Her Sınıfın Yetim Kardeşi Var

İHH’nın ‘Geleceğin iyiliksever Türkiye'sini bugünden inşa etmek üzere uyguladığı "Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var - İyilikte Yarışan Sınıflar" projesi yeni eğitim

Her Sınıfın Yetim Kardeşi Var

 İHH’nın ‘Geleceğin iyiliksever Türkiye'sini bugünden inşa etmek üzere uyguladığı "Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var - İyilikte Yarışan Sınıflar" projesi yeni eğitim ve öğretim yılında da devam edecek. İHH,  Milli Eğitim Bakanlığı ve  Diyanet İşleri Başkanlığının desteğiyle hayata geçirilen 81 ilde okul ve Kuran kurslarında uygulanacak projeyle ilgili yılın ilk toplantısı her okuldan proje gönüllüsü  öğretmenlerle Macide Ramiz TAŞKINLAR Fen Lisesi konferans salonunda gerçekleşti. 

Akhisar İlçe Müftüsü  Yusuf EVİŞ VE Akhisar Milli Eğitim Şube Müdürü  Mehmet  ŞAHİN  katılımlarıyla gerçekleşen toplantıda,  “  Akhisar Her Sınıfın bir Yetim Kardeşi  Var.”  Projesi gönüllüleri, ilçe koordinatörü Ahmet TAŞÇI ve   proje komisyon üyesi Osman KÖSEMEN  tarafından  bilgilendirildi. Proje ortağı olan Müftülük adına Akhisar İlçe Müftüsü Yusuf EVİŞ Bey konuşmalarını yaptı

Proje sorumlusu Osman KÖSEMEN : “Bugün dünya üzerindeki siyasi ve sosyal gelişmelere bakıldığında, dünyanın insanlık için arzu edilen iyilik ikliminin bir hayli uzağında olduğu görülmektedir. Ortadoğu’dan Afrika’ya, Kafkasya’dan Balkanlar’a ve Amerika’ya kadar dünyanın dört bir yanında savaş, doğal afet, yoksulluk ve benzeri sebeplerle yaşanan mahrumiyetler nedeniyle 200 milyondan fazla çocuğun yetim kaldığı ve bu çocuklara her yıl 3 milyonun üzerinde yeni yetim ve terk edilmiş çocuğun eklendiği kaydedilmektedir. İHH, bütün insanlığa emanet olan yetim çocukların geleceği için etkili ve planlı bir faaliyet takvimi yürütmenin gerekliliğinden yola çıkarak yetim destek çalışmalarını başlatmıştır.

Devletlerin yetim ve kimsesiz çocuklarla ilgili ortaya koyduğu sosyal politikalar maalesef mevcut ihtiyaca cevap verememektedir. Her yıl 2,5 milyon çocuğun kaçırılarak satıldığı, 300.000 çocuğun cephelere sürüldüğü dünyamızda insanlığın kendilerini fark etmesini bekleyen milyonlarca yetim çocuk bulunmaktadır. İnsan tacirleri, organ ve fuhuş mafyaları, misyoner kuruluşlar ve yoksulluk gibi tehlikelerin hedefi durumunda olan bu çocukların sorumluluğu tüm insanlığa aittir. Dedi.

Akhisar İlçe Koordinatörü Ahmet TAŞÇI:Çocukları küçük yaşlardan itibaren bilinçli, yardımsever, başkalarının dertleriyle dertlenen, duyarlı nesiller olarak yetiştirebilmeyi hedefleyen proje çerçevesinde 2014-15 eğitim döneminde 81 ilde  6 bin 07 okul, 16 bin 747 yetimle kardeş oldu. 928 Kuran kursundan da bin 380 yetime destek geldi. 25 bin yakın sınıf, 750 bin öğrenci iyiliklerde yarışarak önemli bir sosyal sorumluluk projesin içinde yer aldı.

Projeye nasıl destek olabilirsiniz?

Projeye katılan sınıfların bir yetimi desteklemeye karar verdikten sonra en az bir yıl boyunca (birden fazla yetim kardeş edinmek de mümkün) her ay düzenli olarak 100 TL toplaması gerekiyor. Çocuklar ve gençler kardeşlerini İHH'nın Sponsorluk Destek Sistemi kapsamında yetim çalışmalarını yürüttüğü ülke ve bölgelerden seçecek.

Sponsorluk süreci başlatıldıktan sonra sınıflar adına eşleştirilen yetimlerin ülkesi, adı, yaşı ve fotoğrafını içeren "Yetim Özet Bilgi Formu" posta veya e-posta yoluyla her sınıfa ayrı ayrı gönderilecek. Gönderilen yetim bilgi formları sınıf panolarına asılabilir, böylece çocuklar destekledikleri yetimi her an hatırlama imkanı bulabilirler. Sınıflar dilerse yetim kardeşlerine mektup yazabilir ve destek verdikleri yetim kardeşlerinden mektup alabilirler. Böylece Türkiye'den dünyaya uzanan yetim kardeşliği, mektup arkadaşlığıyla da pekiştirilebilir. Bir yılın sonunda dileyen sınıflar sponsorluklarına aynı yetim kardeşleriyle devam edebilecekler


İlçe müftüsü Yusuf EVİŞ :İslam dini bütün insanlığı barış ve kardeşliğe çağırır. Bu durum dinimizin iki temel öğretisi olan Kur’anı Kerim ve Hadis-i Şeriflerde ortaya koyulmuştur.

Her yerde duyarız bütün Müslümanlar kardeştir diye işte bu sözün içini doldurmak için gerçek bir kardeş gibi birbirimize ve bütün insanlığa zor günlerde yardım etmeliyiz.

Peygamber efendimiz buyuruyor ki ; “Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir.” İşte bu hadisi şeriften de yola çıkarak İhtiyaç sahibi olan yetimlerin ellerinden hep birlikte tutmalıyız diyen İlçe müftüsü sözlerine “iman etmedikçe cennnete giremezsiniz, birbirinizi gerçekten sevmedikçe de iman etmiş sayılmazsınız.” Hadis-i şerifiyle son verdi.
Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber