütün esnaf arkadaşlarımıza oda başkanlarımıza huzurunda teşekkür ederim. Allah hepsinden razı olsun. Güzel bir etkinlik esnafımıza hareketlik getiriyor. Manisa’da ses getiriyor. Dolayısıyla bunun gibi güzel etkinlikleri devam ettirmekte fayda var. Besim başkanımıza huzurunuzda teşekkür ederim, oda başkanlarıma teşekkür ediyorum bu festivali devam ettirdikleri için. Etkinlikte emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” dedi.  


Tüm Akhisarlıları festivale davet eden Belediye Başkanı Besim Dutlulu; “Gönül isterdi ki festivalimize coşkulu ve heyecanlı bir şekilde başlayalım; ama hepimizin aklında dünkü deprem var. Çok şükür Akhisar belediyemiz, Manisa Büyükşehir belediyemiz, valiliğimiz, AFAD ve Kızılay yetkililerimiz ile birlikte dün akşamdan beri sahadaydık. Hiçbir büyük sorun yaşamadan tüm vatandaşlarımıza ulaşarak çok güzel bir şekilde bu afeti atlattık. İnşallah can ve mal kaybı olmadan bundan sonraki günler geçecek. Vekilimizin dediği gibi hayat devam ediyor. Alışveriş festivalimizi erteleyip ertelememek için sabah toplantılarımızı yaptık ve kararsız kaldık. Ama şunu da biliyoruz ki çok büyük bir afeti büyük bir şans ile atlattık ve artık önümüze bakmak lazım. Bu sebeple de tüm Akhisarlıları alışveriş festivaline davet ediyorum. Esnafımız kış aylarını çok sıkıntılı geçiyor onlara bir can suyu olsun istedik. Ara tatil dönemindeki çocuklarımıza güzel etkinlikler yapalım dedik ve bu sayede de çarşımızı canlandırmayı hedefledik. Daha önceki yıllarda bu festival başlatanlara da çok teşekkür ediyorum ama daha sonra çeşitli sebeplerden dolayı ara verildi. Biz göreve geldiğimiz zaman Akhisar esnafını canlandıracağız dedik. Merkez çarşıyı canlandırmak lazım bunun için çeşitli projeler düşündük. Bu projelerden bir tanesi de Alışveriş festivali oldu. 4 gün boyunca dolu dolu programlarımız var. En son Ece Seçkin konserimiz var. İnşallah bir sıkıntı çıkmazsa hava şartları da uygun olursa 4 gün boyunca Akhisarlılar burada hem eğlenecekler hem alışveriş yapacaklar hem esnafımız kazanacak hem dün akşam yaşadıklarımızı unutacağız ve önümüze bakarak Akhisar’ımızı daha güzel günlere taşıyacağız” dedi. 

Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Mehmet Ulusoy, “Öncelikle akşam Akhisar’ımızda meydana gelen ve çevre il ve ilçelerde de kuvvetli bir şekilde hissedilen deprem nedeniyle hepimize geçmiş olsun. Tesellimiz can ve mal kaybı olmamasıdır. Allah beterinden korusun diyorum. Akhisar’ımızın enteresan bir yapısı var. Bu öyle bir yapı ki Akhisarlılar için sıradan, yaşam biçimine dönüşmüş bir yapı. Akhisar’ın bu özelliklerine kısaca değinmek istiyorum. Akhisar'da geçen yıl 560. Çağlak festivalini düzenledik, Türkiye'de kaç ilçede 560 yıldır düzenlenen festival var. Akhisarspor bir ilçe takımı olarak 7 yıl Süper Ligde mücadele etti, inşallah bu yıl yine hak ettiğimiz yere çıkarız. Türkiye'de kaç ilçe takımı 7 yıl süper Ligde mücadele etti. Akhisar tütün tarımından giren para iller dahil hiç bir yere girmiyordu yani tütün Akhisar ekonomisinin can damarıydı, o can damarı kesildi . Ama Akhisar çok kısa bir zamanda Zeytini kendine can damarı seçti ve şu anda zeytinde bir numara. Türkiye de kaç ilçe çok kısa zamanda, ekonomisinin kesilen can damarının yerine yeni bir can damarı monte etti şimdiye kadar. Türkiye’nin en büyük Zeytincileri Akhisar'da işletmelerini kurdular. Zeytinin yanında Domates, biber de tarımsal alanda önemli kaynak oluşturmaya başladı. Yetti mi? Hayır, son 30 yılda Akhisar'da 60 fabrikanın çalıştığı bir Organize Sanayi bölgesi, Henüz yeni faaliyete geçmesine rağmen 10 fabrikanın çalışmaya başladığı Zeytin Zeytinyağı ve Türevleri Organize Sanayi Bölgesine, ful dolu 3 Gıda sitesine, 2 tane Küçük Sanayi Sitesine sahip oldu. Bu arada 2 tane salça fabrikası kurulurken Zeytinyağı Fabrika sayımız 50'yi geçti. İhracatımız son 20 yılda 100 kat arttı. Sizlere Akhisar ile ilgili çektiğim fotoğrafı yansıtmaya çalıştım.

Bugün açılışını yapacağımız Alışveriş festivali de Akhisar’ın bir ilçe olarak kesintili de olsa yürütmeye çalıştığı bir etkinlik. Türkiye'de ilçe bazında en uzun soluklu Alışveriş festivalini de biz yapıyoruz. Bu örnekleri detaylandırmak ve çoğaltmak mümkün. Söylemek istediğim şudur; Akhisar bizim, Akhisar’ın kıymetini bilelim, Akhisar’ı enteresan kılan sizlersiniz, eğer farkında değilsek kendimizin farkına varalım, kendimizi sevelim. Odam ve şahsım adına Hepinize saygılar sunuyor, Festivalin Akhisar’ımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Festival açılışı sonrası Akhisar Bakkallar ve Benzerleri Esnaf Odası başkanı Zafer Kara ve yönetim kurulu tarafından Alışveriş Festivalinde, bin kişilik irmik helva İş Bankası karşısındaki Emekli Öğretmen Şükran Ayaz Parkı önünde dağıtıldı. 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber