FATİH PROJESİ İKİNCİ YARIYILA YETİŞİYOR

Milli Eğitim Bakanlığı'nın başlattığı FATİH Projesi, ikinci yarıyıla yetişiyor. Proje kapsamında 17 ilde 51 okula toplam 12 bin tablet dağıtılacak.

FATİH PROJESİ İKİNCİ YARIYILA YETİŞİYOR

 

Toplam 17 ilde ve 51 okulda uygulanacak proje ile 12 bin tablet dağıtılacak ve 1496 akıllı tahta okullara kurulacak. Tablet ayağındaki pilot ihaleyi kazanan General Mobile Genel Müdürü Muzaffer Gölcü, ürünün özelliklerini ve firmanın gelecek planlarını açıkladı.

Bu ay Başbakan Tayyip Erdoğan'ın tanıtacağı ürünler sonrasında öğrencilere dağıtımın başlayacağını söyleyen Muzaffer Gölcü, teknik destek konusunda da sıkıntı yaşanmayacağını belirtti. Her ilde yüzde 5 oranında yedek ürün ve teknik eleman bulunduran General Mobile, 17 ilden seçeceği üniversite öğrencilerini de teknik eğitimden geçirerek bu projede destek elemanı olarak kullanacaklarını kaydetti. Firmanın 2012 yılı için hedefi ise yeni tablet ve telefon modelleri hazırlayarak yaklaşık 400 bin adetlik 2011 satışını artırmak. Gölcü, 'Donanım üretiminde Çin, Tayvan gibi ülkeleri yakalamak için biraz geç olsa da, yazılım ve AR-GE tarafında Türkiye'nin ciddi bir potansiyeli var. Biz de bu amaçla 60 kişilik bir yazılım ve AR-GE ekibi kurduk. Şu anda yeni ürünlerimiz için yazılımlar hazırlıyoruz. Çalışmalarınızı kolaylaştıracak, ekran üzerinde kolayca notlar alıp bir şeyler çizebileceğiniz bir tahta uygulamamız var' dedi.

Yerli üretim payı en yüksek tablet: e-tab

TÜM enerji ve kaynaklarını projenin teslimatına yönelten firma, çalışmaya yaklaşık 9 ay önce başladı. Son birkaç aydaki ihale süreci olmasa da, e-tab adlı bu ürün hazırlanacak ve satışa sunulacaktı. Geçtiğimiz sene sonunda cep telefonlarına yönelik vergilerin artmasıyla yeni modelleri askıya alan firma, teknolojideki yükselen eğilimle tablet hazırlama planlarını devreye aldı. Muzaffer Gölcü, bu ürünü en yüksek yerli katkıyla hazırlayabilmek için çalıştıklarını ve bu süreçte iç devreler hariç birçok parçanın ülkemizde üretilebileceğini gördüklerini belirtiyor. Şu anda, e-tab'ın kalıpları, pili, montajı, şarj aleti ve uygulamaları Türkiye'de hazırlanıyor.

NESİ VAR

- Google Android 3.2 işletim sistemi

- 8,9 inç IPS dokunmatik ekran

- 1 GHz A8 işlemci

- 512 MB bellek, 32 GB'a kadar depolama

- Bluetooth, Wi-Fi bağlantı

- 6 saat pil ömrü

Akşam

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber