banner234

İnsan Hakları Günü Akhisar'da Düzenlenen Törenle Kutlandı

Akhisar Zeynep Gülin Öngör  Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü kutlama programı Akhisar Belediyesi Şehit Necdi Şentürk Merkez Park içi Sinema Salonunda  yapılan törenle kutlandı.

İnsan Hakları Günü Akhisar'da Düzenlenen Törenle Kutlandı

Akhisar Zeynep Gülin Öngör  Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü kutlama programı Akhisar Belediyesi Şehit Necdi Şentürk Merkez Park içi Sinema Salonunda  yapılan törenle kutlandı.
     
Zeynep Gülin Öngör  Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri Zeynep Şelale Zeybek ve Okyay Fevzi Kanık'ın sunuculuğunu yaptığı, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü kutlama programı Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Okulun Tarih öğretmeni Halil İbrahim Sarı'nın hazırladığı 7 dakikalık slayt gösterisiyle başlayan programın günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı Zeynep Gülin Öngör  Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Reyhan Gülserp yaptı. Reyhan Gülserp;" 10 Aralık 1948’de, B.M. Genel kurulu İnsan Hakları Evrensel Bildirisini kabul etmiştir.10 Aralık ile başlayan hafta Birleşmiş Milletlere üye ülkelerde İnsan Hakları Haftası olarak kutlanır. İnsan Haklarını, insanın kendisi değil, yasalar, eşit olarak hiçbir ayrım yapmadan koruyacaktır. Birleşmiş Milletler Genel Kurumunda kabul edilen bildiri ile insanların daha bağımsız yaşamaları öngörülmüş, bu 30 maddelik bildiriye uyulması konusunda gerekli yasal düzenlemenin yapılması istenmiştir. Dünya, üzerinde insanlar yaşadıkça hayatın anlam ve önemi vardır.

İlk insanlar doğaya karşı mücadele verirken, savaşlarda esir düşenler köleleştirilmeye başlandı. Böylece insanın insana karşı mücadelesi başladı. İlk çağ medeniyetlerinin bazıların yasaları insancıl olsa da hepsi kölecidir. ilk yazılı kanunları hazırlayan Urgakina “Ben güçlülerin zayıfları ezmesini önlemek için kanunlar yaptım.” Demesi hukukun gücünü en yalın bir şekilde anlatmasıdır. Yunan medeniyetinde kanun yapıcılar borç yüzünden ve doğuştan gelen köleliği kaldırmaya çalıştılar. Halk Meclislerinin etkisi arttırılarak doğrudan Demokrasinin ilk örneklerini gösterdiler. Hindistan'daki kast sistemi sosyal sınıflar arasındaki baskının en katı şekliydi. Roma’da 12 levha kanunları sosyal sınıflar arasındaki çatışmalar nedeniyle hazırlandı ve modern hukukun temelini oluşturdu. İslamiyet'in köleliği yasaklayan anlayışı bununla beraber Medine Sözleşmesindeki barış, din ve vicdan özgürlüğü hassasiyeti, Peygamberimizin “Arabın arap olmayana, arap olmayanın araba üstünlüğü yoktur. “anlayışını çağlar öncesinden seslenişi yeni bir döneminde başlangıcı olmuştur.1215 yılında İngiltere kralına kabul ettirilen, Magna Carta İnsan Hakları kavramının ilk belgesi sayılmaktadır.
İnsan hakları konusunda yayınlanan bir diğer önemli bildirge, Amerika’da yayınlanan bağımsızlık ve insan hakları bildirgesidir. Özgürlük, eşitlik, kardeşlik gibi kavramlar, 1789 yılında gerçekleşen Fransız devriminden sonra yayınlanan “İnsan Hakları Bildirgesinde hak ettiği yerini alacaktır. İnsan Hakları ihlalinin en çok yaşandığı olaylardan binde savaşlardır. 10 Milyon insanın öldüğü, milyonlarca hak ihlalinin yaşandığı 1. Dünya Savaşı hafızalardaki yerini korumaktadır. Emperyalizmin güdümünde olan Ermeni çetelerinin Doğu Anadolu da ki Müslümanları uyguladıkları Soykırım insan Hakları ihlalinde yeni yüzyıla damgasını vuran ilk olaydır. 2. Dünya Savaşında siyasi görüş ırk ve din ayrımına dayalı cinayet, toplu öldürme, sürgün ya da diğer insanlık dışı eylemlerde insanlık suçları işlendi. Nazi Almanya’sı Yahudi ve Roman azınlıkların bir kısmını ölüm kamplarında toplayarak insanlık suçu işlemiştir.
2. Dünya Savaşındaki sosyal yaraların neticesinde. 1945’te Birleşmiş Milletler, Dünya barışını ve güveliğini sağlamak amacıyla kurulmuştur. 10 Aralık 1948’de İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinde alt temel İnsan Hakkı sözleşmesi vardır:
- Medeni ve Siyasi Haklar uluslar arası sözleşmesi
- Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar uluslar arası sözleşmesi
- İşkenceye Karşı Sözleşme
- Irk Ayrımcılığının Önlenmesi sözleşmesi
- Kadınlara Karşı Ayrımcılığın Önlenmesi sözleşmesi
- Çocuk Hakları sözleşmesi
Türkiye 6 Nisan 1949’da bu bildirgeyi imzalamıştır.2. Dünya Savaşında 1944 Yılında Ahıska ve Kırım Türkleri Stalin tarafından çeşitli bölgelere sürgün gönderilmişti. Büyük bir bölümü hava almayacak şekilde bindirdikleri tren vagonlarından sağ çıkamamışlardır. 1990’ların başında Bosna da Müslümanlar, Sırplar tarafından Milenyuma az bir süre kala Avrupa’nın Soykırım’a maruz kaldılar. Bugün Filistin’de Gazze’de Miyanmar’da Suriye başta olmak üzere mültecilerin sorunları, bebeklerin öldürülmesi, büyük bir insanlık dramı d ı r.
İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin kabul edilişinin 68. Yılında Tüm dünyada İnsan Haklarının yok hükmünde yaşadığı sadece kağıt üzerinde önemini koruyan bugünün hesabını tarih affetmeyecektir. Bizim ülkemizde 15 Temmuz’da bir demokrasi sınavı verilmiştir. Doksan üç yıllık Cumhuriyet tarihimizde, demokrasimiz belli aralıklarla Kesintiye uğramıştır. Fakat 15 Temmuzda millet kendini siper ederek bu girişimi engellenmiştir, diyerek sözlerine son verdi.

Zeynep Gülin Öngör  Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Grafik ve Fotoğraf Bölümü öğrencilerinin yaptığı sokak röportajları ilgiyle izlendi. 
 
Okulun öğretmenlerinden Zeynep Şelale Zeybek'in okuduğu şiir'i öğrenci Çiğdem Atmaca, işaret dili ile tercüme etti. 

     Zeynep Gülin Öngör  Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 15 öğrencinin yer aldığı İnsan Hakları evrensel bildirgesinin maddelerini okumak ve hazırladıkları oratoryoyu sergilediler.   

Zeynep Gülin Öngör  Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ve İngilizce öğretmeni
Metin Poyraz ile birlikte "Human The World" şarkısını seslendirirken, solonu dolduran öğrenciler telefonlarıyla ışıkları yakarak eşlik ettiler. 
     
Zeynep Gülin Öngör  Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı program yaklaşık 1 saat sürdü.
     
Programın sonunda Akhisar Kaymakamı Kaan Peker, İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Mermer, programı hazırlayan, Okul Müdürü Nazan Bahar, öğretmenler ve öğrencileri sahnede tebrik ettiler.

Programın sonunda protokol, Sinemanın fuaye salonunda okulun hazırladığı fotoğraf sergisi gezildi. 
      
10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü kutlama törenine Akhisar kaymakamı Kaan Peker, İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Mermer, MHP İlçe başkanı İbrahim Uğurlu, Akhisar İlçe İnsan Hakları Komisyon üyeleri, öğrenci velileri, Okul Müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber