Akhisar'da 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı

Atatürk'ün Öğretmenlere armağan ettiği 24 Kasım Öğretmenler günü kutlamaları sabah saat 13.30'da Milli Egemenlik Meydanında Atatürk anıtına İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye Emekli Öğretmenler Derneği çelenk koymasıyla tören başladı.

Akhisar'da 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı

Çelenk sunma töreni yöneticiliğini Akhisar Anadolu Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Figen Taran, Edebiyat Öğretmeni Talip Bayar'ın sunuculuğunu yaptığı program Saygı duruşu ve Müzik Öğretmeni Eliz Caner yönetiminde Belediye bandosuyla İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra çelenk koyma töreni sona erdi.

Şehit Yüzbaşı Necdi Şentürk Merkez Parkı içindeki sinema salonunda ikinci tören saat 14.00’te Saygı duruşu ve Müzik Öğretmeni Eliz Caner yönetiminde İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Edebiyat Öğretmeni Talip Bayar ve Müzik Öğretmeni Eliz Caner'in sunuculuğunu yaptığı programın ardından açış konuşmasını Akhisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Mermer yaptı.

Süleyman Mermer;” Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mekteplerini açtığı ve başöğretmenliği kabul ettiği tarih 24 Kasını l928’dir. Bu nedenle 1981 yılından bu yana 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Bugün tüm öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık, unutulmadıklarını gösteren bir gündür. Öğretmenlik, insanlık tarihinin maddi bu ölçütü olmayan olumsuz mesleğidir. Kültür ve medeniyet inşa edendir öğretmen. Bilgi papağanı olmak yerine; bilgi kaynaklarını öğreten, yönlendiren, eleştirel düşünme alışkanlığı kazandıran kişidir öğretmen. Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Diyerek bilgiyi kutsayan, Beşikten mezara kadar ilim öğreniniz emri veren bir medeniyetin bireyleri olarak mutlaka o ilmi bize öğretenlere minnettarız. Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal; gaye ve bir hizmet mesleğidir. Yetiştirdiğimiz nesillerle topluma yön verenler olarak sorumluluğumuz bilincinde olmamız gerektiği dört ay önce darbe girişimi ile daha da ortaya çıkmıştır. Bir insani öldüren bütün insanlığı öldürmüş gibidir. Düsturuyla Milli, manevi değerlere sahip nesiller yetiştirmemiz gerekmektedir. Sadece öğretim ile sonuca varılmayacağı aksine insanlık değerleri, sorumluluk bilinci olan bireyler yetiştirmemiz gerektiği aşikardır. Her gün onlarca masumun olduğu bir kısır döngü savaşın yapıldığı toprakların sınırında yaşıyoruz. İki üç nesildir eğitim imkanı bulamayan Coğrafyaların. insanlarını düşündükçe içinde bulunduğumuz imkanların daha da farkında olmamız gerektiği ve bu bilinçle hareket etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Hatırlanmanın mutluluğunu bu günde yeni göreve başlayan arkadaşlarıma hayırlı olsun. Emekli olan öğretmenlerime sağlıklı bir emeklilik diliyorum. Ebedi hayata göçmüş öğretmenlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Değerli mesai arkadaşlarım öğretmenler günümüz kutlu olsun. Saygılar sunuyorum" dedi.

Emekli öğretmenler adına konuşan Beyoba İhsan Ünlü Ortaokulu müdürü Emekli Öğretmen Abdullah Acun;" Türk öğretmeninin toplumdaki yerini ve önemini belirtmek, saygınlığını artırmak, öğretmenler arasında sevgi, saygı ve dayanışma bağlarını kuvvetlendirmek, emekli öğretmenleri saygı ile anmak ve mesleğe yeni başlayan öğretmenlere’ mesleklerinin yüceliği bilinci uyandırmak amacıyla, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün millet mektepleri başöğretmenliğini kabul ettiği 24 Kasım günü, 1981 yılından bu yana Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Bugün öğretmen olmanın sevinci ile yine doluyuz. Yine bugün tüm öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık, unutulmadıklarını gösteren önemli bir gündür.

Bu vesileyle yıllık meslek hayatımın bu son gününde günün anlam ve önemini belirten konuşmayı bana uygun gören sayın İlçe Milli Eğitim Müdürümüze teşekkür ediyorum.
Aylardan kasım, ve hazanı iliklerimize kadar hissederken uğurluyoruz ve yol alıyoruz sert bir kışın ortasından bahara. Ateşli yüreklerimiz atıyor soğuklara inat edercesine, buraya gelmişiz. Bir ateşimiz var, irfan ateşi. Canlansın diye bir odun atıyoruz burada her gün ateşimize. Bu dava kutlu, bu dava umutlu olacak. Yeter ki göreve başladığımız o ilk günkü şevkimizi yitirmeyelim, irfan ateşinden uzak yoksa bahar olmayacak. Baharı olmayan uluslar karanlıklara mahkumdur hayatta. Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal, gaye ve bir hizmet mesleğidir. Toprak altına atılan bir tohumun, onlarca tohum verebilmesi için kendisini feda etmesi gibi, bir öğretmen de hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adayabilmelidir.

Öğretmenlik, bir bahar güneşi gibidir. Nasıl can verirse güneş havaya, suya, toprağa... Nasıl fer verirse bahar için kışın ayazında donmuş doğaya Öğretmen de öyle can verir bir topluma. Onu alır muasır medeniyetler haritasında yeri neresi ise oraya koymak ister İnsanlık, öğrenme sayesinde tanışmıştır medeniyetle. Öğretmendir karanlıklardan aydınlığa çıkaran, odur bizi buralara getiren, odur bize eğitimin bir bayrak yarışı olduğunu telkin eden. Odur bize hayattır diğer adının da insanca yaşamak olduğunu belleten. Sihirli bir el gibidir öğretmenimin eli kara tahtaya değdiğinde. Bileği büyük bir aşkla kıvrılır, tebeşirini alır. Öğrencilerine bir şey öğretmek arzusu ile hafifçe kırar belini ve tahtaya yazısını yazar. En anlamsız sanılan şeyler onun eli değdiğinde mana yüklenir. Kimi zaman şiirler, kimi zaman kafamıza takılan problemler, kimi zaman hayatın anlamı onun elinden dökülür kara tahtaya. Yüreğimize dökülür kara tahtadan bir ferahlık. Öğretmen ölümsüzdür. Yurdun çeşidi yerlerinde, kar, kış, yağmur, soğuk demeden okuluna giden. istiklal marşımızı yavrularına ezberleten, Çocuklarını hayata hazırlayan. Tıpkı kahramanlar gibi uğruna savaş verdiği bir ideali var. Kaybolmaması gereken yarınlar uğruna hava muhalefetini, çileli olanaksızlıkları tanımaz. Hiçbir engel duramaz inanmışlığı karşısında. Umudunu yitirmez. Adı Hasan Bey’dir, Ayşe Öğretmendir adı. Ama mutlu olmasını gerektirecek kutsal bir sıfatı vardır: Öğretmen. Ab-ı hayat gibi bir şey. Dünyanın en anlamlı şeyi olsa gerek, fanilik içinde var olmak. Sadece maddeten yok oluyorsunuz. Arkadan gelen kafile sizin izinizden yürüyor geleceğe. Şu gök kubbede hoş bir seda bırakmak olsa olsa budur zannımca. Öğretmen iyi bir ayna olmalıdır. Kendisine bakanlar iyiyi, doğruyu, hoşgörüyü, geleceği görmelidir. Ayna kırık olursa ona bakanlar gerçek yüzleri tam olarak göremezler. Bu nedenle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Vatanını en çok seven Görevini en yi yapandır veciz sözü ışığında Öğretmenin bir alma olarak kendisini çok iyi dizayn etmesi gerekir. Kıymetli Meslek Taşlarım. Aranızdan ben ve arkadaşlarım ayrılırken diyorum ki; Bu camiadan gider olduk-Kalanlara selam olsun-Hakkımızda hayır dua-Kılanlara selam olsun. Bu duygu ve düşüncelerle bu yıl benimle birlikte emekliliğe ayrılan öğretmen arkadaşlarıma bundan sonraki yaşamlarında sağlık ve huzur dolu yarınlar dilerken, tüm öğretmen arkadaşlarımızın öğretmenler gününü kutlar, başta Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi ve aziz şehitlerimizi saygı ile anıyorum, ruhları şad olsun diyerek sözlerine son verdi.

6 Dakikalık slayt gösterisinden sonra Akhisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün katkılarıyla gerçekleştirilen öğretmen ve öğrenciler arası kültürel, Anı Kompozisyon, Afiş ve sportif etkinliklerde başarılı olan öğretmen ve öğrenciler ödülleri Protokol tarafından verildi.

Akhisarlı müzik öğretmenleri Rengül Yazgan Altay, Cemile Özlem Kılınç, Mustafa Kılınç ve Deniz Arıç'tan oluşan müzik grubu "Bülbülüm Altın kafeste", "Elbet Bir Gün Buluşacağız", "Aşkınla Yana Yana" ve "Yıllar Sonra Rastladım" şarkıları programa ayrı bir renk kattı. 

24 Kasım Öğretmenler günü kutlamaları programına Hava Meydan ve Garnizon Komutanı Hava istihkam Albay Mehmet Şahin, Belediye Başkanı Salih Hızlı, İlçe Emniyet Müdürü Engin Pınar, İlçe Jandarma komutanı Binbaşı Mete Demir, İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Mermer, şube müdürleri, Siyasi Parti ilçe başkanları, Okul müdürleri, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.
(KM-ED)
 


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber